Izraelu záleží na našich životoch.

  • Zostať zdravý je v dnešných podmienkach veľkomiest výzvou. Tie z hľadiska životného prostredia bojujú najmä s nadmerným znečistením ovzdušia, ktoré sa spoločne s nedostatkom čistej pitnej vody a zlou hygienou stáva najčastejšou príčinou predčasných úmrtí.
image_1415284153.jpeg
  • Zostať zdravý je v dnešných podmienkach veľkomiest výzvou. Tie z hľadiska životného prostredia bojujú najmä s nadmerným znečistením ovzdušia, ktoré sa spoločne s nedostatkom čistej pitnej vody a zlou hygienou stáva najčastejšou príčinou predčasných úmrtí.

 

Už skoršie sme vám predstavili Sense, vecičku, ktorá okrem iného meria počet peľových častí a prachu nachádzajúcich sa v izbe, čo má zabezpečiť zlepšenie kvality spánku. Dnes si priblížime aplikáciu zhromažďujúcu obdobný typ údajov, avšak s podstatne významnejším a globálnejším dosahom. Podstatne významnejším preto, lebo sa nedotýka len jednotlivcov, ale je to problém všetkých nás, ľudí, strategických výrobných podnikov, ako aj jednotlivých vlád. Problém, ktorý je nutné riešiť. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie zomrelo v roku 2012 približne 7 miliónov ľudí na dôsledky znečisteného ovzdušia, čo je dvakrát viac než boli jej najvyššie predchádzajúce odhady.

 

 

Breezometer, ako znie výstižný názov aplikácie, sleduje a interpretuje úroveň znečistenia ovzdušia priamo v uliciach, a hlavne v reálnom čase. Jej vývojári majú k dispozícii aktuálne údaje ohľadom úrovne znečistenia, ktoré vedia prepojiť so zdravotnými odporúčaniami a štatistikami. Základ tvoria informácie získavané zo staníc merajúcich samotné znečistenie. Smer vetra, jeho rýchlosť a ďalšie faktory poskytujú presné čítanie hodnôt znečisťujúcich látok aj ďaleko od stanice.

Startupový tím pozostáva predovšetkým z environmentálnych inžinierov, ktorí tak vďaka odbornej príprave dokážu využiť surové údaje a spraviť ich užitočnými. Ako? Pomocou aplikácie vám predsa napovedia, ktorý park je vhodnejší pre vaše deti, vyberú najzdravšiu cestu pre váš beh či poradia pri správnej kúpe nehnuteľnosti na bývanie.

 

 

Breezometer síce zatiaľ neposkytuje riešenie v boji so znečistením, no bezpochyby so sebou prináša vzácny zdroj dát o prostredí, v ktorom dýchame, bezprostredne previazaných na náš zdravotný stav a životný štýl. O tom, že Izraelu nie je (ne)kvalita nášho ovzdušia ľahostajná, svedčí ďalší pripravovaný startup z domácej dielne. Oxie, prvé zariadenie efektívne čistiace vzduch bez maskovania si tváre, ktoré má chrániť užívateľa pred všetkými druhmi škodlivín: prach, dym, peľ a dokonca aj toxické plyny, vírusy a baktérie. Údajne má byť dostatočne malé, aby sa jeho nositeľovi zmestilo pod golier, bez obmedzenia vlastného pohodlia. Ale to už predbiehame… viac v decembri.

 

zdroj: techcrunch.com, breezometer.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech