Bratislava je cenovým Švajčiarskom strednej Európy. Vieme, či sa ti radšej oplatí kupiť byt v centre Prahy

  • Porovnali sme ceny nehnuteľností v Prahe a Bratislave
  • To, čo bolo samozrejmosťou pred dvoma rokmi, dnes už je inak
  • Realitný trh sa v Bratislave rapídne zmenil
reality, Praha, Bratislava, byty, domy, predaj, prenájom
JTRE/Eurovea Tower vizualizácia, SIU/Petra Stanová
  • Porovnali sme ceny nehnuteľností v Prahe a Bratislave
  • To, čo bolo samozrejmosťou pred dvoma rokmi, dnes už je inak
  • Realitný trh sa v Bratislave rapídne zmenil

V Praze je blaze a v Bratislave sa býva draho. Ako je to s cenami nehnuteľností? Porovnali sme večných rivalov, hlavné mestá Československa. 

Deväťdesiate roky znamenali roztvorenie nožníc, keď sa Českej republike darilo úspešnejšie lákať zahraničné investície, developerský trh bol rozvinutejší, a to v oblasti logistiky, kancelárií ako aj rezidenčnej výstavby. Historická centralizácia kapitálu znamenala lepšie štartovacie pozície aj pre domáce podniky. Slovenský realitný trh mal zase obdobia, keď ten český rýchlejšie dobiehal,“ pre realitný portál Reality.trend porovnal analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík.

Ako portál uvádza, ešte pred dvomi rokmi v realitách platilo pravidlo, že Praha má dlhodobo 20 až 30 percentnú prirážku v cenách bytov. Hovorilo sa, že ak by Slovák, ktorý chce predať byt v Bratislave a kúpiť namiesto toho taký istý v susednom Česku, musel by sa uspokojiť s druhým najväčším mestom a ísť ho kupovať za rovnakú cenu do Brna.

Dnes už je však situácia iná a v Bratislave idú ceny za meter štvorcový rapídne nahor, a to v rôznych typoch bytov. Štatistiky z Prahy ukazujú, že najväčší dopyt je o jednoizbový byt, ktorého meter štvorcový je najdrahší a cene sa nepribližuje zatiaľ ani Bratislava. Na druhej strane, byty s viacerými izbami sú lacnejšie, stoja dokonca o stovky eur menej než tie v Bratislave.

Porovnali sme taktiež ceny domov. Zatiaľ čo domy v Bratislave sú o dosť lacnejšie od bytov, domy v Prahe sú priamoúmerné cenám bytov v hlavnom meste. 

Bratislava – byty

zdroj: Screenshot/Nehnutelnosti.sk

Bratislava – domy

zdroj: Screenshot/Nehnutelnosti.sk

Praha – byty

zdroj: Screenshot/Nehnutelnosti.sk

zdroj: Screenshot/Nehnutelnosti.sk

Praha – domy

zdroj: Screenshot/Nehnutelnosti.sk

zdroj: Screenshot/Nehnutelnosti.sk

Pražský život je lacnejší

Štatistiky z portálu Numbeo ukazujú, že náklady na život sú o 33 eur nižšie v Bratislave, ak ti mesačné náklady tvorí nájom a ďalšie výdaje okolo toho.

Ak by si však disponoval nehnuteľnosťou v Prahe, rapídne by sa ti tým znížili náklady. Až tak, že v porovnaní s Bratislavou by bol život v Prahe lacnejší. 

praha bratislava naklady na zivot
zdroj: Screenshot Numbeo

Náklady na bývanie máme najdrahšie z celej V4

Náklady na bývanie ukrajujú z rodinných rozpočtov na Slovensku takmer štvrtinu, čo je v rámci EÚ najvyšší podiel. V aktuálnej analýze o tom informuje spoločnosť WOOD & Company, ktorú zverejnila agentúra SITA. Vo výdavkoch na bývanie sú zahrnuté nájomné, údržba a oprava obydlí, energie, dodávka vody a iné služby pre domácnosti, ako je napríklad odvoz odpadu.

Novostavby v Bratislave zdraželi až o desatinu. Ak plánuješ nový byt, priprav si veľký balík peňazí

V roku 2019 podiel výdavkov na bývanie z celkových spotrebných výdavkov predstavoval 24 %. V rámci krajín EÚ išlo o najvyšší podiel. Priemer za EÚ bol vlani na úrovni 19 %. Nižšie úrovne ukazovateľa dosiahli všetci naši susedia z V4. V prípade Maďarska bol podiel 15 %, v Poľsku 17 % a v Českej republike 21 %. Analýza, ktorú zverejnila spoločnosť v pondelok, vychádza z aktuálnych údajov Eurostatu za rok 2019 a prvý polrok 2020.

Na jedného obyvateľa Slovenska vlani pripadali náklady súvisiace s bývaním vo výške 2 680 eur, uviedla pre SITA analytička WOOD & Company Eva Sadovská. V súhrne ide o najvyššiu sumu v rámci krajín V4. V Maďarsku na obyvateľa pripadala suma 1 316 eur, v Poľsku 1 608 eur. Najbližšie k úrovni SR má Česká republika s 2 557 eurami na obyvateľa.

Vo vyspelejších krajinách EÚ, kde sú vyššie nielen platy, ale aj ceny, zaplatia obyvatelia za bývanie viac. Na cenu má vplyv aj spotreba energií či využívanie služieb súvisiacich s bývaním. Najvyššie ročné výdavky na bývanie v prepočte na obyvateľa vykázali vlani vo Fínsku, v Dánsku a Luxembursku, a to v rozpätí 6 200 až 8 200 eur. Naopak, najnižšie náklady mali v súvislosti s bývaním Bulhari, a to necelých 1 100 eur.

Zdroje: Nehnutelnosti.sk, SITA, Numbeo, Reality.trend.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá