Práve rozoberajú jednu z najobľúbenejší turistických atrakcií na Slovensku, definitívne končí

  • Zraková pyramída v Súľove bola stvorená pre výlety počas celého roka
  • Ľudia z celého Slovenska si sem chodili vychutnať výhľad na krajinu
  • Nastal však čas, kedy musí byť táto atrakcia demontovaná
TASR/Erika Ďurčová
  • Zraková pyramída v Súľove bola stvorená pre výlety počas celého roka
  • Ľudia z celého Slovenska si sem chodili vychutnať výhľad na krajinu
  • Nastal však čas, kedy musí byť táto atrakcia demontovaná

Až 18-metrovú zrakovú pyramídu vytvoril Juraj Gábor pôvodne na výstavu do galérie v Zlíne. Vnútri premietal hodinové videozáznamy meniacej sa krajiny. Vtedy mu napadlo, že by bolo dobré nahradiť videá skutočnou krajinou a premiestniť drevený objekt priamo do prírody.

Aj sa tak stalo a lepšie miesto pre pyramídu snáď ani nemohol nájsť. „Mojou ambíciou je, aby človek zastal, rozmýšľal nad tým, čo vidí a prečo by to mohlo byť zaujímavé. Trpezlivosť ma učí umeniu,” vyjadril sa Juraj Gábor pre portál Nová Synagóga.

#Zcreators

Gepostet von Miroslav Učeň am Montag, 6. Januar 2020

Každopádne, návštevu tejto lokality si už radšej neplánuj. Hľadať ju tu budeš už len márne, nakoľko ju začala skupina pracovníkov demontovať, informuje portál Tv Noviny. Pritom len pred pár dňami sme práve túto atrakciu navrhli ako skvelé miesto, z ktorého uvidíš prírodu ako na dlani.

Nejde však o nečakanú udalosť, už pri osádzaní zrakovej pyramídy bolo určené, že tu pobudne len päť rokov. 

„Vyplýva z toho, že som si sám prial, aby to miesto nebolo natrvalo poznačené existenciou objektu v zmysle pamätníkovej tvorby. Odhadli sme, že päť rokov je aj reálny funkčný čas objektu. Zároveň je to reálny čas, za ktorý dokáže verejnosť zažiť a zakceptovať teleso, ktoré nevie presne popísať,“ povedal Juraj Gábor pre myzilina.sme.sk.

 

Aj keď sa už viac široká verejnosť nebude môcť pokochať výhľadom zo zrakovej pyramídy, na túto lokalitu by si nemal zabúdať. Poskytuje totiž široké turistické vyžitie. 

Obec Súľov-Hradná je turistami naozaj vyhľadávaná. Je to východiskový bod na návštevu Súľovských skál, ktoré sú peknou a lákavou lokalitou nie len pre turistov zo Slovenska.

K najkrajším skalným útvarom patrí 13 metrov vysoká Gotická brána, skalný hríb a mnoho ďalších prírodných výtvorov. Okružný náučný chodník s dĺžkou 7,5 kilometra má 17 zastávok s ochranársko-vlastivedným zameraním.

.zraková pyramída.umenie v krajine

Gepostet von Silvia Ovseníková am Donnerstag, 14. Juli 2016

V Súľovských skalách môžeš obdivovať najbohatšie nálezisko orchideí na Slovensku, či Súľovský vodopád. Nájdeš tu aj zvyšky zrúcaniny Súľovského hradu.

Pochádza z 15. storočia a postavili ho údajne husiti na ťažko prístupnom vrchu Roháč, podľa ktorého sa hrad pôvodne nazýval. Tvoria ho dva samostatné hrady – horný a dolný. Hoci sa nachádzajú takmer vedľa seba, pre značný výškový rozdiel ich spájala tunelová chodba vytesaná v skale.

Zemetrasenie v roku 1703 v tom čase zanedbanú stavbu značne poškodilo a viac nebola obnovená. Patrí k najneprístupnejším zrúcaninám na Slovensku.

Zdroje: myzilina.sme.sk, startlab.sk, novasynagoga.sk, tvnoviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK