Jednorazové respirátory po použití nemusíš vyhodiť. Vďaka týmto tipom im predĺžiš životnosť

  • Nosenie respirátorov FFP2 bude od pondelka povinné aj na Slovensku
  • Nebudeme ho potrebovať len v obchodoch a MHD, ale aj vo všetkých interiéroch
  • Používať musíš respirátor bez výdychového ventilu a musí byť označený
Unsplash/Cate Bligh Unsplash/Dzngriffin
  • Nosenie respirátorov FFP2 bude od pondelka povinné aj na Slovensku
  • Nebudeme ho potrebovať len v obchodoch a MHD, ale aj vo všetkých interiéroch
  • Používať musíš respirátor bez výdychového ventilu a musí byť označený

Skôr, než si respirátor zaobstaráš, mal by si vedieť, že najlacnejšie z nich sú určené len na jedno použitie. Či máš respirátor po použití vyhodiť, zistíš jednoducho. Ak má označenie NR, po návrate domov by mal putovať do koša. V prípade, že hľadáš respirátor, ktorý bude určený na viac použití, hľadaj tie s označením R. Medzi respirátory, ktoré môžeš použiť viackrát patria napríklad FFP1, FFP2 aj FFP3.

Životnosť jednorazových respirátorov s označením NR je približne 8 hodín. Vedel si však, že táto životnosť sa dá predĺžiť? Vďaka týmto tipom zistíš, ako na to. 

očkovanie respirátor
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Zaujímavé ceny

Ceny jednotlivých typov respirátorov sú rôzne. Začínajú na niekoľkých centoch, no za niektoré si priplatíš, pretože stoja aj desiatky eur. Záujem o respirátory sa zvýšil v priebehu minulého týždňa a niektoré krajiny pristúpili k regulácii ich cien.

Skôr, než začala pandémia, sa ceny pohybovali v rozmedzí od 2-8 eur. Kvôli pandémii vzniklo viacero firiem, vďaka ktorým sa do obchodov dostali respirátory lacnejšie ako 1 euro. Práve tieto typy sú pre Slovákov najvyhľadávanejšie. 

Respirátory s označením KN95/FFP2 sú síce lacné, no podľa webu mojezdravi.cz nemajú s typom FFP2 nič spoločné. Hoci tento typ prešiel čínskym schvaľovacím systémom, neprešiel európskym, takže jeho vlastnosti sa môžu líšiť. 

respirátor
zdroj: Unsplash/Engin Akyurt

Pre kúpou respirátora by si mal teda rozmýšľať nad tým, že lacný respirátor neznamená dobrý respirátor. Dbať by si mal aj na certifikát, výrobcu a materiál. 

Ako správne nosiť respirátor?

Mal by si vedieť, že neexistuje rúško a respirátor, ktorý by ťa pred vírusmi ochránili na 100 %. Ich nosením však minimalizuješ riziko nákazy seba samého a najmä tvojich blízkych. Respirátory boli vyvinuté na ochranu nositeľa a navrhnuté tak, aby čo najlepšie priliehali k tvári.

Väčšina respirátorov je vyrobená z materiálov, ktoré majú schopnosť filtrácie a zachytávania patogénov tak, aby sa nedostali dnu. Kvalitný respirátor však bude zbytočný, ak si ho zle nasadíš, alebo ti bude veľký. 

Respirátor si vyberaj tak, aby ti sadol ako uliaty. Nemal by ti nikde odstávať a už dupľom by ťa nemal škrtiť. Predávajú sa vo viacerých veľkostiach, no univerzálnou je práve veľkosť M, ktorá by mala sedieť väčšine ľudí. Pozor dávaj na čínske výrobky, ktoré sa predávajú v menších veľkostiach.

zdroj: Unsplash/Kate Trifo

Ako sme už písali vyššie, respirátor by ti mal dokonale priliehať k tvári. Kritické oblasti sú nos, líca a brada. Problémom môžu byť aj fúzy, ktoré dokážu zásadne znížiť účinnosť pomôcky. Ak máš respirátor bez výdychového ventilu, pred jeho nasadením prudko vydýchni.

V prípade, že cítiš, že ti po nasadení preniká v okolí nosa vzduch, preformuj nosovú sponu tak, aby v celej svojej dĺžke priliehala k tvári. Ak sa to deje na okrajoch, je potrebné gumičky stiahnuť.

Sterilizácia pomocou rúry a suchého vzduchu

Ak sa predsa len rozhodneš pre lacnejšiu verziu respirátora, mal by si vedieť, že ak sa oň budeš dobre starať, nemusíš ho po prvom použití vyhodiť. Spôsobov sterilizácie pomôcky je hneď niekoľko. Asi najznámejším je rúra na pečenie. Prišlo sa na to už počas prvej vlny, kedy boli rúška a respirátory nedostatkový tovar.

AstraZeneca má na krku škandál. Našim susedom zrušila dodávku 62-tisíc vakcín

Podľa českých vedcov ide taktiež o najjednoduchšiu a najšetrnejšiu dostupnú metódu. Jediné, čo potrebuješ urobiť, je ohriať respirátor pri teplote 60-70 °C. Veľa času ťa to stáť nebude, keďže platí pravidlo, že čím je teplota vyššia, tým menej času budeš potrebovať. Optimálna doba ohrievania je približne 30 minút.

Tento postup môžeš opakovať niekoľkokrát, no rátaj s tým, že filtračná účinnosť sa bude postupne znižovať. Do rúry nepatria pomôcky s filtrom a plastovými časťami.

V prípade, že sa ti nechce zapínať rúru, postačí ti aj mikrovlnka. Zapneš ju na najvyšší výkon a s respirátorom ju necháš zapnutú 3-5 minút. Pozor na produkty s kovovými časťami, tie do mikrovlnky nepatria. Pred sterilizáciou by si mal respirátor jemne navlhčiť. 

respirátor
zdroj: Unsplash/Engin Akyurt

Ďalším spôsobom je deaktivácia vírusu pomocou suchého vzduchu. Stačí, ak respirátor necháš zavesený v miestnosti, v ktorej je suchý vzduch. Po 7 dňoch by mali byť prípadné vírusy preč. Ak si chceš tento spôsob poistiť, respirátor ešte postriekaj alkoholovou dezinfekciou a nechaj ešte chvíľu visieť. 

Alkohol je tiež cesta

Áno, dobre čítaš. Stále sa však bavíme o sterilizácii respirátorov. Pozornosť by si mal upriamiť na dezinfekčné produkty s obsahom etanolu, pretože iné ti veľmi nepomôžu. Iné alkoholové zmesi obsahujú prímesi, ktoré môžu výrazne znehodnotiť membránu produktu.

Na trhu nájdeš mnoho produktov v rôznych formách, ktoré tvoj respirátor kvalitne sterilizujú. Dezinfekcia na báze etanolu je schválená priamo výrobcami respirátorov, no ako sme písali vyššie, mal by si si dať pozor na zloženie produktu. 

dezinfekcia
zdroj: Unsplash/Clay Banks

Na obyčajné a menej kvalitné respirátory ti bude stačiť aj stará známa Alpa. Stačí, ak si ju preleješ do spreja, a respirátor párkrát prestriekaš a necháš vyschnúť. Tento postup má však malú chybu. Nemusí sa ti podariť pokryť dezinfekciou celú plochu.

UV žiarenie? Prečo nie!

UV lúče, ktoré majú vlnovú dĺžku kratšiu ako 300 nanometrov sa považujú za extrémne účinné pri zabíjaní nechcených mikroorganizmov. Ide o čisto fyzikálny proces, počas ktorého sú baktérie, vírusy, kvasinky a podobne inaktivované v priebehu niekoľkých sekúnd.

Výhodou je, že dezinfekcia pomocou UV žiarenia neprináša žiadne nežiadúce účinky ako je napríklad zmena farby, vône a chute. Nevytvára ani zápach a vedľajšie škodlivé produkty. 

zdroj: Unsplash/Rich Smith

K tomuto procesu budeš potrebovať len sterilizačnú UV lampu a použitý respirátor. Ten osvietiš z každej strany po dobu 3 minút. Tým vyhubíš všetky vírusy a baktérie. Pomôže ti aj UVC lampa, ktorá dokáže v priebehu 3 minút zničiť až 99,9 % baktérií. 

Cena týchto lámp je rôzna. Niektoré stoja 30 €, iné 300 €. Mysli však na to, že ide o jednorazovú investíciu. Okrem dezinfekcie respirátorov môžeš lampu použiť aj na iné veci ako sú napríklad kľúče a mobilné telefóny. 

Izrael prichádza s ďalšou kontroverznou novinkou. Pre ľudí v karanténe bude povinný monitorovací náramok

Samočistenie

Do pozornosti by sme chceli dať aj respirátory, ktoré majú samosterilizačné schopnosti. To znamená, že sa o nich nemusíš absolútne starať. Ich súčasťou je kvalitný ochranný filter s membránou z nanovlákien, ktorý dokáže zachytiť až 99,9 % vírusov.

Z vnútornej a vonkajšej strany sú tieto respirátory vybavené vrstvou z akcelerovanej medi, ktorá dokáže zachytiť nebezpečné vírusy a následne ich deaktivovať. Vďaka tejto vrstve sa respirátor dokáže sám sterilizovať. 

Bez údržby vydržia tieto respirátory približne 30 hodín. Dajú sa používať opakovane bez toho, aby vznikla vedľajšia kontaminácia. Cena samosterilizačných respirátorov je približne 20 eur. Väčšina týchto produktov je nesmierne ľahká a anatomicky sa dokážu prispôsobiť tvári. Dá sa cez ne dobre rozprávať a aj dýchať. 

zdroj: Unsplash/Naipo De

Ako vidíš, starostlivosť o respirátory nie je vôbec náročná a nestojí veľa času a ani peňazí. Naopak, množstvo peňazí ti dokáže ušetriť. Podľa webu Mojezdraví.cz minie štvorčlenná rodina na respirátory približne od 30 eur do niekoľko stoviek eur.

Zdroje: Mojezdravi.cz, Podnikajte.sk, cista-medicina.sk, Garant.sk, Lidovky.cz, Oblecsadoroboty.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK