Je známa príčina úmrtia Dana Heribana. Nešlo o často skloňovaný infarkt

  • Pitva mala odhaliť príčinu smrti
  • Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má prípad úmrtia Dana Heribana v hľadáčiku
daniel heriban
Zosnulý herec a hudobník Daniel Heriban, SITA/Jana Birošová
  • Pitva mala odhaliť príčinu smrti
  • Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má prípad úmrtia Dana Heribana v hľadáčiku

Pred niekoľkými dňami svet opustil uznávaný slovenský herec Daniel Heriban. Ako sme ťa toho času informovali, zomrel vo svojom dome vo Svätom Jure.

Herec mal podľa dostupných informácií zdravotné komplikácie, sťažoval sa na bolesť chrbta a navštívil aj nemocnicu. Bola k nemu privolaná záchranka, ktorá mu, žiaľ, už nedokázala pomôcť. Podľa denníka SME je známa už aj presná príčina smrti.

Nebol to infarkt

Na úmrtie obľúbeného herca reagoval prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti Instagram lekár, internista a primár Milan Kulkovský. „Tragédie a akútne, život ohrozujúce ochorenia, tu, žiaľ, boli vždy a naďalej aj budú. Mnohé z ochorení sú aj pri rýchlej diagnostike napriek pokroku medicíny aj dnes smrteľné,“ pripomenul lekár.

Následne zároveň uviedol, čo by mohlo byť podľa jeho odborného názoru príčinou smrti.

„Podľa dostupných informácií je na základe mojich skúseností pravdepodobnou príčinou náhleho skonania Daniela Heribana akútna disekcia aorty, ktorá sa, žiaľ, prejavuje často nešpecificky, napríklad bolesťami chrbta. Menej pravdepodobnou príčinou je srdcový infarkt,“ myslí si doktor.

Zdá sa, že Kulkovský sa vo svojej diagnóze nezmýlil. Denník SME informuje, že pitva odhalila akútnu disekciu aorty, o ktorej hovoril aj lekár. Ide o natrhnutie najväčšej cievy v ľudskom tele. Vystupuje priamo z ľavej srdcovej komory smerom nahor a zásobuje krvou celý organizmus.

Úrad už sa prípadu venuje

Denník Nový Čas preveroval okolnosti hercovho úmrtia, ktoré v mnohých fanúšikoch vyvolávali otázky. Ako totiž denník informuje vo svojom článku, isté zdravotné ťažkosti mal mať Heriban už od pondelka.

Následne v utorok skoro ráno zosnulý umelec navštívil urgentný príjem, na ktorom ho však ošetrujúci lekár nehospitalizoval. V stredu ráno sa už objavili smutné správy o Heribanovej smrti.

dano heriban
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nový Čas sa s otázkami ohľadom prešetrenia okolností hercovej smrti a použitého lekárskeho postupu obrátil na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten uviedol, že podnet na prešetrenie nepodal nikto, no úrad sa v tomto prípade môže rozhodnúť konať ex offo.

Úrad podľa ustanovenia § 43b ods. 1 písm. a) zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže vykonať dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj z vlastného podnetu úradu.“

„Úrad aktuálne tento prípad posudzuje, nateraz však nemá dostatok relevantných informácií. Dôvody pre dohľad z vlastného podnetu v súčasnosti analyzujeme,“ uviedla pre Nový Čas hovorkyňa Monika Hudecová.

Smutnú udalosť zneužili

O prešetrovaní prípadu úradom zatiaľ nie je dostupných viac informácií, no niektoré profily na sociálnych sieťach mali v dôvode hercovho úmrtia jasno, pričom smutnú udalosť využili na šírenie naratívu o vakcínach proti ochoreniu covid-19.

V hodinách nasledujúcich po medializácii úmrtia na ne zareagovala na Facebooku stránka polície Hoaxy a podvody – Polícia SR.

„Tak ako to býva železným pravidlom, aj v prípade smrti umelca Dana Heribana dochádza k zneužívaniu jeho smrti na propagáciu úchylných prejavov anonymných účtov na sociálnych sieťach,“ píše polícia v statuse.

Profil polície pripomenul, že podobné konšpirácie sa šírili aj predošle, a to po úmrtiach Júliusa Viršíka, Vladimíra Krčméryho či Miroslava Žbirku. Bezprostredne po ich smrti konšpirátori uverejňovali príspevky, v ktorých ponúkali „zaručené dôvody“ smrtí známych osobností.

„Ako sme už pred takmer dvoma rokmi informovali, hoaxeri budú zneužívať úmrtie kohokoľvek na šírenie svojich zvrátených predstáv. Napríklad aj v prípade dopravných nehôd či úmrtí 100-ročných osôb budú vinu hádzať na vakcinácie,“ upozorňuje profil polície.

Rovnako na konšpiračné teórie upozornil projekt Checkbot, ktorý bojuje proti šíreniu dezinformácií v rámci sociálnych sietí. „Manipulátori okamžite vycítili príležitosť a rýchlo sa pustili do generovania nepravdivých konšpiračných teórií, kde za príčinu smrti označujú očkovanie,“ píše na Facebooku.

Zdroje: Nový Čas, Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR, Archív Startitup, SME, Instagram/kulkovskymilan, Facebook/Checkbot

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá