Izraelčania predstavili revolučný produkt: Zariadenie zistí prítomnosť koronavírusu z dychu za menej ako minútu

  • Vedci z izraelskej univerzity vyvinuli test, ktorý z dychu odhalí prítomnosť COVID-19
  • Pacient navonok nemusí prejavovať žiadne príznaky, môže byť len prenášač
Bez názvu
Youtube/screenshot
  • Vedci z izraelskej univerzity vyvinuli test, ktorý z dychu odhalí prítomnosť COVID-19
  • Pacient navonok nemusí prejavovať žiadne príznaky, môže byť len prenášač

Test, ktorý by mal detekovať ochorenie COVID-19 z dychu, pochádza z dielne izrealskej univerzity v Beer Ševe. Tento test by mal v priebehu jednej minúty dokázať prítomnosť nového koronavírusu v tele človeka, informuje austrálsky denník The Australian Jewish News. Mohol by byť riešením pre letecké spoločnosti, cestujúci by sa tak pred letom mohli rýchlo a efektívne otestovať. 

Ak dostanú povolenie od vedúcich orgánov, mohli by byť nainštalované pred vstupy do medzinárodných budov. Doterajšia úspešnosť testov je viac ako 90 %.

Namiesto výterov stačí dych

Bežné testy odhaľujúce koronavírus fungujú na princípe výterov z nosa a hrtana. Vírus sa podľa doterajších zistení odhalí práve vďaka fyzickým vzorkám z týchto oblastí. Vedci z univerzity v Izraeli sa však zamýšľali nad tým, prečo sa doteraz nevyužili metódy zo sveta fyziky, fotoniky či elektrického inžinierstva. Zistili, že je to možné, a tak sa nanočastice nového koronavírusu dajú veľmi ľahko odhaliť z dychu.

Tím profesora Gabbyho Sarusiho spolupracuje s izraelským ministerstvom obrany. Malé zariadenie obsahuje čip s veľkým množstvom senzorov na zachytenie malých dychových častíc vrátane tých vírusových. Tento sa potom prečíta použitím takzvanej THz spektroskopie.

Ide o pomerne mladú spektroskopickú metódu, ktorá pomáha určovať rôzne druhy zlúčenín, materiálov, optických a iných vlastností vybraných materiálov alebo látok, vysvetľuje knižničný portál Univerzity T. Baťu v Zlíne. Vďaka tejto metóde je možné rozpoznať špecifické druhy liečiv, a teda aj také, z ktorých sa napríklad vyrábajú drogy. Preto by tento senzorický test mohol byť nápomocný aj v iných oblastiach, než v lekárstve. 

Test dotyčnému do minúty určí, či sa v jeho tele vírus nachádza a či ho môže prenášať aj napriek tomu, že nejaví príznaky prítomnosti ochorenia v tele. 

Profesor chce, aby sa tieto detektory dostali do celej krajiny na miesta, akými sú okrem letísk či palúb lietadiel napríklad aj lodné prístavy, výletné lode alebo samotné pracoviská. Každé jedno zariadenie dokáže podľa jeho slov spracovať údaje od 4 000 vyšetrených.

V Izraeli je momentálne 17 008 potvrdených prípadov nového koronavírusu s 284 úmrtiami. 

Zdroje: ajn.com, digilib.k.utb.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá