Jeff Bezos daroval dôležitej inštitúcii 200 miliónov. Na novej budove bude svietiť jeho meno, dostane aj sklenenú sochu

  • Na novej budove Národného múzea sa bude Bezosove meno vnímať aspoň 50 rokov
  • Vzdelávacie centrum plánujú otvoriť v roku 2026, pri príležitosti 50. výročia vzniku múzea
Jeff Bezos
TASR/AP Photo/J. Scott Applewhite
  • Na novej budove Národného múzea sa bude Bezosove meno vnímať aspoň 50 rokov
  • Vzdelávacie centrum plánujú otvoriť v roku 2026, pri príležitosti 50. výročia vzniku múzea

Meno Jeffa Bezosa bude svietiť na novej budove Národného múzea letectva a vesmíru aspoň 50 rokov. Jeho meno bude vyobrazené aj na niekoľkých ďalších miestach Smithsonian Inštitútu. Stať sa tak má po 200 miliónovej dotácii z jeho vrecka, informuje New York Post.

Najväčší dar od založenia

Bezos oznámil svoje plány s vesmírnym vzdelávacím centrom v hodnote 130 miliónov dolárov ešte minulé leto. Múzeu tak daroval najväčší dar od jeho založenia pred 180 rokmi. Ďalších 70 miliónov od Bezosa má putovať na renováciu Národného múzea letectva a vesmíru v ich hlavnom meste, vo Washingtone, D.C.

Ide o naozaj štedré dary, ktoré však prišli aj s povinnosťami – právami na pomenovanie. Bezosove meno majú začať používať už v blízkej dobe, a to aj napriek tomu, že ním financované vzdelávacie centrum ešte chvíľu nebude stáť.

Jeho meno má byť vyobrazené na webovej stránke centra, ako aj na iných miestach vedeckého inštitútu. Na jeho počesť napríklad vyrábajú sklenenú sochu, ktorá bude zavesená na strope národného múzea. Podobnú sochu vytvárajú na počesť každého darcu, ktorý im venoval aspoň 10 miliónov dolárov.

Bezosovo vzdelávacie centrum

Nové vzdelávacie centrum má byť vybudované na východnej strane múzea. Chcú ho postaviť na mieste, kde dnes funguje reštaurácia, ktorej dni sú však zrátané a je pripravená na demoláciu. Nahradiť ju chcú úplne novou budovou, ktorú plánujú otvoriť v roku 2026 pri príležitosti 50. výročia vzniku múzea.

Centrum má slúžiť najmä pre rozvoj študentov. K dispozícii bude množstvo programov a aktivít, ktoré majú mladých inšpirovať k inováciám a skúmaniu kariéry v oblasti vedy, technológií, inžinierstva, umenia aj matematiky. Centrum by malo niesť názov „Bezosove vzdelávacie centrum“ alebo inak Bezos Learning Center, uvádza portál Market Watch.

Jeff Bezos
zdroj: Flickr/Daniel Oberhaus

Hovorkyňa inštitútu však uviedla, že si Bezos nijako špeciálne nenárokoval požiadavky v súvislosti s právami na pomenovanie: „Ide o úplne štandardnú dohodu, ktorá sa uzatvára po takomto veľkom filantropickom dare.“

Smithsonian inštitú prisľúbil, že začnú Bezosovo meno používať okamžite, a to aj napriek tomu, že vzdelávacie centrum nebude ešte nejakú dobu postavené.

Nie je ničím nezvyčajným, že filantropické dary zahŕňajú aj práva na pomenovanie. Nezisková organizácia Smithsonian, ktorá je vytvorená federálnou vládou a je z veľkej časti financovaná daňovými poplatníkmi, je pomenovaná podľa britského vedca Jamesa Smitha. Ten za svoj život nazhromaždil majetok a svojim dedičom ho odkázal pod podmienkou, že časť peňazí použijú na založenie múzea.

Na hranici vesmíru

Bezos minulý rok odstúpil zo svojej úlohy generálneho riaditeľa Amazonu a dnes sa primárne zameriava na svoju firmu Blue Origin, ktorá je zameraná na vesmírny cestovný ruch.

V júli minulého roka sa Jeff Bezos pomocou suborbitálnej rakety New Shepard, vyvinutej jeho spoločnosťou Blue Origin, ocitol na hranici vesmíru. Hneď po zážitku tvrdil, že išlo o najlepší deň jeho života.

jeff bezos
zdroj: TASR/AP Photo/Tony Gutierrez

Do vesmíru letel Bezos aj s troma spolucestujúcimi. Zažili zhruba trojminútový stav beztiaže. Raketa Blue Origin vystúpila počas letu do výšky 106 kilometrov a pri kolmom vzlete trojnásobne prekonala rýchlosť vzduchu, uvádza TASR.

Letieť mali 3 595 kilometrov za hodinu a pasažieri na chvíľu zažili až šesťnásobné preťaženie. Celý let mal podľa ich dát trvať desať minút a desať sekúnd.

Zdroje: New York Post, Market Watch, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá