Japonci to vymysleli bravúrne! Olympijské medaily vyrobia z elektronického odpadu

  • Letné olympijské hry sa uskutočnia už v roku 2020
  • Organizátori plánujú vyrobiť všetky medaily z elektronického odpadu
  • Letné olympijské hry sa uskutočnia už v roku 2020
  • Organizátori plánujú vyrobiť všetky medaily z elektronického odpadu

Letné olympijské hry sa budú konať už budúci rok v japonskom Tokiu. Organizátori sa rozhodli pre naozaj ekologické riešenie, ako vyrobiť medaily. Všetky budú vyhotovené z elektronického odpadu, vrátane vyhodených smartfónov, notebookov, kamier či herných konzol.

Už teraz sa im podarilo vyzbierať 47 488 ton elektro odpadu. 30,3 kilogramov bolo z toho zlato, 4 100 kíl tvorilo striebro a 2 700 kg bronz. Cieľ, ktorý si stanovili pre výrobu bronzových medailí pritom splnili už v júni. Zatiaľ majú vyzbieraných 90 % z potrebného objemu zlata a 85 % striebra.

„Je nevyhnutné, aby sme zostávajúce množstvo materiálu potrebného na výrobu olympijských a paralympijských medailí získali z už darovaných zariadení,“ vyjadrili sa organizátori.

Možno si myslíš, že ide o celkom nový koncept, no rovnakú myšlienku už na Olympijských hrách aplikovali. Naposledy to bolo v roku 2016 v Riu. Avšak vtedy bolo z odpadu vyrobených iba 30 % strieborných a bronzových medailí. Presný dizajn medailí tohtoročných hier zverejnia ešte tento rok.

Zdroj: TheGuardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech