Jednoduché gesto zachránilo ženu z pivnice Popradčana. Buď pripravený, ak ho uvidíš

  • Polícia na sociálnej sieti informuje o užitočnom geste
  • Osoby ním môžu dať najavo, že sú týrané
  • Zachránilo ženu z pivnice Popradčana
domáce násilie
Medzinárodné gesto pre domáce násilie, Unsplash/Kat J., Facebook/Polícia SR
  • Polícia na sociálnej sieti informuje o užitočnom geste
  • Osoby ním môžu dať najavo, že sú týrané
  • Zachránilo ženu z pivnice Popradčana

Poznáš signál SOS? A čo tak signál domáceho násilia. Jednoduché gesto, počas ktorého osoba v nebezpečí zdvihne prsty jednej dlane a ovinie ich okolo palca, má potenciál zachraňovať životy, pozná ho však málokto. Polícia SR sa ho preto snaží dostať do povedomia verejnosti.

Stačí jednoduché gesto

Medzinárodné gesto #signalforhelp znamená žiadosť o pomoc v ťažkej situácii domáceho násilia. Obeť ho môže ľahko použiť napríklad pri videohovore bez toho, aby zanechala digitálnu stopu, alebo pri kontakte s inou osobou. Stačí zdvihnúť ruku, schovať palec do dlane a potom okolo neho ohnúť ostatné prsty,“ vysvetľuje polícia v príspevku na sociálnej sieti Facebook.

Ako príklad využiteľnosti tohto gesta uviedla dnes medializovaný prípad ženy, ktorá bola väznená v pivnici domu v Poprade

Naozaj funguje

Policajti z okna domu spozorovali svetelný signál SOS a na ich naliehanie poškodená vyšla z domu, kde policajtom uviedla, že je v poriadku, avšak rukou im ukázala signál domáceho násilia. Policajti signál spoznali, okamžite zareagovali a pod zámienkou, že poškodenú je potrebné vypočuť, v inej trestnej veci dosiahli, že poškodená žena v sprievode hliadky PZ dom opustila,“ opisujú záchrannú akciu ďalej.

Gesto je medzinárodné, čo znamená, že s trochou šírenia informácií o ňom by mohlo týrané osoby zachraňovať vo všetkých kútoch sveta. Ako ďalej uvádza profil Polícia SR, gesto vzniklo v apríli minulého roka. Jeho tvorcom je nezisková organizácia Canadian Women’s Foundation pre obete domáceho násilia.

Samotný pohyb rukou má predstavovať symbolické uväznenie palca v dlani. „Toto gesto nezanechá žiadnu digitálnu stopu, žiadne priame dôkazy, ktoré by mohli agresora vyprovokovať. Možno ho teda bezpečne použiť v online komunikácii, prípadne ho aj ukázať kuriérovi či susedovi z okna,“ dodávajú muži zákona.

Hrozivý prípad z Popradu

Spomenutý prípad ženy z Popradu sa odohral len prednedávnom. Mladú ženu uväznil 48-ročný muž so svojimi rodičmi v rodinnom dome v Poprade. O prípade informovala na sociálnej sieti s tým, že žene sa mal tyran vyhrážať, dokonca ju znásilniť.

Pôvodne sa dvojica dohodla, že si nájde prácu v Českej republike, pred cestou za novým životom však muž ženu presvedčil, aby prespala v dome, kde sa zdržiavajú jeho rodičia.

S tým súhlasila, avšak netušila, že to bude začiatok nočnej mory. Po tom, ako dorazili na miesto, jej už neumožnili opustiť dom, resp. jej pohyb mimo domu kontrolovali tak, aby nemohla slobodne odísť. Muž sa jej vyhrážal, že keď od neho odíde, ublíži jej a jej deťom, pričom mal mať pri sebe aj strelnú zbraň. Taktiež sa voči poškodenej mal niekoľkokrát dopustiť aj mravnostnej trestnej činnosti,“ priblížila incident polícia.

násilie
zdroj: Unsplash/Sydney Sims

Po čase sa poškodenej podarilo z mobilného telefónu poslať správu známemu do Českej republiky, ktorý zalarmoval políciu. Na miesto bola okamžite vyslaná hliadka Obvodného oddelenia Policajného zboru (PZ) Poprad na preverenie situácie.

Popradský vyšetrovateľ obvinil 48-ročného muža zo zločinu pozbavenia osobnej slobody v súbehu so zločinom znásilnenia a zo zločinu vydierania. Jeho rodičia boli obvinený zo zločinu pozbavenia osobnej slobody formou spolupáchateľstva,“ dodala polícia.

Zdroje: Facebook/Polícia SR , TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá