Jedna z vakcín dosahuje vynikajúce výsledky už po prvej dávke. Chránený si po nej na 75 %

  • Tím spoločnosti Sheba’s zistil 75 % pokles všetkých infekcií a 85 % zníženie symptómov medzi 15-28 dňom po očkovaní
  • Profesor výskumu podporuje rozhodnutie britskej vlády predĺžiť čas medzi prvým a druhým očkovaním s cieľom naočkovať viac ľudí
Pfizer vakcína
TASR/DPA/Sven Hoppe
  • Tím spoločnosti Sheba’s zistil 75 % pokles všetkých infekcií a 85 % zníženie symptómov medzi 15-28 dňom po očkovaní
  • Profesor výskumu podporuje rozhodnutie britskej vlády predĺžiť čas medzi prvým a druhým očkovaním s cieľom naočkovať viac ľudí

Informácie, ktoré v piatok zverejnilo zdravotnícke stredisko Šeba v Tel Hashomere, hovoria, že po prvej dávke vakcíny Pfizer sa infekcie koronavírusmi znížili o 75 %. Údaje zverejnené v recenzovanom lekárskom časopise Lancet sa sústredili na štúdiu približne 9 000 zdravotníckych pracovníkov zo Sáby, z ktorých asi 7 000 dostalo svoju prvú dávku v januári, informoval o tom denník The Jerusalem Post.

Tím spoločnosti Sheba’s zistil 75 % pokles všetkých infekcií a 85 % zníženie symptómov medzi 15-28 dňom po očkovaní.

Podľa profesora Gili Regev-Yochaya, riaditeľa nemocničnej epidemiologickej jednotky pre infekčné choroby, sa počas dvoch týždňov nakazilo iba 170 ľudí. Z tých, ktorí sa nakazili vírusom, malo iba 99 príznaky. 89 infikovaných nebolo očkovaných.

V slovenských nemocniciach leží takmer 4 000 pacientov s COVID-19. Ochoreniu za jediný deň podľahli desiatky ľudí

Druhá dávka vakcíny je stále nevyhnutná

Nemocnica v súčasnosti dokončuje výskum vplyvu druhej dávky, ktorý je podľa jej slov stále nevyhnutný. Poznamenala však, že výskum podporuje rozhodnutie britskej vlády predĺžiť čas medzi prvým a druhým očkovaním s cieľom naočkovať viac ľudí.

Toto je prvá štúdia hodnotiaca účinnosť jednej dávky vakcíny v reálnych podmienkach a ukazuje skorú účinnosť ešte pred podaním druhej dávky,“ uviedol profesor Eyal Leshem, riaditeľ oddelenia cestovnej a tropickej medicíny spoločnosti Sheba pre The Jerusalem Post.

vakcina, ockovanie
zdroj: TASR/AFP/Vladimír Šimíček

Profesor ďalej uviedol, že sa v súčasnosti pracuje na ďalších výskumoch, vrátane štúdie, ktorá by potenciálne mohla objasniť, či osoba, ktorá sa po očkovaní nakazí koronavírusom, je stále infekčná. Povedal, že správy o prebiehajúcich výskumoch bude zverejňovať čoskoro.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Pfizer a BioNTech dodajú EÚ ďalších 200 miliónov dávok vakcíny

Spoločnosti Pfizer a BioNTech uzavreli dohodu o dodaní ďalších 200 miliónov dávok ich vakcíny proti koronavírusu do Európskej únie (EÚ). Firmy v stredu oznámili, že dávky dopĺňajú pôvodne objednaných 300 miliónov vakcín. Európska komisia má ešte možnosť zaobstarať ďalších 100 miliónov dávok.

COVID-19 ti môže spôsobovať problémy aj po vyliečení. Až 50 % ľudí trpí týmto problémom

Očakáva sa, že spomenutých 200 miliónov dávok by mali do eurobloku doručiť ešte tento rok. V druhom štvrťroku by to malo byť zhruba 75 miliónov dávok.

Z troch očkovacích látok, ktoré EÚ schválila na použitie v boji proti koronavírusu, bola vakcína od Pfizeru a BioNTechu prvá. EÚ odobrila tiež vakcíny od firiem Moderna a AstraZeneca.

Zdroje: The Jerusalem Post, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech