Ján Turský: Nauč sa HTML5

  • Počas prehľadávania slovenských aplikácií som narazil na zaujímavú a hlavne obšírnu aplikáciu s názvom "Nauč sa HTML5". Odkaz na vývojára skrýval ešte väčšie prekvapenie. Zobrazil sa mi profil šikovného slovenského vývojára s viacerými kvalitnými appkami a nápadmi. Ján Turský je jeden z mála takýchto vývojárov Slovenska a práve preto som sa rozhodol mu napísať a trocha vám ho vyspovedať ;).
image_1406628029.png
  • Počas prehľadávania slovenských aplikácií som narazil na zaujímavú a hlavne obšírnu aplikáciu s názvom "Nauč sa HTML5". Odkaz na vývojára skrýval ešte väčšie prekvapenie. Zobrazil sa mi profil šikovného slovenského vývojára s viacerými kvalitnými appkami a nápadmi. Ján Turský je jeden z mála takýchto vývojárov Slovenska a práve preto som sa rozhodol mu napísať a trocha vám ho vyspovedať ;).

1. Kedy si začal s vývojom aplikácií pre android a prečo?

Budú tomu už 2 roky. Dôvodom bol nedostatok praktických skúseností, ktoré sa mi dostávali zo strany školy. Nedokázal som si predstaviť situáciu, ak by som teraz prerušil štúdium a mal si náhle nájsť nejaké uplatnenie vo svojom smere. Veľa mojich kamarátov alebo známych sa stali po vysokej škole nezamestnaní a mali problém nájsť si prácu aj nasledujúci polrok.

Takisto som sa však už v skoršom veku zaujímal o mobilné zariadenia všeobecne. Dokázal som za rok vystriedať aj 5 telefónov, čiže sa mi dostali do rúk zariadenia s rôznymi OS a mohol som si porovnať rozdiely v daných operačných systémoch.

2. Aké si mal začiatky? Učil si sa z online zdrojov alebo kníh?

Spočiatku to bola kniha. Myslím, že je to jedna z tých, ktorú je možné nájsť v každom kníhkupectve a volá sa ,,Programujeme v Android-e“ (myslím). Dostal som z nej ľahký dotyk so systémom, keďže bola viac ladená na najzákladnejšie prvky, funkcie, služby a funkcionalitu.

Obrovským zdrojom sa mi preto stal internet, kde si ešte aj v dnešnej dobe prechádzam oficiálnu dokumentáciu Android-u. Veľkou pomocou pre mňa bola stránka StackOverflow.com, ako asi každému, keďže tam človek nájde odpoveď takmer na všetko o programovaní. Potom to už boli len rôzne menšie stránky vývojárov, blogy a pod.

3. Čo je najťažšie na vývoji?

Z môjho pohľadu je to tá škálovateľnosť zariadení a náročnosť riešiť rôzne problémy, ktoré môžu nastať. Android beží v súčasnej dobe na vyše 12 000 rôznych modeloch mobilných zariadení a problémy počas používania aplikácie sú vždy. Či už počas vývoja alebo v neskoršej dobe vydania. Myslím, že je aj také programátorské príslovie ,,Po 90% času strávenom na programovaní nastáva tá najťažšia a najdlhšia 10% časť – testovanie, údržba, update a pod.“. Osobne sa môžem stotožniť s týmto príslovím.

 

4. V obchode máš momentálne 10 aplikácií. Všetky vznikli z tvojich nápadov?

Áno, pričom u 2. z nich spolupracujem s jedným študentským portálom. Okrem toho som si našiel poslednou dobou čas a pokúsil sa naprogramovať nejaké jednoduché hry. Mal som záujem naučiť sa ako funguje herný engine a v priebehu mesiaca som vydal 3 hry.(https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simpleaddictivegames.runforyourline).

5. Appka „Nauč sa HTML5“ je podľa mňa veľmi užitočná a teší sa dobrým hodnoteniam. Ako sa jej darí z tvojho pohľadu?

Som spokojný. Prvotne to bol školský projekt, kde som sa snažil pokryť bakalársku prácu akousi ,,demo“ apkou pre Android. Nečakal som, že sa až tak uchytí (vlastne som si ani nemyslel, že si ju vôbec niekto všimne) a bude pozitívne ohodnotená zo strany užívateľov. Neustále mi chodí feedback a emaily s návrhmi aby som tam dorobil toto a tamto, mám však prioritnejšie veci, ktorým sa musím venovať.

 

 

6. S ktorou aplikáciou sa ti darí najviac?

Osobne som hrdý na appku ,,UNIWeather – Počasie vo vrecku“. Z môjho pohľadu je to naozaj jedna z najškálovateľnejších aplikácií, ktoré som testoval. Dlhšie som sa jej venoval, čo sa mi časom oplatilo a potom ako som zaregistroval túto appku do celoslovenskej súťaže ,,Android Code 2013″, skončila na 3. mieste v kategórií celosvetové aplikácie. Víťazstvom bolo už len to, že som sa na toto miesto prebojoval ako freelancer, keďže väčšinou končia na takýchto súťažiach výherne appky vyvíjané firemne.

 

7. Zdá sa mi, že s aplikáciami ako Maturita, Školy, Lekárne a HTML5 rád riešiš problémy užívateľov a pomáhaš im :). Snažís sa o to?

Áno, avšak len keď je čas. Používatelia mi píšu nielen o problémoch s funkcionalitou tej alebo tej aplikácie, ale občas mi poskytujú aj zaujímavé návrhy. Nájdu sa aj také, ktoré ma natoľko nadchnú, že sa ich snažím zrealizovať čo najskôr.

 

8. Na tvojej stránke som natrafil na nejaké budúce projekty… Na čom momentálne robíš?

Venujem sa teraz vývoju hier. Je to viac dynamicky náročná záležitosť, kde je nutnosťou mať podchytené všetky veci, keďže pracujem sám. Spolupracujem síce s niekoľkými zahraničnými grafikmi ale po stránke programátorskej si musím pomôcť sám.

 

9. Darí sa ti s aplikáciami zarobiť?

Na takúto otázku je ťažké odpovedať. Na druhej strane však môžem povedať, že sa vývojom Android aplikácií a (možno aj) hier dokážem uživiť.

 

10. Odporučil by si nadšencom, aby išli do toho a začali vyvíjať?

Prečo nie? Bolo by super, ak by sa rozšírila, či už SK alebo CZ komunita vývojárov. Začiatky sú však náročné, myslím, že dokonca najväčším súperom je neochota, nevôľa a lenivosť. Ak sa však na to pozrie vývojár z druhej strany, oplatí sa mu venovať sa tomu.

 

11. Ako by si zhrnul tvoje skúsenosti s vývojom?

Nekonečný boj na dlhé trate avšak ten entuziazmus, ktorý prichádza, je na nezaplatenie a drží ma bdelého aj neskoro po polnoci, keď už všetci (aj facebook) spí.

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech