Jednej z najobľúbenejších značiek Slovákov došli peniaze, prepúšťa zamestnancov a hrozí jej koniec

  • Pietro Filipi chce prepustiť všetkých zamestnancov
  • O kúpu firmy majú záujem Slováci
oblek, pietro filipi, sako, móda
Pexels/ Andrea Picqua
  • Pietro Filipi chce prepustiť všetkých zamestnancov
  • O kúpu firmy majú záujem Slováci

Česká módna značka Pietro Filipi chce prepustiť všetkých pracovníkov na svojich 23 pobočkách. Uviedol to denník Blesk. Personálny riaditeľ firmy Jan Zipser predavačom, skladníkom a ďalším zamestnancom deň pred výplatou v dopise oznámil, že s nimi firma ukončí pracovný pomer.

Web E15.cz upozornil pred pár dňami na to, že skupina C2h, ktorá stojí za značkami Pietro Filipi a Kara, už v decembri oznámila, že Pietro Filipi je stratový kvôli koronakríze a nahromadeným dlhom. Podobný priebeh je neodvratný aj u značky Kara. V oboch prípadoch je však snaha o zachovanie fungovania podnikov.

„Spoločnosti Pietro Filipi Stores neostávajú na účte finančné prostriedky, a tak bohužiaľ nebudeme schopní uhradiť mzdy za december 2020 a ani za nasledujúce mesiace,“ píše sa v dopise zamestnancom.

V ňom je aj uvedené, aké majú momentálne možnosti, avšak ani v jednej nie je spomenuté žiadne odškodné. Firma ho jednoducho nemá z čoho zaplatiť, informoval Czechcrunch.

Firma dáva zamestnancom možnosť ukončiť pracovný pomer dohodou z organizačných dôvodov k 31. 1. 2021. „Vznikne vám nárok na odstupné. To síce nebude vyplatené, ale od 1. 2. 2021 sa môžete prihlásiť na pracovný úrad. Tam môžete požiadať o kompenzáciu odstupného,“ píše sa ďalej v dopise.

Podľa poslednej účtovnej závierky firma Pietro Filipi Stores ku koncu roka 2018 zamestnávala 138 ľudí. Ďalších 64 ľudí pracovalo pre firmu Pietro Filipi s.r.o. obstarávajúcu pre značku návrhy oblečenia, píše sa taktiež v účtovnej závierke.

Baťa: Firmu nepoložia ceny, konkurencia alebo situácia na trhu. Položiť ju môžu len ľudia zvnútra

Problémy už mala dlhšie

Majiteľ spoločnosti Michal Mička ešte v auguste minulého roku poskytol rozhovor pre Index, v ktorom otvorene neuznáva poskytovanie zliav svojim zákazníkom. Spomína, že veľké výpredaje škodia biznisu.

V článku sa ďalej píše, že Pietro Filipi oficiálne skoncovali s výpredajmi a zľavy už zákazníkom ponúkať nebudú. Majiteľ tvrdí, že je to aj pre ich dobro, píše Index. 

Začiatky finančných problémov firmy sa však datujú do predvlaňajška, teda ešte pred začiatkom pandémie koronavírusu. Módna značka mala podľa informácií ČTK už na konci roka 2019 voči dodávateľom záväzky po splatnosti vo výške vyše 70 miliónov korún a neplnila podmienky bánk.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PIETRO FILIPI (@pietro_filipi)

Značku môžu spasiť Slováci

Portál E15 uviedol, že firmu by mohol zachrániť vstup investora, konkrétne slovenského reťazca s pánskou módou Otto Berg.

Naším cieľom je spoločnosť Pietro Filipi reorganizovať, a tak ju udržať v chode. Podmienkou je vstup investora, ktorý podnik finančne posilní, a zároveň sa s prenajímateľmi dohodne na nových nájomných zmluvách,“ uviedol výkonný riaditeľ Pietro Filipi Michal Mička.

Aj v prípade značky Kara podľa Mičku firma preferuje reorganizáciu, ktorá je podmienená vstupom investora. „Aj v tomto prípade rokujeme s niekoľkými záujemcami a veríme v dohodu tak, aby bola prevádzka firmy zachovaná,“ uviedol pre ČTK.

Zdroje: Czechcrunch, Index SME, OR Justice, e15, e15

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK