Jeden si užíva slobodu, druhý už nežije. Mafiánske duo bratov Mellovcov bolo postrachom Topoľčian aj Partizánskeho

  • Bratia Mellovci po spojení s Černákom naberali na sile. Napokon ho ale zradili
  • Starší brat si v dôsledku chyby súdov užíva slobodu na Belize
Mellovci
TASR, RTVS/reprofoto
  • Bratia Mellovci po spojení s Černákom naberali na sile. Napokon ho ale zradili
  • Starší brat si v dôsledku chyby súdov užíva slobodu na Belize

Výpalníctvo, vydieranie aj vraždy. To všetko bolo vždy charakteristickým znakom pre mafiánov nielen na Slovensku. Výnimkou neboli ani bratia Mellovci. Tí sa narodili v obci Veľká Lehôtka.

Ivan bol mladším bratom, Karol bol starší. Spočiatku obchodovali s autami a náhradnými dielmi, ktoré často pochádzali z kradnutých vozidiel. Pôvodne ich činnosť súvisela s Petrom Novotným, ktorého meno im neskôr nestačilo. Svoje postavenie na hornom Ponitrí si upevnili spojením s Černákom.

Práve on si dal Novotného zavolať do hotela Lux, po odchode z ktorého bol následne zastrelený. Objednávku vraždy mali vykonať práve bratia Mellovci dohodnutí s Mikulášom Černákom. Portál Televíznych novín uvádzal, že podľa Černáka boli na Novotného nachystaní už aj deň predtým. Keďže sa ale v tom čase nedostavil, vraždu zrealizovali až v iný deň.

Najbrutálnejšia vražda v dejinách európskej kriminalistiky je tá slovenská. Takto vyzerala poprava dunajskostredskej mafie

Schytali to aj nevinní

Vtedy sa začala ešte agresívnejšia „kariéra“ Mellovcov. Okrem toho, že od veľkého množstva podnikov vyberali výpalné, konfliktné správanie si odniesli aj úplne náhodní ľudia.

Bolo totiž známe, že ak sa Ivanovi páčilo zadané dievča, jej partner mohol skončiť dobitý na zemi. Ich agresia začala postupne naberať iné rozmery, dovoľovali si stále viac a pod „hlavičkou“ Mikuláša Černáka sa tak stali postrachom horného Ponitria.

V jednom z dokumentárnych seriálov sa uvádza, že vládli strachom. Bratov sa báli nielen podnikatelia, ale aj policajti.

Mellovci mali byť prítomní pri vražde policajta Gustáva Silvenského v roku 1997. Ten bol brutálne popravený v jednom z popradských hotelov.

Existovalo totiž podozrenie, že na mafiánske podsvetie donáša policajtom, a tak bol odstránený z povrchu zemského. Odrezali mu hlavu a telo mali spáliť.

V okolí Topoľčian aj Partizánskeho dochádzalo k vraždám a trestným činom čoraz častejšie. Práve to viedlo k podozreniu, že za nimi môžu stáť práve bratia Mellovci.

Vďaka tomu, že boli v okolí už dobre známi, mali podchytené veľké množstvo ľudí, a polícii sa nedarilo dostať Mellovcov pred zákon. O tom, že sa v okolí vyskytujú „neželané osoby“, ich mali informovať dokonca aj taxikári.

Karol Mello
zdroj: TASR

Tragická nehoda

Vyhrážky zo strany Ivana Mella pretrvávali aj počas jeho vzatia do väzby. Keď chcel v tom čase poslať bratovi list, obsahom ktorého mala byť žiadosť, aby jeho prepustenie vybavil so Svěchotom (námestníkom Slovenskej informačnej služby), bola mu obálka pracovníkmi zadržaná.

Keďže musela byť Ivanovi poskytnutá informácia o cenzurovaní pošty, v každom nasledujúcom liste sa už nachádzala aj informácia pre tretie oči. Bežnými boli vyhrážky ako: „Sám sebe katom“ či to, že má daný dozorca „zdochnúť“.

Z Ivana Mella sa tiež po vzatí do väzby stal zradca, nakoľko patril medzi prvých, ktorí svedčili proti Černákovi. Podobný postoj neskôr zaujal aj jeho brat Karol. 

Po prepustení Mellovcov z väzby v roku 2002 si mladší brat slobodu príliš dlho neužil. Zahynul totiž pri tragickej autonehode.

Aj napriek tomu, že mnohí špekulovali o tom, či nešlo o objednávku, dokázalo sa, že išlo o nešťastnú náhodu. Na rozdiel od Ivana Mella, 39-ročný vinník nehody mal väčšie šťastie a nehodu prežil.

Melo Ivan
zdroj: RTVS/reprofoto

Vražda v Moste pri Bratislave

Karol Mello naďalej pokračoval v trestnej činnosti. Ľudia, ktorí neboli z okolia Prievidze, ho začali intenzívnejšie vnímať najmä v súvislosti s vraždou v Moste pri Bratislave. Písal sa vtedy rok 2004 a Adamčovci dostali objednávku na vykonanie vraždy. Disponovali presnými informáciami od miesta bydliska osoby až po auto, akým jazdí. Reč je o bývalom policajtovi Jurajovi Gálovi.

Vykonávatelia vraždy sa dostavili na miesto činu a začali po aute, ktoré patrilo Jurajovi, strieľať. Po následnom priblížení k vozidlu si vrahovia uvedomili, že nezabili Gála, ale jeho priateľku a 10-ročného syna.

Portál Pravda uvádza: „Členovia gangu začali na dvoch autách prenasledovať modrý Volkswagen Passat, na ktorom zvyčajne jazdil expolicajt. Branislav Adamčo údajne začal po aute zo zadného sedadla strieľať samopalom. Následne Passat havaroval. Adamčo vystúpil a všimol si, že v aute nesedí policajt, ale žena s dieťaťom. Napriek tomu prišiel k vozidlu a ťažko zraneného chlapca zastrelil.“

O život teda prišli dvaja nevinní ľudia. Počas tohto beštiálneho útoku tak mafia porušila pravidlá, ktoré hovorili o neútoční na manželky a deti. Práve Mello patrí k podozrivým z objednávky vraždy. Branislav Adamčo, vykonávateľ vraždy, šiel za mreže v dôsledku inej veľkej kauzy.

Odrezávanie hláv, či premenenie obete na krmivo pre prasatá. Popravy slovenských mafiánov v 90. rokoch boli brutálne

Mello si užíva slnečné lúče na Belize

Karolovi sa však podarilo pred spravodlivosťou uniknúť, pričom bol na úteku od novembra 2006. V júli 2007 vyšla v denníku Plus 7 dní fotografia, ktorá mafiána zachytávala na dovolenke v Alicante.

Tam sa mal nachádzať spolu so svojou rodinou a priateľkou, slovenskou herečkou Zuzanou Marošovou. Tú mnohí poznali najmä zo seriálu Ordinácia v Ružovej záhrade.

Potom sa stratil z dohľadu a dolapený bol až v októbri 2010. Roky hľadaného mafiána našli v Poľsku. Tam sa nachádzal aj so svojím synom a priateľkou.

Na územie Slovenska sa reálne dostal až v roku 2011, pretože Poliaci riešili jeho falošné doklady. Po prevezení na Slovensko bol však onedlho prepustený z väzby v dôsledku pochybenia súdov. O jeho väzbe totiž rozhodoval nepríslušný sudca, pričom v dôsledku procesnej chyby mohol byť prepustený na slobodu. Do väzby ho síce vzali opätovne, aj v tomto prípade bol ale prepustený.

Karol Mello
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Denník Sme v tom čase uviedol, že Hovorca Krajského súdu povedal: „Nie sú splnené podmienky, na základe ktorých môže byť obvinený vzatý do väzby opätovne v tej istej veci. Bolo by to možné iba v prípade, že by sa Mello skrýval, ovplyvňoval svedkov alebo pokračoval v trestnej činnosti.“

Karol Mello následne utiekol do latinskoamerického štátu Belize, kde sa skrýva dodnes. Denník SME v inom článku uviedol, že na Karola Mella je vydaných niekoľko medzinárodných zatýkacích rozkazov. Trestnému stíhaniu sa však vyhýba práve pobytom v inej krajine.

Článok sme zrevidovali, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 16. januára 2021.

Zdroje: Súmrak bossov, Televízne noviny, sme.sk, sme.sk, pravda.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá