Je to oficiálne. Slovensko čaká celoplošné testovanie na COVID-19

  • Vláda poverila Ozbrojené sily SR vykonaním celoplošného testovania
  • Igor Matovič potvrdil, že stále sa nevie či bude testovanie povinné
  • Ako prví budú testovaní ľudia v najviac zasiahnutých okresoch
nemocnica koronavírus
TASR/Jaroslav Novák
  • Vláda poverila Ozbrojené sily SR vykonaním celoplošného testovania
  • Igor Matovič potvrdil, že stále sa nevie či bude testovanie povinné
  • Ako prví budú testovaní ľudia v najviac zasiahnutých okresoch

Vláda poverila Ozbrojené sily (OS) SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Vyčlenených má byť do 8000 príslušníkov OS SR. V nedeľu o tom rozhodol vládny kabinet na mimoriadnom rokovaní. Informuje TASR.

„Testovanie na celoštátnej úrovni pomôže lepšie identifikovať existujúce ohniská nákazy, umožní poskytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti aj pre prípady so slabými alebo žiadnymi príznakmi ochorenia COVID-19 a účinnejšie oddelenie nakazeného obyvateľstva,“ uvádza sa v materiáli.

Testovať sa budú všetci obyvatelia Slovenska starší ako desať rokov. Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch 30. októbra do 1. novembra a v dňoch 6. až 8. novembra. V dňoch od 23. do 25. októbra sa uskutoční pilotné testovanie so zameraním na okresy, v ktorých sa v súčasnosti najviac šíri ochorenie COVID-19 – Námestovo, Dolný  Kubín, Tvrdošín a Bardejov.

Odberové miesta budú podľa schváleného materiálu umiestnené a zariadené tak, aby bolo možné zabezpečiť dodržanie všetkých opatrení na obmedzenie šírenia nového koronavírusu. Odberové miesta budú zriadené tak, aby ich dostupnosť pre obyvateľstvo bola čo najlepšia, podobne ako v prípade zriaďovania volebných miestností.

Na odberových miestach budú pôsobiť integrované tímy vedené profesionálnymi vojakmi OS SR, preto vláda navrhla vyčleniť do 8000 príslušníkov armády. Okrem profesionálnych vojakov OS SR budú integrované tímy pozostávať z príslušníkov Policajného zboru, kvalifikovaného zdravotníckeho personálu a administratívneho personálu. „Odber vzoriek na testovanie bude uskutočňovať výhradne odborne kvalifikovaný zdravotnícky personál,“ píše sa v schválenom materiáli.

Z materiálu vyplýva, že je nevyhnutné zabezpečiť spoluprácu OS SR s Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom zdravotníctva SR a územnou samosprávou.

Tlačová konferencia po mimoriadnom rokovaní vlády o plošnom testovaní na covid-19

Tlačová konferencia po mimoriadnom rokovaní vlády o plošnom testovaní na covid-19

Gepostet von Úrad vlády Slovenskej republiky am Sonntag, 18. Oktober 2020

Na zaistenie efektívnej koordinácie, riadenia a informačného toku minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zabezpečí vytvorenie príslušnej organizačnej štruktúry. O príprave a uskutočnení testovania bude informovať Ústredný krízový štáb a vládu SR.

Vláda zároveň ukladá Správe štátnych hmotných rezerv SR úlohu zabezpečiť ochranné pomôcky a testy na celoplošné testovanie obyvateľstva.

Umiestnenie odberových miest a časy, kedy bude možné odberové miesto navštíviť, budú oznámené prostredníctvom vysielania Rozhlasu a televízie Slovenska, v TASR a zverejnením na stránke https://korona.gov.sk.

Šéf rezortu obrany informoval, že máme 13 miliónov antigénových testov. Ráta sa so zapojením 5 000 tímov. Spolupracovať budú hasiči, policajti či zdravotníci. Jaroslav Naď oznámil, že armáda je schopná toto testovanie uskutočniť.  „Zapĺňajú sa nemocnice, Kedy, keď nie teraz je čas na rázne opatrenia?“ pýta sa Naď.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK