Jediné miesto v Európe, kde sa ľudia neobávajú energetickej krízy. Dedinka si vyrába elektrinu úplne sama

  • Feldheim je dedina, ktorá je úplne energeticky sebestačná
  • Elektrickú energiu získava z udržateľných zdrojov
  • Navštevujú ju turisti z celého sveta
veterná elektráreň, dedina, polia
Ilustračný obrázok, Unsplash/Nigel Tadyanehondo, Marcel Strauss
  • Feldheim je dedina, ktorá je úplne energeticky sebestačná
  • Elektrickú energiu získava z udržateľných zdrojov
  • Navštevujú ju turisti z celého sveta

Zvyšovanie cien energií neprestajne trápi Slovákov, a v podstate celú Európu, už dlhé týždne. Po nedávnych vyjadreniach premiéra Eduarda Hegera existujú pádne obavy, že sa pomaly, ale isto blížime k nie príliš svetlej budúcnosti.

Len o pár stoviek kilometrov ďalej, v neďalekom Nemecku, však ľudia môžu spať pokojne. Netrápia ich žiadne zvýšené ceny energií či riziko inflácie. Jej výrobu si totiž zabezpečujú úplne sami.

Dedina budúcnosti

Presúvame sa do dedinky Feldheim, ktorá je vzdialená len približne 60 km od hlavného mesta, Berlína. To, že 130 obyvateľov tejto malebnej obce cez zimu nezamrzne, zabezpečujú výhradne obnoviteľné zdroje energie.

Ako informuje portál ABCNews, energetická sebestačnosť Feldheimu započala v 90. rokoch minulého storočia. Vtedajší obyvatelia sa v odvážnom experimente rozhodli vztýčiť zopár veterných turbín, ktoré generovali elektrickú energiu.

Po úspešnom štarte sa však rozhodla dedina pokračovať. Na okolitej pôde čoskoro vyrástli solárne panely, ďalšie veterné elektrárne a dokonca aj elektráreň fungujúcu na princípe bioplynu, ktorý vzniká pri rozklade živých organizmov.

Dnes dedinu energiou zásobuje 55 turbín, ktoré sú však, ako informuje DW, pre potreby obyvateľov viac než dostatočné. Dokopy dokážu za rok vyprodukovať v priemere 9 000 000 kWh, čo je približne 250-krát viac ako celoročná spotreba obce.

Feldheim sa z tohto dôvodu stal vývozcom elektrickej energie, pričom predá až 99 % zo svojej celkovej produkcie na medzinárodnom trhu. O teplú vodu prúdiacu popod tamojšie ulice sa stará práve spomínaný bioplyn a nedávno v dedine taktiež započala výstavba vodíkovej elektrárne.

Množstvo výhod

Energetická stabilita, nulová nezamestnanosť a dlhodobo nízke ceny v tomto, takpovediac, raji na Zemi, sú výsledkom spolupráce Feldheimu s firmou Energiequelle, ktorá sa špecializuje na udržateľné zdroje energie.

Práve oficiálna stránka spoločnosti oceňuje túto nevídanú spoluprácu a vyzdvihuje elektrickú sieť, ktorá bola v obci vybudovaná. Tá totiž donáša elektrickú energiu obyvateľom od zdroja „priamo ku dverám“, čo v dôsledku znižuje už beztak nízke ceny. Sieť je taktiež kompletne nezávislá a nie je prepojená so žiadnou z vonkajších štátnych sietí.

veterné turbíny
zdroj: Unsplash/Peter Beukema

Feldheimu taktiež výrazne dopomáha cestovný ruch, ktorý generuje práve nezvyčajná energetická situácia. Ako dodáva ABCNews, dedina ročne zaznamenáva niečo vyše 3 000 návštevníkov. Mnohí z nich pochádzajú zo vzdialených krajín, akou je napríklad Japonsko, ktoré v súčasnosti vyhľadáva nové spôsoby výroby energie.

Úspech Feldheimu spočíva v zaangažovanosti jeho obyvateľov, ktorým bolo povolené sa k projektu pripojiť,“ vysvetľuje starosta tejto obce. „Občania musia cítiť, že ide o ich iniciatívu a nie niečo, čo im bolo nanútené zhora,“ vysvetlil ďalej.

Je to otázka spolupráce

Prístup kontrastu sa výrazne odlišuje od zvyšku Nemeckej spolkovej republiky, v ktorej sa k energetike dostávajú megalomanské spoločnosti a menšie projekty sú vo výsledku často utláčané do pozadia. Zásobovanie domácností kompletne udržateľnou energiou je taktiež skôr raritou, aj napriek tomu, že nemecká vláda do snahy o prechod k týmto zdrojom vkladá miliardy eur ročne.

Som presvedčený, že súčasná situácia v Európe všetkých presvedčí, že k tejto problematike treba pristupovať inak než doposiaľ,“ dodáva starosta.

členovia nemeckej koalície
zdroj: SITA/AP,Markus Schreiber

Feldheim je však skutočnou mikro-dedinou a niektoré aspekty jeho kompletnej energetickej nezávislosti nie je možné replikovať vo väčšom meradle. Ide však minimálne o príklad toho, že s dostatočnou spoluprácou sa dajú dosiahnuť skutočne neuveriteľné veci.

Rovnaký názor zastávajú aj obyvatelia dediny či investori a odborníci, ktorí boli do budovania projektu zaangažovaní. Ako však dodáva obyvateľka dediny a zároveň turistická sprievodkyňa Kathleen Thompsonová, ktorú ďalej cituje portál DW: „Veci sa riešia omnoho jednoduchšie, pokiaľ každý ťahá za jeden povraz.

Zdroje: ABCNews, DW, Energiequelle

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá