Izrael mení opatrenia, zavádza zákaz vstupu do krajiny pre cudzincov a prísne opatrenia pre obyvateľov krajiny

  • Izrael uzatvára hranice pre všetkých cudzincov, vstup do krajiny bude zakázaný
  • Dôvodom je výskyt nového variantu omikron
  • Toto nariadenie vstúpi do platnosti od polnoci z nedele 28. novembra na pondelok 29. novembra
izrael
Ilustračný obrázok, oemkiosks.com, Unsplash/@xavi_cabrera
  • Izrael uzatvára hranice pre všetkých cudzincov, vstup do krajiny bude zakázaný
  • Dôvodom je výskyt nového variantu omikron
  • Toto nariadenie vstúpi do platnosti od polnoci z nedele 28. novembra na pondelok 29. novembra

Izrael sprísňuje opatrenia, tie sa dotknú všetkých cudzincov. Vstup do krajiny bude zakázaný. Informoval o tom aj portál BBC. Tento zákaz by mal platiť počas nasledujúcich dvoch týždňov. 

Ako ďalej informuje TASR s odvolaním na premiéra krajiny Naftaliho Benneta, ktorý informoval o uzavretí krajiny v dôsledku šírenia nového variantu koronavírusu omikron, úrady budú mať počas 14 dní k dispozícií viac informácií o účinnosti vakcín proti tejto novej mutácii. 

zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Ministerstvo zdravotníctva v Izraeli informovalo o sérii opatrení. Ako informuje SITA, krajina zaradila 50 afrických krajín na červený zoznam štátov, zakázala vstup do krajiny pre cudzincov a povinnú karanténu pre obyvateľov krajiny, ktorí pricestovali zo zahraničia. 

Monitorovanie mobilných zariadení

Izraelská vláda tiež povolila sledovanie infikovaných pacientov s koronavírusom prostredníctvom izraelskej bezpečnostnej agentúry Shin Bet, ako uviedol vo vyhlásení premiér Naftali Bennett.

zdroj: Unsplash/@jonasleupe

Ako informuje SITA, mnohé izraelské organizácie na ochranu ľudských práv však tento krok odsudzujú. Najvyšší súd v krajine rozhodol už počas skoršej časti tohto roka, aby sa používanie tejto aplikácie obmedzilo. 

Nový variant omikron

Dôvodom zmeny opatrení v Izraeli je výskyt nového variantu koronavírusu. Ten sa objavil v krajine po prvýkrát počas soboty u človeka, ktorý sa vrátil z Malawi, ako uvádza SITA. Ďalších sedem prípadov, ktoré sú podozrivé, prešetrujú.

Variant omikron sa potvrdil aj v susednej Českej republike, ako informuje portál DW. Oznámila to nemocnica v meste Liberec, ktorá uviedla, že s 90 % pravdepodobnosťou našli nový variant u pacientky, ktorá cestovala z Namíbie cez Juhoafrickú republiku a Dubaj. 

Medzitým potvrdilo dva nové prípady aj Nemecko. Minister zdravotníctva Klaus Holetschek uviedol, že infikovaní vstúpili do krajiny na mníchovskom letisku dňa 24. novembra a aktuálne sa nachádzajú v karanténe. 

Zdroje: SITA, TASR, BBC, DW

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie