Jeden psí rok sa nerovná siedmim ľudským. Nová štúdia o prepočtoch ťa prekvapí

  • Vedci skúmali 104 labradorov od niekoľkotýždňových mláďať po dobu 16 rokov
  • Vek psa na ľudské roky prepočítaš len ťažko, približne sa však určiť dá
  • Prinášame ti vzorec, vďaka ktorému jednoduchšie odhadneš, koľko má tvoj pes ľudských rokov
psy
Unsplash.com/Andrew Schultz, Alexandre Debieve
  • Vedci skúmali 104 labradorov od niekoľkotýždňových mláďať po dobu 16 rokov
  • Vek psa na ľudské roky prepočítaš len ťažko, približne sa však určiť dá
  • Prinášame ti vzorec, vďaka ktorému jednoduchšie odhadneš, koľko má tvoj pes ľudských rokov

Ak si doteraz určoval vek svojho psa v prepočte na ľudské roky tak, že si jeho aktuálny pobyt na tejto zemi vynásobil siedmymi, nepočítal si presne. Nový prieskum uverejnený vo vedeckom časopise The Cell potvrdil, že šteňatá a mladšie psy starnú omnoho rýchlejšie, ako ich starší kolegovia. 

Šesťročný šesťdesiatnik

Ešte v roku 2008 publikoval americký Wall Street Journal článok o tom, že násobenie psích rokov ľudskými je mýtus. Ak by bolo to skutočne pravdou, ľudia by sa potom dožívali v priemere okolo 150 rokov. Vďaka tomuto novému poznatku tak môžeš byť k svojmu domácemu miláčikovi zhovievavejší. Ak je starý, nezabehne toľko, ako by si predpokladal.

zdroj: Unsplash.com/Pavel Anoshin

Jeden rok v psom živote sa podľa novej štúdie rovná takmer tridsiatim ľudským. Ak máš teda ročného psa, nie je to žiaden adolescent. Ide o dospelého, a predpokladane aj uvedomelého jedinca.

Lekári porovnávali DNA u 104 labradorov. Skúmali ich prejavy a správanie od niekoľkotýždňových mláďat až po dobu 16 rokov. 

Hoci DNA zvieraťa sa počas svojho života nemení, chemické indikátory známe ako metylové skupiny, sa menia. Spolu s pribúdajúcimi rokmi sa tieto metylové skupiny hromadia v DNA. Tie potom aktivujú a deaktivujú určité gény.

Pri sledovaní toho, ako sa tieto skupiny akumulujú v rôznych častiach labradorských genómov v priebehu niekoľkých rokov, porovnali vedci mieru akumulácie s rovnakými zmenami metylovej skupiny u ľudí.

Tím okolo doktora Idekera zistil, že v prvom roku života hromadia šteňatá oveľa viac metylových skupín ako ľudia. V štúdii sa píše, že osemtýždňové šteniatko sa teda rovná 9-mesačnému dieťaťu. 

S vekovým nárastom sa zmenšuje aj akumulácia metylových skupín u psov a postupne sa približuje k tej ľudskej. Z toho vyplýva, že staršie psy starnú pomalšie.

Potrebuješ kalkulačku

S vekom tvojho psa to nebude vôbec jednoduché. Presné číslo, ktorým by si z hlavy prepočítal jeho vek v porovnaní s tvojím, bohužiaľ neexistuje. Vedci však vymysleli vzorec, ktorý vie aspoň približne odhadnúť, koľko má tvoje domáce zviera ľudských rokov.

Približný ľudský vek psa vypočítaš tak, že k počtu rokov, ktoré žije, pripočítaš číslo 31. Toto číslo ale platí len v prvých rokoch života.

Keď už je starší, počíta sa to, klasicky, násobkom. Násobok sa však s pribúdajúcim vekom psa znižuje. Nie je to teda tak, ako si zvyknutý, že jeden psí rok sa rovná trebárs 7 ľudským. 

Redaktor z Business Insider vypočítal, že ak sa riadiš podľa nového prieskumu, 6-ročný pes bude mať vek rovnajúci sa 60 ľudským rokom. Vek psa teda znásobili číslom 10.

Ten istý pes, keď už má 12 rokov, má podľa vzorca 70 ľudských rokov. Násobok sa teda značne znížil. Detailne informácie o tom, ako vypočítaš vek svojho psa, nájdeš priamo v prieskume.

Zdroje: cell.com, wsj.com, businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech