V Japonsku musia zamestnancov nútiť, aby v piatok pracovali kratšie. Sú Slováci tiež prepracovaní?

  • Niekoľko japonských firiem sa rozhodlo bojovať s prepracovanosťou svojich zamestnancov.
collage
coxandkingusa.com / swap.ca
  • Niekoľko japonských firiem sa rozhodlo bojovať s prepracovanosťou svojich zamestnancov.

Japonsko je známe tým, že pracovitosť je zásadnou časťou ich národnej cti a kultúry. Nadčasy sú tu štandardom. Mnohí Japonci to často ťahajú až do takých extrémov, že dlhodobo pracujú na úkor svojho zdravia. Či už fyzického alebo psychického.

Predčasné úmrtia na infarkt alebo samovraždy sú preto bohužiaľ relatívne bežné. Úmrtia z prepracovania sa odhadujú na 20-tisíc prípadov ročne. Najhoršie na tom je, že za prehnaným pracovným časom často nestojí nič, iba nejaký ideál cti. Produktivita počas dlhej pracovnej doby totiž nevyhnutne klesá.

foto: eutoday.net

Japonská vláda preto spustila dobrovoľnú iniciatívu s názvom “prémiový piatok”, do ktorej sa môžu zapojiť firmy. Jej podstatou je každý posledný piatok v mesiaci ukončiť pracovnú dobu o tretej poobede. Väčšina Japoncov by si totiž nikdy nevzala dlhšiu dovolenku. No dlhšie popoludnie je niečo iné.

Okrem zdravotných problémov by mala táto iniciatíva podľa jej tvorcov pomôcť aj s nízkou pôrodnosťou, vysokou rozvodovosťou a konzumom. Ľudia totiž nemajú čas jeden na druhého a ani na nákupy, čo nie je podľa vlády dobré pre ekonomiku.

foto: swap.ca

Ako je to s prepracovanosťou na Slovensku? Čo sa týka odpracovaných hodín tak sme v rámci Európy mierny nadpriemer so 41.6 hodinami týždenne. Pre porovnanie, v Japonsku sa toto číslo blíži ku 50. V extrémoch to môže byť aj takmer dvojnásobok. V Belgicku či Taliansku je to zhruba 38 hodín.

Tradične máme povesť pracovitého národa a niečo na tom asi bude. Najmä po roku 1989 sa naša doba strávená v práci zvýšila. No na druhej strane, najmä v Bratislave si veľa ľudí predĺžené víkendy robí aj bez rôznych iniciatív. Po tretej sa v piatok totiž takmer nikomu nedovoláš. Nie sme na tom teda asi až tak zle. ;)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech