JAPONSKO: Nakazíš sa koronou, dostaneš takmer 1 000 dolárov. Majú však obavy zo špekulantov

  • Pokiaľ by si od 7. apríla žil v zvláštnom obvode Tokia a nakazil by si sa koronavírusom, dostal by si finančnú pomoc v podobe 935 amerických dolárov
  • Predstavitelia obvodu tvrdia, že chcú pomáhať ľuďom, ktorí kvôli nákaze nemôžu chodiť do práce
  • Mnohí na Twitteri však varujú, že by to Japonci mohli zneužiť a nakaziť sa koronavírusom schválne
japonsko
Unsplash/Jezael Melgoza/Bermix Studio
  • Pokiaľ by si od 7. apríla žil v zvláštnom obvode Tokia a nakazil by si sa koronavírusom, dostal by si finančnú pomoc v podobe 935 amerických dolárov
  • Predstavitelia obvodu tvrdia, že chcú pomáhať ľuďom, ktorí kvôli nákaze nemôžu chodiť do práce
  • Mnohí na Twitteri však varujú, že by to Japonci mohli zneužiť a nakaziť sa koronavírusom schválne

Jeden zo zvláštnych obvodov Tokia, hlavného mesta Japonska, ponúka každému občanovi, ktorý je nakazený koronavírusom, šek v hodnote takmer 1 000 dolárov. Dôvodom je snaha bojovať s dopadmi koronakrízy na ekonomickú situáciu obyvateľov mesta.   

Podľa správ uverejnených na The Japan Times obvod Šindžuku v centre Tokia ponúka presne 100 000 jenov, teda približne 935 amerických dolárov, každému občanovi, ktorý sa nakazil koronavírusom.

Nakazení musia žiť v obvode od apríla 

Obvod, ktorý je zároveň tokijským centrom zábavy, jedla a pitia, si vyčíňanie koronavírusu poriadne odskákal. Všetky bary, reštaurácie a kluby boli dlhodobo zatvorené a ľudia prichádzali o prácu. Kompetentní si uvedomujú, že pre mnohých to môže doslova znamenať koniec sveta, pretože zamestnanci prichádzajú o výplaty. 

„Pretože ľudia infikovaní koronavírusom nemajú inú možnosť, ako si vziať voľno, ich príjem sa môže znížiť,“ povedal predstaviteľ štvrte Šindžuku pre The Japan Times. Podľa jeho slov preto títo ľudia naliehavo potrebujú podpora.

Japonská národná vysielacia korporácia NHK v správe uviedla, že finančná pomoc je určená každému, kto žije v spomínanom obvode a nakazil sa koronavírusom. Podmienkou je ale žiť v obvode minimálne od 7. apríla, teda od čias, kedy sa mesto dostalo do núdzového stavu.

japonsko
zdroj: TASR via AP/Eugene Hoshiko

Ľudia nápad kritizujú, údajne by mohlo dôjsť k zneužitiu 

Výhodou je, že o finančnú pomoc môžu Japonci žijúci v obvode požiadať veľmi jednoducho. Stačí, ak vyplnia formulár, ktorý následne pošlú miestnym orgánom. NHK dodalo, že prvá platba sa k nakazeným dostane už v auguste.

Od polovice júna sa o túto finančnú pomoc uchádzalo 240 ľudí, informovali miestni úradníci. Napriek záujmu o pomoc zo strany nakazených Japoncov sa ani tento program nevyhol vlne kritiky. Na internete mnohí naznačili, že ľudia by sa mohli úmyselne nakaziť, aby dostali peniaze.

„Prosím, nerob to. Len tým povzbudíte niektorých idiotov, aby sa úmyselne nakazili koronavírusom,“ napísala na Twitter jedna z osôb. „Zdá sa to ako zlý nápad. Chápem, že niektorí ľudia nemôžu zostať doma, ale tí, ktorí sa rozhodli ísť zabaviť a ochoreli, by mali prevziať zodpovednosť a platiť za lekárske zákroky z vlastného vrecka,“ poznamenal ďalší.

Každý deň sa vyskytujú nové prípady nákazy

Počet nových prípadov nákazy v Japonsku v posledných dňoch neustále stúpa, najmä v husto osídlenom hlavnom meste. Podľa NHK Tokio za posledné štyri dni každý deň nahlásilo nových pacientov, pričom číslo sa vyšplhalo na 200 a viac.

Od mája, kedy vláda upustila od núdzového stavu, pribúda hromada nových prípadov. V Tokiu sa nakazilo takmer 8 000 ľudí a 325 vírusu podľahlo. Nakazení v hlavnom meste Japonska predstavujú viac ako jednu tretinu všetkých 21 000 japonských prípadov.

Zdroje: The Japan Times, NHK, Sora News 24, NHK, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá