Izraelskí vedci našli zbraň na cukrovku. Zachránia ním viac ako 300-miliónov ľudí?

  • Diabetes 2. typu je najčastejší a najrozšírenejší typ diabetu
  • Celosvetovo ním trpí viac ako 439 miliónov ľudí
  • Do roku 2045 by sa tak týmto tempom malo toto percento zvýšiť ešte o polovicu
diabetes
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Diabetes 2. typu je najčastejší a najrozšírenejší typ diabetu
  • Celosvetovo ním trpí viac ako 439 miliónov ľudí
  • Do roku 2045 by sa tak týmto tempom malo toto percento zvýšiť ešte o polovicu

Nové liečivo má názov Zygosit-50 a mal by odstrániť odolnosť buniek voči účinkom inzulínu, informuje portál The Jerusalem Post.

Diabetes 2. typu totiž vzniká vtedy, keď poklesne produkcia inzulínu alebo bunky nereagujú na jej účinky, sú rezistentné. Hladina krvného cukru zostáva vysoká a nakoniec poškodí kapiláry, ktoré dodávajú hlavné orgány a zabraňujú prietoku krvi. Tým spôsobujú poškodenie, ktoré sa nedá zvrátiť.

Faktory, ktoré za diabetom stoja, nie sú dodnes lekárom úplne jasné. Je to obezita, nesprávny životný štýl, vek, ale aj genetika.

463 miliónov ľudí trpí v súčasnosti na diabetes, do roku 2045 zaznamenáme nárast až o 51 %,“ vysvetľuje pre The Jerusalem Post profesor Mottie Mordechai Chevion, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Concenter Bio-Pharma s tým, že číslo by sa malo vyšplhať až do výšky 700 miliónov.

Ako to funguje?

Dlho sa odmietal fakt, že príčinou cukrovky je práve rezistencia na inzulín. Veda hovorí jasne, že je to tak. Ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká, ide o cukrovku. Glukóza je zdrojom energie a pochádza z prijímanej potravy.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Inzulín je hormón, ktorý vylučuje pankreas a práve ten pomáha glukóze, ktorú z tejto potravy prijímame, preniknúť do buniek a využiť ju na energiu.

Čo spôsobí nové liečivo a ako pomôže? „Takmer úplne zníži odolnosť na inzulín a znormalizuje všetky parametre spojené s potenciálnou cukrovkou na primerané údaje,“ vysvetľuje Chevion. Ak sa táto odolnosť inzulínu dostane pod kontrolu, pomáhame aj stavu diabetu.

Do buniek sa uvoľňuje tvz. voľné železo. Liek spôsobí, že sa v bunkách objaví aj také isté množstvo zinku a obalí molekuly železa. Práve nedostatok železa bol u pacientov trpiacich diabetom častým javom. Zygosit-50 je účinný v boji proti lokálnym zápalom a zatiaľ neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.

Naše zistenia môžeme posunúť do klinického prostredia, aby prešiel prvými testami,“ dodal profesor. Nové liečivo sa bude testovať na zvieratách. Vedci dúfajú, že sa im liek podarí čím skôr dostať do obehu.

Ako je na tom s diabetom Slovensko?

Bežný Slovák skonzumuje ročne takmer 50 kg cukru. V roku 1993 sme mali zo všetkých obyvateľov OECD najnižšiu spotrebu cukru, za 20 rokov sme sa však „precukrili“ na prvé miesto, informuje správa Ministerstva financií SR.

Odhaduje sa, že obezita stojí naše zdravotníctvo 90 – 245 mil. eur ročne. Ak pripočítame aj nepriame náklady na liečbu pridružených ochorení, môže táto suma predstavovať až 700 miliónov eur, čo predstavuje až 20 % celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Čítaj viac TU>>Už nie sme takí chudí, ako sme zvykli bývať. Žijeme „screen time“ dobu a radíme sa k 6. najtučnejšiemu národu sveta

Keď sa v roku 2012 zaviedla v susednom Maďarsku zvýšená daň na nezdravé potraviny, klesol predaj zdaňovaných nezdravých potravín v priemere o 27 %, uvádza tlačový odbor Ministerstva financií SR.

V Mexiku dokázala daň na sladené nápoje, ktorú zaviedli v roku 2014 znížiť ich spotrebu o 12 % za jediný rok. Daň by však podľa Svetovej zdravotníckej organizácie mala byť súčasťou komplexného preventívneho programu verejného zdravotníctva.

Zdroje: jpost.com, MFSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá