Izraelská radarová vzducholoď vzlietla do akcie. Pokročilé systémy má schovať do vrecka

  • Radarová vzducholoď Sky Dew je v akcii
  • Nová technológia má znemožniť konkurentov
Izraelská radarová vzducholoď Sky Dew
Izraelská radarová vzducholoď Sky Dew Wikimedia Commons/Israel Defence Forces
  • Radarová vzducholoď Sky Dew je v akcii
  • Nová technológia má znemožniť konkurentov

Izrael vo vojne proti teroristickým hnutiam Hamas a Hizballáh začal používať svoju pokročilú špionážnu vzducholoď Sky Dew. Tá bola doteraz minimálne rok a pol uzemnená a pripravovala sa na operácie. 

Do služby oficiálne vstúpila v nedeľu (7. 1.) ráno a Izraelu má výrazne uľahčiť radarovú prácu na jeho území. Ako píše The Jerusalem Post, špionážna či radarová aktivita sa zvyčajne praktizuje na strechách budov, kopcoch či vo vyhliadkových vežiach. Na týchto miestach armády a spravodajské služby umiestňujú aj svoje pokročilé zariadenia.

Vďaka technológii Sky Dew sa však pozemné radary stávajú čoraz menej potrebnými. Vzducholoď sa môže dostať do obrovskej výšky a sledovať oblasti za letu. Za jej vývinom stojí spoločnosť Israel Aerospace Industries (IAI), ktorá poskytla radar, a americký výrobca balónov TCOM. Viedlo ho izraelské ministerstvo obrany za finančnej podpory zo strany USA.

Ako píše The Telegraph, radar Sky Dew má za úlohu hliadkovať na hraniciach s Libanonom, odkiaľ na severný Izrael útočí hnutie Hizballáh. To sa pridalo do vojny s teroristickým hnutím Hamas, ktoré z pásma Gazy. 7. a 8. októbra spustilo devastujúci útok na izraelské dediny.

Izrael v reakcii na tieto udalosti ostreľuje Gazu za účelom likvidácie Hamasu, no v rámci bojov prichádza o život množstvo civilných obetí. 

Sky Dew potrebujú pre vyššiu aktivitu Hizballáhu

Primárnou úlohou bielej vzducholode Sky Dew je detekcia rakiet a bezpilotných lietadiel. V roku 2022 ju však izraelská armáda vyradila pre nešpecifikované neúspechy, ktoré nastali počas vývoja. V súčasnosti sa napriek tomu objavila v prevádzke.

Teroristická skupina Hizballáh má podporu od Iránu a sama uvádza, že v sobotu ráno odpálila 62 rakiet na základňu IDF v severnom Izraeli. Malo ísť o pomstu za smrť zástupcu politického šéfa Hamasu Saleha Al-Arouriho pri minulotýždňovom izraelskom nálete.

Civilné obyvateľstvo Izraela je však chránené nesmierne efektívnym systémom protivzdušnej obrany Iron Dome, ktorý zlikvidoval takmer každú z vyše 3 000 vystrelených rakiet z Gazy či Libanonu.

Izrael má s týmto systémom skúsenosti

Radarové systémy ako Sky Dew nie sú pre izraelské vzdušné sily nijakou novinkou. Už viac ako 30 rokov sa na juhu krajiny používajú jednoduchšie a menšie balóny, vyvinuté po mierovej dohode s Egyptom. Ich úlohou je sledovanie možných prekvapení z východu.

Podľa viacerých zdrojov si takéto balóny zakúpila aj India.

Startitup v Izraeli

Vojnový Izrael navštívil počas predvianočného týždňa aj redaktor Startitup. Vďaka veľvyslanectvu Izraela na Slovensku sa dostal aj na miesta, kde teroristi Hamasu masakrovali Izraelčanov, ale aj nahliadol na boje v Gaze. Taktiež zažil, aké je to žiť v Tel Avive počas raketových útokov a silných sirén. Celú reportáž ako aj videoreprtáž z kibucu Kfar Aza a hraníc pásma Gazy nájdeš na tomto odkaze.

Zdroje: The Jerusalem Post, The Telegraph

Najnovšie videá

Trendové videá