Izrael prichádza s ďalšou kontroverznou novinkou. Pre ľudí v karanténe bude povinný monitorovací náramok

  • Negatívne testované osoby vstupujúce do Izraela budú môcť karanténu tráviť doma
  • Budú však potrebovať monitorovací náramok
TASR/AP Unsplash/Virus Outbreak
  • Negatívne testované osoby vstupujúce do Izraela budú môcť karanténu tráviť doma
  • Budú však potrebovať monitorovací náramok

Izraelčania, ktorí vstúpia do krajiny, budú ihneď po prílete otestovaní a prevezení do hotela. Po získaní negatívneho výsledku budú môcť z hotela odísť. Budú však musieť súhlasiť s nosením elektronického náramku.

Tieto opatrenia sú dôsledkom toho, že mnoho obyvateľov krajiny nesúhlasilo s karanténou po príchode zo zahraničia či po informácii, že boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou. 

Už minulý rok sa Izraelčania búrili proti opatreniam, ktoré povoľovali sledovanie mobilov obyvateľov krajiny. Cieľom tohto opatrenia bolo zistiť, kde sa pozitívni pohybovali, aby sa vláda dostala k ľuďom, s ktorými boli v kontakte.

Aj napriek tomu, že mnoho osôb o kontakte s pozitívnym nevedelo, čoskoro dostali SMS správu, podľa ktorej museli ostať 14 dní v karanténe. Toto opatrenie skončilo 20. januára 2020. 

Bezplatná karanténa

Zatiaľ čo si Slováci za pobyt v štátnej karanténe museli platiť, Izraelčania ju budú mať zadarmo. Plán s náramkami bol schválený 24. februára zástupcami ministerstva zdravotníctva a izraelskou políciou. V prvej etape by mal byť realizovaný prvotný projekt so 100 náramkami, ktoré štátu dodá zahraničný dodávateľ.

Ústavný výbor musí tento plán schváliť a po dokončení pilotnej fázy prijať právne predpisy na rozšírenie používania náramkov. Do rozšírenia právnych predpisov sa budú môcť Izraelčania izolovať doma a bez dozoru. 

zdroj: Unsplash/Phil Mosley

Zelený pas

Vláda v Izraeli zaviedla pred niekoľkými dňami aj iné nové opatrenia. Život v krajine sa pomaly prebúdza, uvoľňujú sa reštrikcie a otvárajú sa mnohé doposiaľ uzatvorené strediská či inštitúcie. Aktívneho života v Izraeli sa však bude môcť zúčastniť len určitá skupina ľudí. Zaočkovaní. 

Tieto opatrenia prišli v reakcii na znížené tempo očkovania v Izraeli. Ako uvádza The Times of Israel, Ministerstvo zdravotníctva chce týmto krokom podnietiť rýchlejšie tempo očkovania a zároveň vyzvať k očkovaniu ľudí, ktorí ho odmietajú. 

očkovanie
zdroj: Unsplash/Mehmet Turgut

Zaočkovaným sa budú vydávať zelené pasy. Osoby so zeleným pasom sa budú môcť zdržiavať na verejných miestach a potenciálne vycestovať do zahraničia bez povinnosti karantény. Niektoré služby síce musia zostať otvorené pre všetkých, no bude ich výrazne menej. Zámerom celého plánu je odstrániť verejné infekčné uzly. 

Ako informuje Channel 12, týkať sa to má najmä hotelov, telocviční, reštaurácií a kultúrnych či športových podujatí. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne pracuje na presnom zozname aktivít. Pre zaočkovaných bude vstup do daných stredísk umožnený, zatiaľ čo ľudom, ktorí sa očkovať odmietajú, bude vstup znemožnený.

Zdroje: Jpost.com, Times of Israel

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech