Jaroslav Naď: Náš Sputnik V je už v Maďarsku a testuje sa. Prezradil, kedy sa dozvieme verdikt

  • J. Naď tvrdí, že v Maďarsku sa už testuje vakcína Sputnik V
  • Výsledky by mali byť známe už približne o dva týždne
jaro nad
TASR/Martin Baumann
  • J. Naď tvrdí, že v Maďarsku sa už testuje vakcína Sputnik V
  • Výsledky by mali byť známe už približne o dva týždne

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V. Keďže zmluvu na jej dodávku dohadoval exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a tím na rezorte zdravotníctva, Naďovi neprekáža, že Igor Matovič (OĽANO) zmluvu nečítal. Vyhlásil to v relácii TV Markíza Na telo.

Poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický uviedol, že Smer-SD podporuje očkovanie Sputnikom V. Tému Sputnika V však Matovič podľa neho využil politicky vo svoj prospech.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Pokiaľ vieme, už necelý týždeň prebiehajú samotné testy. Dostali Sputnik zo Šarišských Michalian, kde je uskladnený, a robia na tom. Očakávame do dvoch týždňov výsledky testov,“ povedal Naď s tým, že odišli len vzorky. Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať. 

Matovič vakcínu Sputnik V dohadoval podľa Naďa len politicky. „Poznám milión zmlúv, ktoré sa uzatvárajú, a predseda vlády ich nečíta,“ doplnil. Matovič ešte vo funkcii premiéra podľa neho nepotreboval čítať zmluvu, keďže ju dohadoval minister zdravotníctva. Kamenický si myslí, že ak by to Matovič myslel vážne, už by sa Sputnikom očkovalo.

Kamenický chce, aby sa zverejnila zmluva aj list ruskej strany. Naď súhlasí so zverejnením zmluvy hneď, ako to bude možné. Minister potvrdil, že vakcíny Sputnik V boli zaplatené neskôr. „Ak sme naozaj pochybili, treba sa pýtať ministerstva zdravotníctva,“ vysvetlil. Zároveň povedal, že asi týždeň pred tým, ako prišli Rusi s požiadavkou na vrátenie nezaplatených vakcín, prišla na Slovensko správa, že si môžeme prísť po 400 000 ďalších dávok.

Kamenický sa zatiaľ očkovať nedá, urobil by tak len vtedy, ak by to potreboval napríklad pri cestovaní do zahraničia. Naď sa už nechal zaočkovať prvou dávkou vakcíny od Pfizeru.

Minister obrany zároveň skritizoval poslanca Györgya Gyimesiho (OĽANO) za jeho komunikáciu voči predstaviteľom rezortu diplomacie. Považuje ju za neadekvátnu a poslanec by sa mal podľa neho ospravedlniť.

Zdroj: TASR/TVMarkíza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech