Je to oficiálne: Plošné testovanie začína už zajtra. Zákaz vychádzania sa predlžuje až do februára

  • Slovensko podľa premiéra Matoviča potrebuje celoslovenský skríning
  • Niektoré okresy môžu byť zamorené bez toho, aby o tom vedeli
Matovič testovanie koronavírus
TASR/Jakub Kotian
  • Slovensko podľa premiéra Matoviča potrebuje celoslovenský skríning
  • Niektoré okresy môžu byť zamorené bez toho, aby o tom vedeli

Na Slovensku prebehne skríningové testovanie a následne sa budú testovať najviac zamorené regióny. Na tlačovej besede po rokovaní vlády o tom informoval premiér Igor Matovič.

Oproti jesennému testovaniu však bude mať skríning viacero noviniek. Testovanie sa začne už zajtra a potrvá do 26. januára. Slováci tak majú 9 dní na to, aby si nechali vykonať test na akomkoľvek odbernom mieste. Predĺži sa aj zákaz vychádzania. 

Matovič zároveň predstavil sedem dôvodov, prečo potrebujeme celoplošný skríning.

zdroj: Reprofoto: TA3

Podľa premiéra dnes máme skreslenú predstavu o tom, ktorý región horí. Testy PCR a antigénové testy podávajú rôzne informácie. Prvé kolo testovania teda má za úlohu zistiť, ktoré okresy „horia“. Okresy, ktoré dopadnú v testovaní dobre, by mohli fungovať podľa COVID automatu. Dnes je lockdown na celom území SR. Matovič tvrdí, že na tomto riešení sa zhodla celá vláda s výnimkou ministerky Veroniky Remišovej.

Veronika Remišová V strane Za ľudí po diskusii s odborníkmi a lekármi zastávame názor, že testovanie je potrebné a účinné, no v najpostihnutejších regiónoch Slovenska, ktorých dnes nie je málo.

Posted by Za ľudí on Sunday, January 17, 2021

Podľa Krajčího na test nemusia ísť ľudia, ktorí ostanú v domácej karanténe a zákaz vychádzania porušia len v prípade, že potrebujú naplniť nevyhnutné životné potreby. Krajčí plánuje oznámiť výsledky celoplošného testovania v piatok 29. januára. „Následne rozdelíme Slovensko na 37 horších a 36 lepších okresov. V tých 37 horších okresoch sa tento skríning zopakuje a potom od stredy 3. februára sa ľudia z tých okresov budú musieť opäť preukazovať negatívnym výsledkom testu až do nedele 7. februára,“ povedal Krajčí. Testy, ktoré sa budú kontrolovať od 7. februára nesmú byť staršie ako sedem dní.

 

Túto operáciu sme nazvali „Zachráňme spolu životy“,“ povedal Matovič. „Dnes by sme si mohli vyložiť nohy a nechať lockdown, ktorý síce účinkuje, ale trvá to dlho. Ale neurobiť niečo navyše, ak môžeme a spoliehať sa na to, že to nejako klesá a že zdravotníci idú z posledných síl, a prizerať sa ako nám deti hlúpnu by bolo trestuhodné. Preto sme sa rozhodli kombinovať lockdown spolu s masívnym testovaním,“ hovorí Matovič.

SOM RÁD, ŽE NÁVRHY SaS V RÁMCI MOŽNOSTÍ PREŠLI ✅ Okrem iného je fajn, že mobilných odberových miest bude viac a budú…

Posted by Richard Sulik on Sunday, January 17, 2021

Vláda predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára. Pôvodne mal skončiť 24. januára. Od 27. januára bude zákaz vychádzania sprísnený aj na cestu do práce. Každý občan, ktorý ide do práce, bude musieť mať od tohto dátumu potvrdenie o negatívnom antigénovom teste. Test budú musieť mať pri sebe aj ľudia od 15 do 65 rokov vždy, keď práve nevykonávajú nevyhnutné vychádzky. Výnimku zo zákazu vychádzania budú mať aj ľudia, ktorí majú potvrdenie o prekonaní COVID-19 a ľudia, ktorí sú očkovaní dvomi dávkami vakcíny.

Ako dodal minister zdravotníctva Marek Krajčí dodal, že ak budú výsledky skríningu dobré, môžeme skúšať pomaly uvoľňovať opatrenia už 1. februára v niektorých okresoch.

Minister práce Milan Krajniak vysvetlil, že dobrovoľnosť nie je cestou. Ako príklad uviedol Nitru, kde z týždňa na týždeň klesla pozitivita testov o viac ako 50%. Dobrovoľné plošné testovanie v Trenčíne a Košiciach podľa neho situáciu zlepšilo len mierne.

KONEČNE DOBRÉ SPRÁVY – ČÍTAJTE S NAMI, kašlite na tlačovky❗️Dnes zaznelo niekoľko veľmi prekvapivých správ a nemôžeme…

Posted by Dáta bez pátosu on Friday, January 15, 2021

Premiér sa stavil s analytikmi z projektu Dáta bez pátosu, ktorí predpovedajú, že vo februári budú žiaci ešte doma a počet infekcií radikálne klesne. Matovič tvrdí, že lockdown v kombinácii s testovaním pomôže dosiahnuť tieto výsledky rýchlejšie a deti pôjdu do školy už 1. februára.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech