Jeden z najbohatších ľudí svete už nie je nezvestný. Prezradil, čo robil dlhé mesiace a koľko mu to zarobilo

  • Jack Ma, tretí najbohatší muž v Číne a zakladateľ spoločnosti Alibaba Group, sa neobjavil na verejnosti takmer tri mesiace
  • Začalo sa preto špekulovať, že zmiznutie miliardára mohlo súvisieť s jeho otvorenou kritikou čínskej vlády
  • Najnovšie sa však objavila správa o tom, že Jack Ma je späť – objavil sa na videokonferencii s učiteľmi 
Jack Ma
TASR/AP/Jorge Silva//Pool Photo via AP
  • Jack Ma, tretí najbohatší muž v Číne a zakladateľ spoločnosti Alibaba Group, sa neobjavil na verejnosti takmer tri mesiace
  • Začalo sa preto špekulovať, že zmiznutie miliardára mohlo súvisieť s jeho otvorenou kritikou čínskej vlády
  • Najnovšie sa však objavila správa o tom, že Jack Ma je späť – objavil sa na videokonferencii s učiteľmi 

Záhadné zmiznutie miliardára bolo zaznamenané pred viac ako dvomi mesiacmi, keď producenti televíznej šou „Africa’s Business Heroes“ oznámili, že Jack Ma v nej nevystúpi.

Podnikateľ bol tvárou a sponzorom programu orientovaného na začínajúcich podnikateľov z Afriky. Na miesto Jacka Ma nastúpila Lucy Peng – výkonná riaditeľka skupiny Alibaba. Hovorca skupiny ubezpečil, že je to kvôli „prísnemu harmonogramu“ podnikateľa.

Nikde sa neukazuje a nie sú o ňom takmer žiadne fotky. Toto je prvý slovenský miliardár a najbohatší Slovák

Financial Times poznamenali, že finále šou sa natáčalo v novembri, krátko po tom, čo Ma na samite v Šanghaji kritizoval vládnu moc a jej masívny vplyv na banky.

V tomto období zároveň biznismen prirovnal čínske štátne inštitúcie k obyčajným záložniam, ktoré „dusia rozvoj podnikania“. Podľa odborníkov bol jeho prejav považovaný za útok na vládu Komunistickej strany Číny. Išlo o posledný verejný prejav podnikateľa.

zdroj: TASR/AP

Výsledkom bolo, že skupina Alibaba prešla kontrolou čínskych orgánov. Úrady mali Ma „pokarhať“ pozastavením primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) v hodnote 37 miliárd dolárov. Tá mala byť vôbec najväčšia na svete. V decembri, tesne pred Vianocami, sa dokonca začalo protimonopolné vyšetrovanie v skupine Alibaba Group.

Počas niekoľkých mesiacov stratil Ma viac ako 10 miliárd dolárov. S majetkom odhadovaným na 50,6 miliárd dolárov bol teda zosadený z prvej priečky v zozname najbohatších ľudí v Číne. Predbehol ho Ma Huateng – zakladateľ spoločnosti Tencent (56,4 miliárd dolárov), aj Zhong Shanshan – zakladateľ spoločnosti Nongfu Spring, ktorá sa zaoberá výrobou nápojov a majiteľ farmaceutického giganta Wantai.

Podľa miliardárskeho indexu, ktorý pripravila agentúra Bloomberg, Shanshan len za jediný rok zvýšil svoje imanie viac ako 10-násobne z 6,8 miliárd dolárov na 78,2 miliárd dolárov. Je jedenástym najbohatším človekom na svete, zatiaľ čo Ma je ​​na 25. mieste.

Je späť a investori si vydýchli

Čínsky miliardár sa objavil až tento týždeň počas videokonferencie s učiteľmi z iniciatívy Rural Teacher Initiative, ktorým prisľúbil, že sa „opäť stretnú“, keď sa utlmí súčasná pandémia COVID-19. Informoval o tom spravodajský portál Tianmu News.

Akcie spoločnosti Alibaba kótované na hongkonskej burze cenných papierov vzrástli po zverejnení videa o viac ako 10 %. „Znovuobjavenie Jacka Ma upokojilo investorov po mnohých fámach,“ povedal agentúre Reuters Steven Leung, riaditeľ predaja v maklérskej spoločnosti UOB Kay Hian v Hongkongu. 

Denník South China Morning Post uvádza, že Jack Ma v ústraní prehodnotil svoje názory. „Učil som sa a premýšľal a dospel k záveru, že čínski podnikatelia musia slúžiť víziám krajiny, tými sú revitalizácie vidieka a spoločná prosperita.“ 

Aj keď Ma odišiel z oficiálneho vedenia spoločnosti Alibaba ešte v roku 2019, naďalej zostal členom 36-člennej skupiny Alibaba Partnership, ktorá má v kompetencii nominovať väčšinu do rady riaditeľov spoločnosti.

Začínal ako učiteľ a nedostal sa na Harvard

Jack Ma je bývalým učiteľom angličtiny a firmu Alibaba založil v roku 1999, aby prepojil čínskych exportérov a amerických malopredajcov. Spoločnosť postupne presunula centrum svojho záujmu na prudko rastúci čínsky trh a rozšírila svoje operácie do iných oblastí ako je online bankovníctvo, zábava či cloud computing.

zdroj: Alibaba Media kit

Na rozdiel od ikonických self-made milionárov Marca Zuckerberga či Jeffa Bezosa, Jack Ma rozbiehal svoj biznis v domovskej Číne. Desaťkrát sa dokonca pokúšal dostať na Harvard, no vždy bezúspešne. Nakoniec dokončil štúdium angličtiny a medzinárodného obchodu na Hangzou Dianzi University v Číne.

Jack sa stal učiteľom, no táto práca ho nenapĺňala. Rozhodol sa zamestnať v KFC, no neúspešne. „Dvadsaťštyri ľudí malo o túto prácu záujem, 23 z nich vzali. Len ja som zostal,“ zdôveril sa v rozhovore pre Bloomberg.

zdroj: TASR/AP

Jackovi sa napokon podarilo v roku 1994 otvoriť vlastnú prekladateľskú firmu. Časom sa dostal aj na služobnú cestu do USA. Práve tu prišiel po prvýkrát do kontaktu s internetom. Nadšený bol v tom čase aj zo samotného počítača, ktorý bol pre neho fascinujúcou novinkou.

Jedno z prvých slov, ktoré chcel na internete vyhľadať, bolo „Čína“. Na jeho veľké prekvapenie sa však žiadnych výsledkov nedočkal. Odkaz sa nenašiel, a to aj napriek tomu, že ostatné krajiny bolo možné bez problémov vyhľadať. 

Rozhodol sa preto dostať svoju krajinu na internet. S kamarátom vytvoril jednoduchú stránku s informáciami o Číne. Pár hodín po tom, ako ju s kamarátom vypustili do sveta, dostali ponuku od investorov.

Miliardár varuje pred miliardármi: Peniaze nás dostanú do obrovského konfliktu

Dôležitým bol aj rok 1995, kedy sa Jackovi spolu s jeho manželkou podarilo našetriť 20 000 dolárov, vďaka ktorým sa pustili do rozbehu ich prvej firmy s názvom China Pages. Tá sa venovala vytváraniu webových stránok pre firmy. V priebehu troch rokov si firma dokázala zarobiť viac ako 800 000 dolárov.

V roku 1999 založil Jack spolu s partnermi nákupnú platformu Alibaba, ktorej dcérskou spoločnosťou je AliExpress. Jack do Alibaby na začiatku investoval spolu 75 000 dolárov. V roku 2014 Alibaba už vstupuje na burzu v New Yorku.

Jej zisk dosiahol 25 miliárd dolárov a firma sa vďaka tomuto úspechu stala historickým rekordmanom. Pri príležitosti odchodu Jacka Ma z jeho impéria bolo predstavené aj nasledujúce video.

Predstavuje inšpiratívny príbeh ambiciózneho mladého muža, ktorý v jednom malom apartmáne so svojím tímom vybudoval jednu z najväčších technologických spoločností v Číne.

Teraz je však koniec. „Vždy sa pozerám dopredu. Musím si ešte splniť veľa snov. Kto ma pozná, vie, že nebudem zaháľať. Svet je veľký a ja som stále mladý, tak chcem skúsiť nové veci,“ zdôvodnil svoj odchod Jack Ma pre The Guardian

Zdroje: The Guardian, Wikipedia, Bloomberg, Twitter, ft.com, SCMP, alibabagroup.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech