„Slovenskej ekonomike hrozí kolaps,“ priznal Heger pre zahraničný denník

  • Premiér Eduard Heger v rozhovore pre Financial Times uviedol, že Slovensku hrozí kolaps
  • Brusel vyzval k poskytnutiu finančnej podpory
Eduard heger stojí pri vlajkách
FB/Eduard Heger
  • Premiér Eduard Heger v rozhovore pre Financial Times uviedol, že Slovensku hrozí kolaps
  • Brusel vyzval k poskytnutiu finančnej podpory

Ekonomický spravodajský denník Financial Times uverejnil článok, v ktorom na súčasnú energetickú krízu reagoval premiér SR Eduard Heger. V rozhovore priblížil svoje obavy z budúcnosti, ale aj ekonomické požiadavky pre Brusel.

Ostré vyjadrenie

Slovenskej ekonomike hrozí kolaps,“ varoval premiér vo vyjadrení, ktoré poskytol denníku Financial Times. Autori toto vyhlásenie označili za „najostrejšie vyjadrenie predstaviteľa únie k dopadom globálnej energetickej krízy“.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Prudko rastúce ceny, ktoré sa zdvihli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, sú podľa Hegera potencionálne nebezpečné, pretože „by mohli zničiť ekonomiku štátu“.

Heger dodal, že na zvrátenie tejto katastrofy budú potrebné „miliardové podpory od Bruselu“. „Ak sa tak nestane, budeme nútení zoštátniť naše energetické zásoby,“ uviedol ďalej.

Slovensko je schopné vyrábať vlastnú energiu, a to prostredníctvom hneď niekoľkých jadrových či vodných elektrární. Trhové mechaniky však diktujú, že štát musí skupovať energiu v jej cene na burze, a tak nezáleží na tom, či je Slovensko schopné ju vyrábať lacnejšie.

Elektrina už je predaná

Okrem toho, ako uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, ktorého ďalej cituje denník Pravda, „všetka elektrina je už predaná“.

Keď sa vláda rozhodne, bude môcť zobrať produkt, ktorý niekto vyrobí, aj pokiaľ ho už predal a za ceny, o ktorých sama rozhodne,“ objasnil ďalej Strýček na margo zoštátňovania. „S takýmto zákonom už nezískame žiadne úvery, žiadna banka nás nezafinancuje,“ do­dal.

Slováci nakupujú za 500 € to, čo predali za 100 €,“ reagoval na tú istú problematiku Heger. Európska komisia pre elektrárne v členských štátoch EÚ síce plánuje zaviesť daň z neočakávaného zisku, no tá podľa premiéra na Slovensku nemôže fungovať práve kvôli predošlému rozpredaniu elektrickej energie.

jadrová elektráreň v Mochovciach
zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Ak chceme mať daň z neočakávaného príjmu, musí byť na európskej úrovni,“ dodal Heger. Ďalej uviedol, že financie vyzbierané počas tohto zdaňovania by sa mali medzi členské krajiny EÚ rozdeliť rovnomerne, čo by pre Slovensko znamenalo dotáciu vo výške 1,5 miliardy eur.

Premiér taktiež apeloval na Brusel, aby prepustil 5 miliárd vyhradených na regionálny rozvoj. Tieto financie by následne využil na dodatočné zmiernenie cien energií.

Firmy budú donútené zatvárať

Ak sa tak nestane, naše slovenské firmy sa budú postupne zatvárať, v následku čoho by mohla skolabovať celá ekonomika,“ varuje premiér. Dodal, že ak sa Brusel nerozhodne konať, bude si musieť Slovensko „nechať svoju elektrinu pre seba“.

Heger súčasne navrhol, aby sa zdaňovanie týkalo aj akcionárov, ktorí elektrinu predávajú priamo na trhu, keďže „z jej vysokých cien benefitujú“. „Je potrebné zakomponovať aj obchodníkov s ňou, pretože musíme pochopiť, že práve oni vlastnia energetické zmluvy,“ dodal.

heger
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Premiér SR nakoniec uviedol, že štát má na vyriešenie problematiky „možno dni, možno týždne“. „Spoločnosti musia začať kupovať energiu a keď sa jej cena vyšplhá na 500 € až 600 € za mWh, začne naša ekonomika okamžite upadať,“ zakončil.

Správu budeme aktualizovať o vyjadrenie rezortu ministerstva vnútra k vyjadreniu premiéra pre Financial Times o aktuálnej kríze.

Zdroje: Financial Times, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá