Izraelský startup zaskočil svet novým typom kolies!

  • Človek by si myslel, že koleso už nikto nijako svetoborne nevylepší, ani pri ňom ničím neohúri - a predsa. Startup SoftWheel čerpal inšpiráciu zo života svojho zakladateľa, ktorý raz kvôli nešťastnej príhode na vlastnej koži okúsil, aké dokážu byť bežné pneumatiky živote nepraktické. Zlý zážitok šikovne premenil vo veľmi sľubný biznis.
image_1447195380.jpeg
  • Človek by si myslel, že koleso už nikto nijako svetoborne nevylepší, ani pri ňom ničím neohúri - a predsa. Startup SoftWheel čerpal inšpiráciu zo života svojho zakladateľa, ktorý raz kvôli nešťastnej príhode na vlastnej koži okúsil, aké dokážu byť bežné pneumatiky živote nepraktické. Zlý zážitok šikovne premenil vo veľmi sľubný biznis.

 

Keď si Gilad Wolf zlomil panvovú kosť, bol na dva týždne pripútaný na invalidný vozíček. Počas cesty cez mestskú dlažbu, ktorá pokrýva miestne chodníky a zároveň je poriadne hrboľatá a nepravidelná, vraj prežíval muky. Okrem zlomenej panvovej kosti mal v tom čase Gilad aj skúsenosti s prácou s traktormi, ktoré sú proti podobným nepríjemnostiam dostatočne vyzbrojené. Pracujú totiž s mechanizmom podobným airbagom, ktorý dokáže nepredvídateľné výkyvy na trase efektívne odpružiť tak, aby to nezhoršilo kvalitu jazdy. 

 

 

Skúšal, či niečo podobné nemožno aplikovať aj do bežnejších situácií, akým musel čeliť aj on. To bolo v roku 2011. Odvtedy sa ich tím značne rozšíril a pribudli míľniky ako pomocná ruka od akcelerátoru Rad-BioMed Technology Accelerator, či od izraelského Ministerstva hospodárstva. Dnes je na svete SoftWheel, koleso, ktoré vraj celkom mení zážitok z jazdenia a vozenia sa. 

 

„Využitím podobnej mechaniky, akú som poznal z traktorov, som zo sedenia na vozíčku spravil oveľa príjemnejší zážitok,“ tvrdí Wolf a zrejme má pravdu, pretože jeho medze sa rýchlo rozšírili ďaleko za hranice invalidných vozíkov. „Náš produkt má potenciál úplne zmeniť svoju scénu – nielen pre vozíčky, ale pre všetko, čo má kolesá.“ Ide napríklad o bicykle, motorové dopravné prostriedky, či dokonca lietadlá. Všetky by pomocou produktov od SoftWheel jazdili plynulejšie a vonkajším vplyvom odolávali tak, aby mali ich pasažieri čo najpríjemnejší zážitok. Momentálne pracujú so samolietajúcimi lietadlami. Produkciu kolesa aj jeho následnú výrobu zatiaľ v plnej miere riešia v domácom Izraeli. 

 

 

V čom spočíva čaro kolies z dielne Wolfa a jeho tímu? Nie je to len obyčajné pruženie, na aké sme už dávnejšie zvyknutí. Ich technológie doteraz nepoužívali žiadni výrobcovia horských bicyklov, a taktiež ich nebolo možno nájsť ani v tých najluxusnejších invalidných vozíkoch. Za normálnych okolností akýkoľvek náraz najskôr postihne samotné koleso, kde sa rozloží a potom sa v plnej sile dostane až k pasažierovi. Acrobat Wheel, ako ich SoftWheels nazvali, naopak každý náraz vďaka vnútornému napätiu prenesie a sústredí len na miesto, kde vznikol.

 

To sa zároveň odohrá za zlomok sekundy, takže náraz, ktorý pocíti pasažier, je úplne minimálny. Naviac sa dokáže prispôsobiť telesnej mase pasažiera, ako aj rôznym povrchom. Nakoniec neostalo len pri slovách – už dnes si výrobcovia vrámci Európy a USA nové kolesá okúsili a s výsledkami boli nadmieru spokojní. Až tak, že sú rozhodnuté využiť ich v invalidných vozíkoch a s výsledkami prísť na trh už túto jeseň. Každý krok k skvalitneniu života pohybovo postihnutých ľudí, ktorí okrem každodenných obmezdení trpia aj pocitom, že sú ostatným neustále na príťaž, je skvelou správou.

 

 

Keďže bol z ich nápadu svet taký nadšený, neostali len pri službe pohybovo postihnutým ľuďom, ale vrhli sa aj na „zábavný“ priemysel. V merítku mali práve Európsky trh, kde sa momentálne trend bicyklov, najmä tých mestských, vo veľkom rozmáha. Mestské bicykle narozdiel od tých horských v pneumatikách takmer žiadne odpruženie nemajú, čo SoftWheel vzal ako skvelú príležitosť pre svoj biznis. Výsledný produkt, bicyklové koleso, ktoré využíva ich technológiu, nesie meno Fluent. Nuž, počkajme si, aký zázrak to bude a do akej miery jeho zavedenie ovplvyvní náš zážitok z brázdenia mestských cyklistických trás. Snáď dovtedy na Slovensku nejaké už aj budeme mať.  

  

Tu je ukážka k Acrobat Wheel:

 

 

… a k produktu Fluent:  

 

Zdroj: No Camels 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech