PRIESKUM: Slováci prezradili, koľko z nich by si naozaj nechalo pichnúť Sputnik V

  • Utajený nákup vakcíny Sputnik V Igorom Matovičom, o ktorom nevedeli ani koaliční partneri ešte zhoršil napätie v koalícii
  • Čo si o tajnom nákupe myslia Slováci a či by sa dali zaočkovať Sputnikom, prezradil najnovší prieskum NMS Market Research
  • 41% Slovákov by sa nechalo zaočkovať aj vakcínou Sputnik V
Vakcína Sputnik V
TASR/AP Photo/Risto Bozovic
  • Utajený nákup vakcíny Sputnik V Igorom Matovičom, o ktorom nevedeli ani koaliční partneri ešte zhoršil napätie v koalícii
  • Čo si o tajnom nákupe myslia Slováci a či by sa dali zaočkovať Sputnikom, prezradil najnovší prieskum NMS Market Research
  • 41% Slovákov by sa nechalo zaočkovať aj vakcínou Sputnik V

Utajený nákupu Sputnika V Igorom Matovičom, o ktorom nevedeli ani koaliční partneri, ešte zhoršil už aj tak napätú situáciu v koalícii. Koaliční partneri vyčítali predsedovi vlády a ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu veľkolepé vítanie neregistrovanej vakcíny na košickom letisku. Diplomatickú katastrofu spôsobilo Matovičove vtipkovanie, že za Sputnik V vymenil územie Zakarpatskej Ukrajiny.

Igor Matovič hasí škandál medzinárodného formátu. Za nevhodný výrok sa Ukrajine ospravedlnil

Medzitým nemecká firma R-Pharm Germany, ktorá je súčasťou ruskej farmaceutickej skupiny R-Pharm požiadala Európsku liekovú agentúru o rolling review (priebežné skúmanie), ktoré je prvým krokom k registrácii EMA. Ak dopadne dobre, výrobca Sputnika V si bude môcť požiadať o formálnu registráciu.

Čo si o tajnom nákupe myslia Slováci a či by sa dali zaočkovať Sputnikom, prezradil najnovší prieskum NMS Market Research Slovakia. 41% Slovákov by sa nechalo zaočkovať aj vakcínou Sputnik V. Rozhodnutie Igora Matoviča zakúpiť 2 milióny neregistrovaných vakcín Sputnik V hodnotí ako správne 45% Slovákov.

41% neočkovaných by sa nechalo zaočkovať Sputnikom V

„Ak budete mať možnosť, dáte sa zaočkovať vakcínou Sputnik V?,“ pýtala sa agentúra Slovákov, no z otázky nie je jasné, či účastníci prieskumu vedeli, že ide o neregistrovanú vakcínu. Ak by bola možnosť dať sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, využilo by ju 41% nezaočkovaných Slovákov. „Väčší záujem o vakcínu je zo strany mužov, u ľudí vo veku od 55 – 64 rokov a sympatizantov strán OĽaNO a SNS,“ doplnila Denisa Lakatošová z NMS. 26% nezaočkovaných Slovákov ešte nie je rozhodnutých, či by sa dali zaočkovať touto vakcínou.

zdroj: NMS Market Research Slovakia

Problémom je aj negatívny postoj k očkovaniu    

V skupine ľudí, ktorí by možnosť dať sa zaočkovať vakcínou Sputnik V nevyužili alebo sa ešte nerozhodli, predstavuje problém samotné očkovanie. Pre 42% z nich nie je dôvodom ich odmietania samotný výrobca vakcíny, ale ich celkový negatívny postoj k očkovaniu. Títo Slováci by sa nedali zaočkovať ani žiadnou inou vakcínou (zodpovedá to 25% populácie nezaočkovaných Slovákov). Na dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebné zaočkovať 60-80 % populácie.

zdroj: NMS Market Research Slovakia

Ďalších 37% Slovákov, ktorí by sa nedali zaočkovať vakcínou Sputnik V, by sa dali zaočkovať akoukoľvek inou registrovanou vakcínou, zodpovedá to 22% populácie nezaočkovaných Slovákov. „Dôvodom, prečo títo Slováci vakcínu Sputnik V odmietajú, je najmä to, že vakcína zatiaľ nie je registrovaná a nie je isté, či po zaočkovaní občan dostane Európsky očkovací preukaz. Dôvody ako nevyhnutnosť abstinencie či geopolitické dôvody sa pri rozhodovaní nejavia ako dôležité,“ dopĺňa výsledky Denisa Lakatošová z NMS.

Nákup považuje za správny 45% Slovákov 

Nákup ruskej vakcíny schvaľujú predovšetkým muži v porovnaní so ženami, ľudia vo veku 55 – 64 rokov, ľudia so stredoškolským vzdelaním a sympatizanti strany OĽaNO. Za nesprávne ho považuje 26% Slovákov. Jedná sa predovšetkým o mladých ľudí vo veku 25 – 34 rokov, obyvateľov veľkých miest nad 100-tisíc obyvateľov a sympatizantov strán PS, SaS a Za ľudí.

zdroj: NMS Market Research Slovakia

Zber dát bol realizovaný v dňoch od 03. – 05. marca 2021. Online prieskumu cez Slovenský národný panel sa zúčastnilo 1021 respondentov, ktorí tvorili reprezentatívnu vzorku SR vo veku od 18 – 64 rokov.

Zdroj: NMS Market Research Slovakia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK