Je to unikát, v ktorom zabudneš na mestský zhon. Luxusné ubytovanie v lone prírody, kde nie je telka ani wi-fi

  • V tomto dome budeš do istej miery odrezaný od bežného sveta, zároveň v lone prírody zabudneš na mestský zhon
  • Kutica v kráľovskom meste predstavuje pohodlie prvotriednej kvality
Kutica
archív Tomáš Horniak
  • V tomto dome budeš do istej miery odrezaný od bežného sveta, zároveň v lone prírody zabudneš na mestský zhon
  • Kutica v kráľovskom meste predstavuje pohodlie prvotriednej kvality

Kuticu ako zážitkové ubytovanie Tomáš Horniak na začiatku budoval spoločne s vtedajším kolegom, s ktorým sa spoznal na vysokej škole. „Obaja sme mali zmysel pre podnikanie a podobný štýl v architektúre,“ hovorí zakladateľ Kutice.

Vo firme ostal nakoniec len Tomáš a ako vyštudovaný architekt si v Kutici plní svoje vlastné nápady a predstavy, keďže ho fascinujú drevostavby a drevené konštrukcie, ktoré sú zatiaľ na Slovensku nedoceneným pokladom.

„Nápad vytvoriť netradičné ubytovanie v lone prírody sa zrodil už počas štúdia na vysokej škole. Vďaka stretávaniu sa s ľuďmi som spozoroval, že mnoho vzťahov najmä vo väčších mestách trpí vyťaženosťou partnerov. Mnohé páry nemajú pre prácu a životný štýl na seba navzájom dostatok času. Preto som videl význam vo vytvorení príjemného priestoru, kde budú návštevníci do istej miery odrezaní od bežného sveta a zároveň v príjemnom prostredí obklopení prírodou,“ vyjadril sa talentovaný architekt, ktorého túžbou bolo priniesť na Slovensko niečo iné, zaujímavé a nie len klasické ubytovanie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa KUTICA (@kutica.sk)

Kutica kraľuje Novej Bani

Kutica má svoje miesto v Novej Bani. V kráľovskom meste, s ktorým sa spája banícka história a lazy Štále, ktoré sú typické pre túto oblasť. 

„Miesto, kde stojí Kutica, patrí mojej rodine už niekoľko generácií a dnes je určitým prepojením minulosti s prítomnosťou. Symbolom tohto spojenia je moderná Kutica na hornom konci pozemku a štálanský 140-ročný domček na jej dolnom konci,“ hovorí rodák z Novej bane. 

Vybudovanie Kutice začalo projektovaním a tvorbou biznis plánu, ktoré trvali asi štyri mesiace. Následne prebiehala samotná výstavba, ktorá trvala viac ako jeden rok. Celá realizácia bola robená svojpomocne a Tomáš si sám vyskúšal, že aj napriek starostlivému plánovaniu sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré celý proces nečakane predĺžia. S odstupom času to však hodnotí pozitívne, keďže si prešiel všetkými fázami a chybami, z ktorých dnes čerpá pri ďalšom rozvoji firmy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa KUTICA (@kutica.sk)

Nerušený oddych, pohodlie a intimita

Základnú filozofiou projektu tvorí dôraz na detail. Pri projektovaní, budovaná stavby a dnes pri prevádzke si dávajú skutočne záležať na tom, aby ich hostia dostali nadštandard, ktorý sa snažia dosiahnuť nielen zjavnými prvkami, ale aj detailami, ktoré hostí často milo prekvapia.

„Chceme im poskytnúť ničím nerušený oddych, pohodlie a intimitu ďalej od civilizácie, ale zároveň s možnosťou využitia výdobytkov dnešnej doby, ktoré poskytujú plnohodnotný komfort. U nás však nenájdete wifi, tv ani rádio, ktoré by vás z môjho pohľadu rušili, keďže Kutica je prioritne určená pre páry, ktoré majú možnosť v tichu prírody načerpať nové sily pre ich každodenný život,“ ozrejmuje Tomáš filozofiu Kutice.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa KUTICA (@kutica.sk)

Domčekový boom prichádza

S netradičnými domčekami sa to ešte len rozbieha. No postupne pribúdajú netradičné komplexy, kde si majitelia dávajú záležať na každom detaile a snažia sa hosťom prinášať niečo nové, netradičné, čo sa odráža na ich stúpajúcej obľube.

Objavila Kutica podľa majiteľa dieru na trhu? „Áno, je to nový segment cestovného ruchu nazývaný aj glamorous camping (glamping), inak povedané nevšedný, očarujúci kemping. Myslím, že Kutica zapadá presne do tejto kategórie,“ hovorí zakladateľ. 

Slovák Pavol stavia domy na stromoch: V Rakúsku som mal postaviť najzaujímavejší domček v Európe

Tvorba a návrh Kutice bol inšpirovaný v prvom rade samotným pozemkom, kde je umiestená. Dizajn vychádza z minimalizmu priestoru a použitia dreva v interiéri aj exteriéri. Antracitová fasáda kontrastuje s okolitou prírodou a  prirodzenou farbou dreva na terase. Zároveň terasové rámy vytvárajú hĺbku a vymedzujú konkrétny výhľad na hory v okolí.

„S rovnakou myšlienkou je umiestnená aj veľká presklená plocha pri posteli, kde sa hostia zobúdzajú s pohľadom na blízky kopec, ktorého dominantou je chránená niekoľko storočná hruška,“ dopĺňa Tomáš.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa KUTICA (@kutica.sk)

Kde v okolí sa môžu návštevníci Kutice vybrať na výlet?

„Osobne odporúčam navštíviť rozhľadňu Háj, ktorá sa pýši nad Novou Baňou a poskytuje výhľad na panorámu Novobanskej kotliny, na hrebeň Pohronského Inovca a na časť Podunajskej nížiny. Cestou sa môžu návštevníci zastaviť na pútnickom mieste Kohútovo, ktorému dominujú sekvoje mamutie a malý kostolík učupený medzi nimi,“ približuje skvelé tipy majiteľ Kutice. 

Taktiež asi 15 minút od Kutice sa nachádza jazero – Tajch, ako pozostatok baníckej činnosti, ktoré dnes slúži na prechádzky, kúpanie a oddych. Samotná lokalita Kutice je v blízkosti viacerých krásnych banských miest ako napríklad Banská Štiavnica alebo Hodruša-Hámre, ktoré ponúkajú nespočetné možnosti na výlet.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa KUTICA (@kutica.sk)

V tom čase netušil, že príde pandémia

Kutica otvorila svoje brány len krátko pred pandémiou, konkrétne v januári 2020. Následne ju však museli kvôli nariadeniam vlády zatvoriť. „Po znovuotvorení v máji sme za menej ako dva týždne vypredali pobyty na celé leto. Ľudia boli pravdepodobne frustrovaní z opatrení a ocenili možnosť stráviť letné dni na samote, číže pandémia nám do určitej miery pomohla. Napriek tomu je už vyše roka celý cestovný ruch najviac zasiahnutý a bude trvať istý čas, kým sa vráti do normálu. Pevne verím, že sa bude situácia postupne zlepšovať a Kutica bude môcť vítať ďalších hostí,“ vyjadril sa majiteľ k aktuálnej situácii.

Ľudia v lete 2020 aj napriek pandémii chceli cestovať a hľadali práve netradičné domčeky na samotách a v tichu prírody, kde si môžu oddýchnuť a znovu načerpať energiu. „Navyše bolo naše ubytovanie ideálne pre ľudí, ktorí chceli cestovať, no zároveň sa vyhnúť preplneným hotelom. A Kutica do toho presne zapadla. Myslím si, že tento trend bude aj v ďalších rokoch pokračovať a ľudia budú stále viac vyhľadávať menšie ubytovania ako veľké hotely,“ dodáva.

Luxusný rezort v Tatrách je otvorený aj počas pandémie. Ponúka home office s vlastnou saunou

Kutica má do budúcna hneď niekoľko plánov. „Najbližší predstavuje spustenie druhej Kutice v Novej Bani, ale na inom mieste opäť s prekrásnym výhľadom a v lone prírody. Pôjde však o iný druh zážitku, ako pri prvej Kutici a sám som zvedavý na odozvu budúcich hostí,“ prezradil zakladateľ Kutice.

Plánuje majiteľ Kuticu rozšíriť do iných miest na Slovensku?

„Od vzniku prvotného nápadu som ju plánoval rozširovať aj do ďalších miest. Mám vybraté viaceré lokality na Slovensku, ktoré ma oslovili svojím doposiaľ neobjaveným potenciálom a krásnou prírodou. Stále si ale zakladám na tom, že aj ďalšie Kutice by mali  v minimálnej miere narušovať okolie a zapadať do neho – to znamená narábanie so zdrojmi priamo na pozemku, zachovanie a rozšírenie zelene, konštrukcia objektu zo smrekového dreva, obkladové ekologické materiály a farby. Nechcem ju rozširovať len na základe vidiny finančného zisku,“ konštatuje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa KUTICA (@kutica.sk)

Kutica si jednoznačne dáva záležať na kvalite a prístupe k hosťom. „Začalo to premysleným návrhom, cez realizáciu až po dnešnú prevádzku a to sa odzrkadľuje aj na spokojnosti hostí. Pravidelne nám nechávajú milé odkazy, ktoré sú pre nás potvrdením, že naša práca má zmysel a chceme v nej naďalej pokračovať,“ vyjadril sa Tomáš na záver. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá