Je nás viac, len nekričíme, odkazujú Slováci. Kampaň na podporu vedcov vyzbierala tisíce eur za pár hodín

  • Kampaň Podporme Petra Sabaku a zastaňme sa našich odborníkov, zdravotníkov a vedcov valcuje internet, vyzbieralo sa už viac ako 10 000 eur
  • Cieľom kampane je prispieť Petrovi Sabakovi na úhradu výdavkov na súdy. Sabaka sa totiž rozhodol právnou cestou riešiť verejné osočovanie a ohováranie členov hnutia Republika – Milana Mazureka a Milana Uhríka
  • „Vyzbieraná suma, ktorá prevýši právne a súdne výdavky, bude použitá na podporu zdravotníckych zariadení,“ informujú tvorcovia kampane
Screenshot/ www.donio.sk, TASR/Jaroslav Novák
  • Kampaň Podporme Petra Sabaku a zastaňme sa našich odborníkov, zdravotníkov a vedcov valcuje internet, vyzbieralo sa už viac ako 10 000 eur
  • Cieľom kampane je prispieť Petrovi Sabakovi na úhradu výdavkov na súdy. Sabaka sa totiž rozhodol právnou cestou riešiť verejné osočovanie a ohováranie členov hnutia Republika – Milana Mazureka a Milana Uhríka
  • „Vyzbieraná suma, ktorá prevýši právne a súdne výdavky, bude použitá na podporu zdravotníckych zariadení,“ informujú tvorcovia kampane

Na Slovensku sa počas pandémie začala hrať hra „kopni si do vedca“. Odborníci čelia slovným, ale aj fyzickým útokom, očierňujú ich aj viacerí politici. Kampaň „Podporme Petra Sabaku a zastaňme sa našich odborníkov, zdravotníkov a vedcov“ však dodáva nádej, že ľudia predsa ľuďmi zostali.

Pandémiu COVID-19 zneužívajú na získanie voličských hlasov aj viaceré politické mená. Rétorika počas koronakrízy ešte viac zosurovela. Terčom rôznych dezinformácií a útokov sa stal aj lekár Peter Sabaka. 

V minulosti sme ťa informovali o tom, že predseda hnutia Republika Milan Uhrík zverejnil na Facebook status, v ktorom obvinil Sabaku z toho, že dostal 28-tisíc eur „ako tichú odmenu za verejné schvaľovanie nezmyselných COVID obmedzení“.

Narážal tým na to, že Sabaka získal štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana, ktorej súčasťou je aj finančná odmena. Tá je podľa Zbierky zákonov SRvo výške 25-násobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za predchádzajúci rok zaokrúhlený nahor na celé euro“.

Sabaka sa rozhodol spory riešiť právnou cestou

Sabaka v reakcii na Uhríkov status uviedol, že finančnú odmenu, ktorá je súčasťou ceny Jozefa Miloslava Hurbana, si nikdy neplánoval nechať a od začiatku bol rozhodnutý peniaze darovať občianskemu združeniu KIGMED.

Zároveň vyzval Uhríka, aby sa mu verejne ospravedlnil. Danú vec sa rozhodol riešiť právnou cestou, od Uhríka žiada symbolických 28 000 eur.

Dáš sa zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu?

Rovnakú taktiku zvolil aj pri Uhríkovom straníckom kolegovi – Milanovi Mazurekovi. Sabaka sa rozhodol právnou cestou riešiť video, v ktorom Mazurek nepriamo spája Sabaku so smrťou chlapca, ktorého nechceli vyšetriť preto, že jeho mama nebola zaočkovaná a nepodstúpila testovanie. Od Mazureka žiada 10 000 eur. 

Sabaka sa pre Denník N vtedy vyjadril, že finančný trest má byť pre daných členov hnutia Republika akýmsi výchovným efektom. Ak by peniaze vysúdil, nechať si ich neplánuje. 

Vznikla kampaň, ktorá podporuje odborníkov

Mnoho ľudí Sabakov krok ocenilo. Včera dokonca vznikla kampaň s názvom „Podporme Petra Sabaku a zastaňme sa našich odborníkov, zdravotníkov a vedcov“, ktorej cieľom je prispieť Petrovi Sabakovi na úhradu výdavkov na súdy a zároveň sa takýmto spôsobom verejne zastať odborníkov, ktorí počas pandémie musia čeliť vyhrážkam a ohováraniu. 

Lekár Peter Sabaka sa rozhodol proti týmto útokom brániť s využitím dostupných právnych prostriedkov. Nechráni tým len seba a iných zdravotníkov, lekárov, vedcov či odborníkov, ale každého jedného občana, ktorý sa v budúcnosti rozhodne zapojiť do verejnej diskusie. Cieľom zastrašovania, klamstiev a hejtu sa totiž môže stať každý. Len tak, bez príčiny, aby si pár politikov pozbieralo svoje lajky a zabezpečilo pohodlnú existenciu,“ uvádza kampaň.

Stojí za ňou skupina viacerých ľudí, medzi nimi sú napríklad spisovateľ Arpád Soltész, historik Jakub Drábik či Jakub Goda, ktorý pôsobí v Prezidentskej kancelárii, ale spolupracuje aj Ministerstvom zdravotníctva SR.

Iniciátori uvádzajú, že pokiaľ vyzbieraná suma prevýši právne a súdne výdavky, budú zvyšné peniaze použité na podporu zdravotníckych zariadení. Tak isto budú využité aj tie peniaze, ktoré môže Sabaka od Uhríka a Mazureka vysúdiť. „O konkrétnom použití rozhodnú hlasovaním všetci darcovia,“ informuje sa na oficiálnej stránke kampane.

Miesto podpory a úcty

Keďže mediálny priestor zaplnili dezinformácie a nenávistné prejavy, zdalo sa, že ľudskosť a empatia úplne vymizla. Kampaň na podporu vedcov však ukázala, že ľudia sú stále ľuďmi, žiaľ, bývajú často prekričaní radikálnejšími jedincami. 

Kampaň stanovila cieľ 10 000 eur, danú sumu sa podarilo vyzbierať na prelome prvého dňa od zverejnenia. V tejto chvíli je k 12-tej hodine vyzbieraných už 16 249 eur. 

Tí, čo kampaň podporili, mohli k darovanej sume napísať aj nejaký odkaz. Stránka kampane sa tak stala aj miestom podpory vedcov. Darcovia zahrnuli odborníkov veľkým množstvom odkazov, v ktorých im ďakujú za ich prácu.

Je nás viac, aj keď nekričíme.“ „Z vďaky, že ste to nevzdali a zatiaľ stále zostávate na Slovensku.“ „Držím palce a ďakujem za Vašu prácu a odvahu,“ odkazovali ľudia. 

Zdroje: Slov-lex, Denník N, donio.sk

Najnovšie videá

Trendové videá