Jeden z najznámejších mostov je už zrekonštruovaný. Cena bola vyčíslená na približne 1,5 milióna eur

  • Kolánodový most v Piešťanoch je po 2 rokoch zrekonštruovaný, práce prebiehali od júna 2019
  • Rekonštrukcia piešťanskej pýchy stála 1,563 milióna eur
  • Most ponúka oveľa väčšie využitie ako romantické prechádzky. Interiérové priestory mosta sú vhodné napríklad na účely výstav, Galéria Mólo predstavuje ako prvého výtvarníka Otisa Lauberta
pjimage-13
Facebook/ Rezort Piešťany, TASR/Martin Palkovič
  • Kolánodový most v Piešťanoch je po 2 rokoch zrekonštruovaný, práce prebiehali od júna 2019
  • Rekonštrukcia piešťanskej pýchy stála 1,563 milióna eur
  • Most ponúka oveľa väčšie využitie ako romantické prechádzky. Interiérové priestory mosta sú vhodné napríklad na účely výstav, Galéria Mólo predstavuje ako prvého výtvarníka Otisa Lauberta

Po dvoch rokoch rekonštrukčných prác odovzdali v piatok do užívania verejnosti obnovený Kolonádový most v Piešťanoch. Práce za 1,5 milióna eur uviedli túto národnú kultúrnu pamiatku do výrazu z času jeho výstavby v roku 1933.

Pásku pri soche Barlolámača slávnostne prestrihol primátor Piešťan Peter Jančovič so zástupcami dodávateľa – firmy Swietelský Slovakia – a ďalšími zúčastnenými.

Posted by Peter Jančovič on Friday, July 2, 2021

Záverečný účet za rekonštrukciu tejto našej významnej pamiatky predstavuje sumu 1,563 milióna eur. Z tejto čiastky sme zafinancovali 613.156 eur z mestských zdrojov a na zvyšných 950.000 eur sme získali dotáciu,“ uviedol primátor. V zmysle pôvodného plánu architekta Emila Belluša na most vracajú aj jeho pôvodne zamýšľané funkcie.

Otvára sa pitný pavilón

Otvára sa pitný pavilón, kde sú prezentované repliky historických plagátov kúpeľov Piešťany a zbierkové predmety Balneologického múzea Imricha Wintera, ako barle, fľaše na piešťanskú termálnu vodu, pamiatkové poháre s kúpeľnými motívmi a podobne.

Piešťanské informačné centrum tam bude poskytovať servis návštevníkom mesta a kúpeľným hosťom. Po rekonštrukcii sú interiérové priestory mosta vhodné aj na účely výstav, Galéria Mólo predstavuje ako prvého výtvarníka Otisa Lauberta.

Piešťany nie sú len kúpeľné mesto. Je to gastro pôžitok a nájdeš aj úžasné kaviarne, tieto sú najlepšie

Kolonádový most, alebo tiež Sklený most, patrí k vrcholu slovenskej funkcionalistickej architektúry. Je najdlhším krytým mostom pre peších na Slovensku. Stavbu realizovala na objednávku kúpeľov firma Pittel a Brausewetter v rokoch 1930  až 1933, na financovaní sa okrem nájomcov kúpeľov – rodiny Winterovcov – podieľal aj štát a mesto. Umeleckú výzdobu skiel vytvoril Martin Benka.

Most prešiel podľa dostupných informácií len jednou zásadnou rekonštrukciou, tá bola nevyhnutná po jeho poškodení ustupujúcou nemeckou armádou v roku 1945,“ informovala hovorkyňa mesta Drahomíra Moretová. Dielčie opravy sa robili v priebehu nasledujúcich rokov.

Práce dozoroval Krajský pamiatkový úrad Trnava

Práce od júna 2019 prebiehali pod dozorom Krajského pamiatkového úradu Trnava, autorom projektu rekonštrukcie je piešťanský architekt Bohuslav Pernecký. Museli sa popasovať s opravou nosnej konštrukcie, kovových častí, tiež okenných výplní, strechy, s výmenou osvetlenia a novou komunikáciou.

Stačilo málo a Bratislava mohla byť bez dominanty UFO. Ikonický Most SNP vznikol, lebo na lepší návrh neboli peniaze

Sprievodným podujatím slávnostného dňa bude po zotmení piešťanská nočná cyklojazda so štartom pred sochou Barlolámača. Toto podujatie malo v Piešťanoch premiéru v septembri 2019,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany Tatiana Nevolná.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK