Johnson&Johnson má konkurenta. Sputnik Light je jednodávkový, ale „light“ je aj jeho účinok

  • Rusi predstavili konkurenta pre vakcínu od spoločnosti Johnson&Johnson jednodávkový Sputnik Light
  • Nová upravená verzia pôvodnej vakcíny Sputnik V sa tak stala druhou jednodávkovou vakcínou proti COVID-19 na svete
  • Oproti pôvodnému Sputniku V je ľahšia na výrobu a bude určená prioritne pre export
  • Nevýhodou je menšia účinnosť a kratšia ochrana, ktorú vakcína poskytuje
Sputnik
SITA/AP, Jorge Saenz
  • Rusi predstavili konkurenta pre vakcínu od spoločnosti Johnson&Johnson jednodávkový Sputnik Light
  • Nová upravená verzia pôvodnej vakcíny Sputnik V sa tak stala druhou jednodávkovou vakcínou proti COVID-19 na svete
  • Oproti pôvodnému Sputniku V je ľahšia na výrobu a bude určená prioritne pre export
  • Nevýhodou je menšia účinnosť a kratšia ochrana, ktorú vakcína poskytuje

Rusi predstavili konkurenta pre vakcínu od spoločnosti Johnson&Johnson, jednodávkový Sputnik Light. Nová upravená verzia pôvodnej vakcíny Sputnik V sa tak stala druhou jednodávkovou vakcínou proti koronavírusu na svete. Prvenstvo si drží práve Johnson&Johnson.

PRIESKUM: Slováci prezradili, koľko z nich by si naozaj nechalo pichnúť Sputnik V

Sputnik Light má zachrániť čo najviac životov 

O ukončení druhej fázy testovania informoval portál iROZHLAS.cz, ktorý vychádza zo slov ruského ministra zdravotníctva Michaila Muraška. Sputnik Light získal svoje meno vďaka tomu, že je potrebná len jedna jeho dávka. Vďaka tejto vlastnosti sa môže podať aj ľuďom, ktorí by sa za normálnych okolnosti nemohli zaočkovať dvojdávkovou vakcínou.

sputnik vakcína
zdroj: TASR/Zsolt Szigetvary/MTI via AP

Vakcína je jednoduchšia na výrobu a bude určená prioritne na export. V Rusku by sa mali naďalej očkovať pôvodnou dvojdávkovou vakcínou. Španielska verzia Deutsche Welle uvádza slová riaditeľa ruského priameho investičného fondu Kirila Dmitrieva. Ten uviedol, že cieľom je predať Sputnik Light na medzinárodnom trhu, najmä v tých krajinách, „ktoré sú na vrchole choroby a chcú zachrániť čo najviac životov“.

Účinnosť  medzi 73 -85 %, ochranu poskytuje 3-4 mesiace 

Portál iROZHLAS.cz uvádza účinnosť Sputnika Light na úrovni medzi 73 až 85 %. Pôvodný Sputnik V má účinnosť takmer 92 %. Nižšia účinnosť nie je jediné, čo tieto dve vakcinačné látky odlišuje. Sputnik Light by mal chrániť zaočkovaného človeka len tri až štyri mesiace.

Ruská tlačová agentúra TASS informovala, že vývojári Sputnika už mali požiadať aj o registráciu jednodávkovej verzie Sputnik Light v Rusku a niektorých ďalších krajinách.

Okrem Sputnika V Rusko doma vyrobilo aj vakcíny EpiVacCorona, ktorou sa už očkuje, a CoviVac, s ktorou Rusko plánuje prísť tento mesiac.

Dvoma dávkami zaočkovali 2 milióny obyvateľov 

Rusko naďalej zostáva v očkovaní vlastného obyvateľstva. Podľa agentúry TASR prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že zaočkované dvoma dávkami sú dva milióny Rusov. Ďalšie dva milióny obyvateľov dostali prvú dávku z dvojdávkovej očkovacej látky.

Údaje zverejnené ruským prezidentom v rozhovore s dobrovoľníkmi ukazujú, akú dlhú cestu má ešte krajina pred sebou, kým bude mať proti koronavírusu zaočkovaných všetkých svojich 146 miliónov obyvateľov. Očkovanie prebieha takmer tri mesiace, pripomenula tlačová agentúra AFP. Putinove vyjadrenia odvysielala televízia.

certifikát Sputnik V
zdroj: Sergey Kiselev/Moscow News Agency photo via AP

 

Podľa týchto údajov je proti koronavírusu zaočkovaných len približne 1,3 percenta obyvateľov Ruska. Putin tiež povedal, že v deviatich z 85 regiónov Ruska ešte nepodali žiadnu dávku vakcíny.

V Rusku rastie nedôvera k vakcínam

Štúdie naznačujú, že v Rusku rastie nedôvera voči vakcínam: v nedávnom prieskume nezávislej organizácie Levadovo centrum len 30 percent obyvateľov uviedlo, že by sa dalo zaočkovať. V decembri tak odpovedalo 38 percent.

Ruský líder znovu vyhlásil, že Rusko vyvinulo najlepšie vakcíny proti koronavírusu na svete, a dodal, že sú lepšie než očkovacie látky od spoločností Pfizer a AstraZeneca. Dodal však: „Napriek tomu necítime škodoradosť.“ Samotný Putin sa vakcínou proti koronavírusu nedal zaočkovať.

zdroj: Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie k téme dopravného systému v krajine v prezidentskej rezidencii Novo Ogarjovo pri Moskve v Rusku 7. mája 2020. FOTO TASR/AP Russian President Vladimir Putin attends a meeting on the transport system development via video conference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Thursday, May 7, 2020. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Lekársky časopis The Lancet zverejnil minulý mesiac údaje, podľa ktorých má vakcína Sputnik V účinnosť 91,6 percenta, pričom časopis New England Journal of Medicine napísal, že vakcína od Pfizeru má 94-percentnú účinnosť.

Na rozdiel od väčšiny európskych krajín Rusko znovu nezaviedlo celoštátny lockdown, keď vlani na jeseň prišla druhá vlna pandémie. Podľa kritikov to vyústilo do vysokej celkovej úmrtnosti na ochorenie COVID-19

Minulomesačné údaje zverejnené štátnym štatistickým úradom Rosstat ukázali, že v roku 2020 zomrelo v súvislosti s koronavírusom vyše 162 000 ľudí.

Zdroje: iROZHLAS, Deutsche Welle , TASS, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK