Jarné dobrodružstvo za pár eur: Vycestuj zo Slovenska na výlet za extravýhodné ceny

  • Slováci si môžu užiť jarné prázdniny naplno
  • V aktuálnej ponuke sú letenky za naozaj skvelé ceny
žena, Vatikán
Ilustračné foto, Freepik/@frimufilms
  • Slováci si môžu užiť jarné prázdniny naplno
  • V aktuálnej ponuke sú letenky za naozaj skvelé ceny

Jarné prázdniny nemusíš tráviť zavretý doma so zrakom upretým na televízor. Nasledujúce dni ponúkajú skvelú príležitosť objaviť nové kultúry a zažiť niečo nevšedné.

Ak ťa láka pohľad na historické pamiatky a zelené krajiny Británie alebo exotická atmosféra a pikantná kuchyňa Turecka, máš otvorené dvere k nezabudnuteľným zážitkom. To všetko môžeš mať za ceny, ktoré ti nevyprázdnia tvoju peňaženku. 

Londýn do 50 eur

Najvýhodnejšie letenky, či už letíš z Košíc alebo Bratislavy, vedú na Britské ostrovy. Priame lety z Košíc do Londýna sú dostupné pravidelne a ceny začínajú už na 47 eurách.

Ak máš teda záujem letieť priamo do pulzujúceho Londýna, môžeš využiť lety s cenami spiatočných leteniek od 47 eur

Hlavné mesto Spojeného kráľovstva si môžeš naplno užiť tri dni od 11. marca do 14. marca. 

Z hlavného mesta môžeš vycestovať do Manchestru, Leedsu, škótskeho Edinburghu za úchvatnou architektúrou alebo do Dublinu.

Dublin, írska metropola, celý rok ponúka širokú škálu podujatí a zábavných možností a stáva sa skvelým miestom pre spoznávanie miestnej kultúry.

Z letiska Milana Rastislava Štefánika do Dublinu môžeš letieť v marci za 50 až 90 eur, a to vrátane spiatočnej cesty.

Taliansko alebo exotika v marci

Za menej ako sto eur môžeš z bratislavského letiska objaviť kúzelnú atmosféru talianskeho mesta Rím. Trojdňový výlet do Kolosea, Panteónu alebo Vatikánu si z Bratislavy môžeš naplánovať každý v strede marca. 

Taliansko
zdroj: Unsplash/Julia Solonina

Máš záujem o čaro orientu? Za dostupnú cenu si môžeš kúpiť letenku z Bratislavy do tureckého Dalamanu, kde ťa čakajú exotické zážitky. Ponúka sa ti príležitosť preskúmať pláže s tyrkysovou vodou, ktoré ešte neobjavili davy turistov.

Môžeš tiež navštíviť blízke turistické lákadlá ako Marmaris so starobylou pevnosťou po rekonštrukcii alebo ostrov Sedir, známy príbehmi o stretnutí Kleopatry s Marcusom Antoniusom.

Ryanair zvýši ceny leteniek

Írsky nízkonákladový letecký prepravca Ryanair plánuje počas letnej sezóny zvýšiť ceny leteniek, Oznámil to v pondelok šéf spoločnosti Michael O’Leary s tým, že zdraženie bude miernejšie ako v minulom roku. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a DPA.

V lete 2023 sa priemerné ceny spoločnosti Ryanair zvýšili o 17 %. V nadchádzajúcej letnej sezóne sa počíta so zvýšením o 5 % až 10 %, povedal O’Leary. Za dôvod úpravy cien označil meškajúce dodávky lietadiel Boeing. Ryanair vlani na jeseň oznámil, že v dôsledku oneskorených dodávok nových lietadiel Boeing koncom roka zruší niektoré lety.

Po incidente, pri ktorom sa počas letu odtrhla časť trupu lietadla, Boeing na základe rozhodnutia Federálneho úradu pre leteckú dopravu (FAA) predbežne nesmie rozširovať výrobu lietadiel radu 737 Max. Ryanair pôvodne očakával, že toto leto dostane 57 nových lietadiel Boeing a teraz predpokladá, že ich príde len 40 až 45, uviedol O’Leary.

Viac ako 1,8 milióna cestujúcich

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zaznamenalo aj v minulom roku zvýšený záujem o letecké cestovanie či dovolenky. Vlani vybavilo celkovo viac ako 1,8 milióna cestujúcich, v porovnaní s rokom 2022 ich bolo viac o 29 %. Letisková spoločnosť vo štvrtok informovala, že miera obnovy počtu pasažierov oproti predpandemickému roku 2019 dosiahla 79 %.

letisko košice
zdroj: TASR/Milan Kapusta

V rámci pravidelnej dopravy bratislavské letisko v roku 2023 vybavilo takmer 1,26 milióna pasažierov. V nepravidelnej a ostatnej doprave dosiahol počet cestujúcich 556-tisíc, pričom v porovnaní s rokom 2019 ich bolo viac o 38 %. Vlani v decembri prešlo bránami najväčšieho domáceho letiska vyše 96-tisíc pasažierov, čo je medziročne viac o 34 %. Miera obnovy počtu cestujúcich z roku 2019 dosiahla v poslednom mesiaci minulého roka 66 %.

V uplynulom roku zaznamenalo letisko viac ako 26-tisíc vzletov a pristátí lietadiel, oproti roku 2022 to znamená nárast o 9 %. V samotnom decembri letisko vybavilo takmer 1 400 letov.

Letisko vlani zaznamenalo viaceré novinky. Okrem zavedenia online rezervácie parkovania, doplnenia služieb začali fungovať nové pravidelné linky do Atén, Podgorice a Kaunasu.

„Zlomovým momentom bolo tiež spustenie pravidelných charterových letov diaľkovým lietadlom typu Airbus A350-900, ktorým sa otvárajú dvere aj ďalším interkontinentálnym destináciám. Verím, že v nastavenom smere budeme pokračovať aj vďaka spoločnej tímovej práci,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Dušan Novota.

Zdroje: Skyscanner, Skyscanner 1, Skyscanner 2, Skyscanner 3, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá