„Je úplne vylúčené, aby zo Slovenska čo i len jeden vojak išiel na Ukrajinu.“ Politici reagujú na Fica

  • Kontroverzné vyjadrenia premiéra Roberta Fica si všímajú aj v zahraničí
  • Richard Sulík, Ľuboš Blaha, Irena Bihariová, Samuel Migaľ a ďalší reagujú
Ľuboš Blaha, Richard Sulík
Startitup/Matej Hlbočan
  • Kontroverzné vyjadrenia premiéra Roberta Fica si všímajú aj v zahraničí
  • Richard Sulík, Ľuboš Blaha, Irena Bihariová, Samuel Migaľ a ďalší reagujú

Slová premiéra Robert Fica (Smer-SD) z posledných dní rezonujú spoločnosťou a okrem slovenských médií si ich všímajú aj tie zahraničné. Len pred pár dňami predseda Smeru zverejnil prejav k druhému výročiu vypuknutia vojny na Ukrajine. 

Vo videu tvrdil, že „táto vojna začala v roku 2014 vyčíňaním ukrajinských neonacistov“, rečnil taktiež o „falošnom démonizovaní Putina“ či o tom, že „podľa neho jediným plánom EÚ je podporovať vzájomné zabíjanie Slovanov“.

Aby toho nebolo málo, Fico v ďalšom svojom prejave navodzoval dojem, že niekto môže nútiť Slovensko poslať na Ukrajinu vojakov. Startitup na aktuálnej 9. schôdzi NR SR medzi koaličnými aj opozičnými poslancami zisťoval, čo si myslia o jeho slovách.

„Neviem, že či navodzoval dojem alebo nie. Nenavodzoval dojem, to stanovisko za vládnu koalíciu je jasné. Keby takáto požiadavka prišla zo strany spojencov, tak jednoducho Slovensko tam nepošle vojakov,“ hovorí pre Startitup poslanec a exmoderátor Samuel Migaľ (Hlas-SD).

„Myslím si, že to stanovisko je jasné. Tak ako sme deklarovali aj my so stranou Hlas, sme pripravení Ukrajine pomáhať, samozrejme, humanitárne a podobne. Čo sa týka nejakých zbraní alebo výzbroje, tam nie je problém, čo sa týka obchodu,“ dodal.

„Čo mám na to povedať? Vie, čo robí, treba uznať, že politický talent má. Vedel, prečo to robí a prečo potrebuje vyslať takúto silnú emóciu. Tento oblak, táto hmla prekryje kopu iných politických problémov, ktoré máme teraz doma,“ myslí si poslanec Alojz Hlina (SaS).

Blaha: Počúvali ste všetci včera Macrona na tej tlačovej konferencii?

„Ja som skôr prekvapený z toho, akým spôsobom klamali doslova klamali liberálne médiá o tom, že Robert Fico si niečo vymyslel, že sa nebude nič riešiť, nijakí vojaci. Počúvali ste všetci včera Macrona na tej tlačovej konferencii? Jednou z hlavných tém bolo spoločné úsilie vyslať vojská na Ukrajinu, a ako Macron povedal, nebola na tom zhoda. Pretože Robert Fico a ďalší boli proti,“ tvrdí poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD).

Ľuboš Blaha
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Podľa smeráka „presne toto Robert Fico hovoril, že je tu obrovský tlak na to, aby sa vysielali vojaci na Ukrajinu“. „On, ja a všetci normálni ľudia to považujú za niečo, čo je také nebezpečné, čo môže vyvolať tretiu svetovú vojnu. Však nevieme, aká bude reakcia Ruska,“ dodáva Blaha.

Sulík: Je to úplná hlúposť

Iný názor na vec má líder SaS Richard Sulík. „To je úplná hlúposť. Potreboval tu prekryť nejaké lokálne problémy, ktoré tu navyrábali. Možno trestný zákonník, lebo ho opravujú a mesiac sme im hovorili, že tam majú vážne chyby, nepočúvali a teraz to opravujú,“ hovorí Sulík.

„Je úplne vylúčené, aby zo Slovenska čo i len jeden vojak išiel na Ukrajinu,“ doplnil predseda saskárov.

Richard Sulík
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

„Rozmýšľam, či je to úplná neznalosť, čo sa mi na štvornásobného premiéra nehodí, alebo je v tom zámer priblížiť sa nejakému typu voličskej skupiny. Pretože on veľmi dobre vie, že ak by sa priblížili vojaci, či už teda z našej armády na územie Ukrajiny, znamenalo by to vtiahnutie NATO do konfliktu. A o tomto sa nerozhoduje na summite zvolanom francúzskym prezidentom,“ tvrdí poslankyňa Irena Bihariová (PS).

„Nič také nehrozí. Prišiel s absolútnym výmyslom, ktorým sa znemožnil v celom medzinárodnom prostredí,“ uzatvára poslankyňa.

Zdroje: Archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá