Istej skupine ľudí stačí na získanie imunity len jedna dávka vakcíny. Toto zistenie môže urýchliť očkovanie

  • Všetky tri vakcíny, ktoré doposiaľ Európska únia schválila na použitie vo svojich členských štátoch, sa podávajú vo forme dvoch dávok s odstupom niekoľkých týždňov
  • Nové zistenia hovoria o tom, že jedna dávka vakcíny môže niektorým ľuďom stačiť
Vakcína
TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP
  • Všetky tri vakcíny, ktoré doposiaľ Európska únia schválila na použitie vo svojich členských štátoch, sa podávajú vo forme dvoch dávok s odstupom niekoľkých týždňov
  • Nové zistenia hovoria o tom, že jedna dávka vakcíny môže niektorým ľuďom stačiť

Francúzsky úrad verejného zdravotníctva v piatok odporučil, aby ľudia, ktorí už prekonali nákazu koronavírusom, boli očkovaní len jednou dávkou vakcíny. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej prišlo Francúzsko s takýmto odporúčaním ako vôbec prvá krajina na svete, napísala o tom tlačová agentúra TASR.

Francúzsky úrad sa vo svojom návrhu odvoláva na výsledky klinických testov, podľa ktorých je imunita získaná po prekonaní covidu porovnateľná s tou, akú človek získa po aplikácii jednej dávky vakcíny.

Preto by podľa úradu mala v takýchto prípadoch stačiť jedna dávka očkovacej látky, ktorá by mala byť podaná v období tri až šesť mesiacov od prekonania choroby COVID-19. Všetky tri vakcíny, ktoré doposiaľ Európska únia schválila na použitie vo svojich členských štátoch, sa podávajú vo forme dvoch dávok s odstupom niekoľkých týždňov.

ZLÁ SPRÁVA: K normálu sa len tak ľahko nevrátime. Rúška a sociálny dištanc tu budú ešte niekoľko rokov

Konkrétne ide o vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a firiem Moderna a AstraZeneca. Jednodávkovú vakcínu v súčasnosti vyvíja firma Johnson & Johnson, na núdzové použitie ju však doteraz neschválili európske ani americké úrady.

K tvrdeniu sa pridáva aj USA

Jedna dávka vakcíny COVID-19 stačí pre tých, ktorí sa už z infekcie dostali, píše NY Times. Za posledný týždeň sa v krajine objavili dve štúdie, ktoré potvrdzujú tvrdenie, že jedna dávka by mala stačiť. Osoba s prekonaným ochorením  má v porovnaní s neinfikovanými jedincami oveľa lepšiu reakciu na prvú dávku vakcíny.

Je to spôsobené imunitnou pamäťou a vyššou úrovňou tvorby protilátok. Skutočnosť, že druhá dávka pre tých, ktorí prežili COVID, nie je potrebná, vnáša do sitácie úplne nové svetlo. Očkovať by sa tak mohlo rýchlejšie. Ďalej by mohli byť ľudia s prekonaným covidom uchránení od nežiadúcich účinkov druhej dávky, ktoré sú oveľa intenzívnejšie ako pri podaní prvej, informuje NY Times.

Profesorka Viviana Simon, spoluautorka štúdie píže, že „sa ukázalo, že protilátková reakcia na prvú dávku vakcíny u ľudí s už existujúcou imunitou je rovnaká alebo dokonca prevyšuje reakciu u neinfikovaných ľudí po druhej dávke. Z tohto dôvodu sa domnievame, že jedna dávka vakcíny postačuje na to, aby ľudia, ktorí už boli infikovaní SARS-CoV-2, dosiahli imunitu,

Po schválení vakcín Pfizer-BioNTech a Moderna COVID americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v decembri 2020 dostali jednu z vakcín milióny Američanov, píše portál Spring.

zdroj: TASR /Dano Veselský

V tomto teste sa skupina dospelých s prekonaným ochorením COVID porovnávala so skupinou, ktorá predtým nemala imunitu. V priebehu niekoľkých dní po prvej dávke vakcíny sa u osôb, ktorí už boli nakazení, vytvorili protilátky 10 až 20-krát viac ako u neinfikovaných osôb.

V niektorých prípadoch bola úroveň imunity dokonca vyššia ako u neinfikovaných osôb, ktoré dostali dve dávky vakcíny. „Tieto objavy naznačujú, že jedna dávka vakcíny vyvoláva veľmi rýchlu imunitnú odpoveď u jedincov, ktorí mali pozitívny test na COVID-19. Táto prvá dávka sa v skutočnosti imunologicky podobá posilňovacej (druhej) dávke u ľudí, ktorí neboli infikovaní,“ uviedol profesor Florian Krammer, hlavný autor štúdie, pre Spring.

Vedecký tím tiež porovnal nežiaduce reakcie po očkovaní. U oboch skupín sa po prvej injekcii prejavili príznaky ako opuch, bolesť a začervenanie kože. U osôb s predtým existujúcou imunitou však bola vyššia pravdepodobnosť výskytu bolesti hlavy, horúčky, zimnice, únavy, bolesti kĺbov a bolesti svalov ako u druhej skupiny. „Mala som horúčky. Mala som zimomriavky. Celú noc som sa potila. Mala som bolesti po celom tele. Po očkovaní som bola v skutočnosti viac chorá, ako som bola s Covidom,“ svoj zážitok pre NY Times priblížila doktorka  Susan Malinowski, očná lekárka v Michigane, ktorá mala v marci Covid-19.

Zdroje: TASR, N Y TIMES, Spring.org, NY Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá