Dnes sa nezabudni pozrieť na oblohu, čaká ťa nádherné vesmírne divadlo: Snežný mesiac v splne. Mnohých ľudí ale potrápi

  • Mesiac sa do fázy splnu dostane práve dnes
  • Februárový spln sa tiež nazýva aj Snežný mesiac
  • Ak sa ti bude dnes horšie spať, má to vedecké odôvodnenie
Cold Moon
Unsplash/Kym MacKinnon
  • Mesiac sa do fázy splnu dostane práve dnes
  • Februárový spln sa tiež nazýva aj Snežný mesiac
  • Ak sa ti bude dnes horšie spať, má to vedecké odôvodnenie

Dnes v podvečer sa nezabudni zahľadieť na oblohu. Osvetľovať ju totiž bude Mesiac v splne. NASA informuje, že najsilnejší bude v stredu 16. februára o 11:57 Západného času. Dobrou správou však pre nás je, že v našom geografickom pásme to bude až o 17:56, čiže v čase, keď bude Slnko zapadať a my si tak budeme môcť užiť vesmírne divadlo za lepšej viditeľnosti. Sledovať ho však budeš môcť celú noc a výrazne bude svietiť aj nasledujúci deň.

Jediným problémom, ktorý ti môže skomplikovať večerné pozorovanie Mesiaca, je počasie. Ako totiž informuje agentúra SITA, dnes bude podľa SHMÚ na Slovensku veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Najmä na strednom a východnom Slovensku bude dážď alebo dážď so snehom a od stredných polôh sneženie. Zrána sa môže ojedinele tvoriť hmla a poľadovica.

A práve sneženie je dôvod, prečo si februárový Mesiac vyslúžil názov Snežný mesiac. Farmársky almanach píše, že to má veľmi jednoduché odôvodnenie. Mesiac si vyslúžil tento názov preto, že počas februára je typické silné sneženie.  

„V 60. rokoch 18. storočia kapitán Jonathan Carver, ktorý navštívil Dakotu a napísal, že názov používaný pre toto obdobie bol Snežný mesiac, pretože počas tohto mesiaca bežne napadne viac snehu ako ktorýkoľvek iný mesiac v zime,“ informuje Almanach.

Ďalším typickým znakom v tomto ročnom období u pôvodného amerického obyvateľstva bol tiež aj fakt, že bolo zložitejšie zohnať si potravu ako inokedy. Preto sa februárový Mesiac zvykne nazývať aj Kostný alebo Hladný mesiac.

zdroj: Unsplash/Kym MacKinnon

Je možné, že sa bude spať horšie

Naši predkovia tiež pripisovali Mesiacu v splne rôzne zázračné vlastnosti. Aj doteraz mnohí tvrdia, že počas tejto fázy majú horší spánok. Ak patríš do tejto skupiny aj ty, odpoveď na to, prečo to tak je, nájdeš vo vede.

Vedci z University of Washington, Universidad Nacional de Quilmes v Argentíne a Yale university totiž publikovali vo vedeckom magazíne Science Advances štúdiu, podľa ktorej fázy Mesiaca naozaj ovplyvňujú náš spánok.

Dĺžka spánku u ľudí sa menila podľa toho, v akom cykle sa Mesiac práve nachádzal. Čím bližšie bol Mesiac k splnu, tým neskôr ľudia išli spať. Noc pred splnom si tak v priemere líhali do postele o 30 minút neskôr a celkovo sa vyspali o 50 minút menej.  Naopak, najdlhší spánok si ľudia dopriali v čase, keď bol Mesiac vo fáze novu.

Vedci sa domnievajú, že vplyv mesačného svetla na náš spánok môže byť spôsobený životným štýlom našich predkov. Keďže počas splnu bolo v noci aj viac svetla, dovolilo im to dlhšie pracovať. Tieto ich zvyky v sebe môžeme mať zakódované dodnes.

Zdroje: NASA, Farmársky almanach, SITA, Science Advances

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá