Igor Matovič hasí škandál medzinárodného formátu. Za nevhodný výrok sa Ukrajine ospravedlnil

  • Igor Matovič sa prostredníctvom sociálnej siete ospravedlnil Ukrajine
  • Pobúrenie vyvolal svojím výrokom o prisľúbenej Zakarpatskej oblasti Rusom
  • K ospravedlneniu ho verejne vyzvala OKS
Igor Matovič
TASR/Martin Baumann
  • Igor Matovič sa prostredníctvom sociálnej siete ospravedlnil Ukrajine
  • Pobúrenie vyvolal svojím výrokom o prisľúbenej Zakarpatskej oblasti Rusom
  • K ospravedlneniu ho verejne vyzvala OKS

Predseda vlády SR Igor Matovič sa na sociálnej sieti Twitter vyjadril k svojmu výroku o Zakarpatskej Ukrajine. Priznal, že išlo o nevhodnú reakciu. K ospravedlneniu ho verejne vyzvala strana OKS. 

Igor Matovič v relácii Braňa Závodského na Exprese odpovedal na otázku, čo sľúbil Rusom za nákup vakcíny, veľmi neprofesionálne. Uštipačne na otázku odvetil, že „Zakarpatskú Ukrajinu“. Premiérová odpoveď vyvolala poburujúcu reakciu aj na medzinárodnej pôde.

Matovič si vyrobil medzinárodnú hanbu, môže za to jeho nemiestny vtip o Ukrajine a Sputniku

Na nemiestnu reakciu premiéra Slovenskej republiky reagovali viaceré ukrajinské médiá, informuje Denník N. Ukrajinský server RBC o Matovičových slovách napísal článok s titulkom „Premiér Slovenska sa „vyznamenal“ vtipom, že sľúbil zakarpatskú oblasť za ruskú vakcínu”. Televízia Hromadske hovorí o nevydarenom vtipe.

„Nech ich vymení za niekoľko regiónov Slovenska. Škoda, že svojimi nesprávnymi vyjadreniami slovenský premiér kazí veľmi priateľské a úprimné vzťahy medzi Ukrajinou a Slovenskom,“  vyjadril sa aj ukrajinský minister Kuleba.

Matovič sa dnes kajá. „Postoj Slovenska k územnej celistvosti Ukrajiny bol vždy veľmi jasný. Dodržiavanie medzinárodného práva je nevyhnutné. Ospravedlňujem sa všetkým Ukrajincom za moju nevhodnú reakciu, ktorá mohla podkopať ich spravodlivé úsilie,“ napísal. 

Ospravedlňovali sa aj iní

Urobil tak krátko po tom, ako ho verejne vyzvali predstavitelia strany OKS. „Nemiestne žartovanie premiéra Igora Matoviča o prisľúbení Zakarpatskej Ukrajiny Rusku za vakcínu Sputnik V robí hanbu Slovenskej republike, poškodzuje jej meno v zahraničí a narúša dobré slovensko-ukrajinské vzťahy,“ deklaroval požiadavku prostredníctvom sociálnej siete Ondrej Dostál. 

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny si v stredu (3. 3.) v súvislosti s vyjadrením Igora Matoviča predvolalo chargé d’affaires Slovenskej republiky na Ukrajine Matúša Korbu, aby mu prednieslo protest. Žiadalo tiež od slovenského premiéra oficiálne ospravedlnenie.

OKS VYZÝVA IGORA MATOVIČA OSPRAVEDLNIŤ SA UKRAJINENemiestne žartovanie premiéra Igora Matoviča o prisľúbení…

Posted by Ondrej Dostál on Thursday, March 4, 2021

Za Matovičove slová sa ešte v stredu ospravedlnil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) svojmu ukrajinskému rezortnému partnerovi Dmytrovi Kulebovi.

Zdroje: SITA, TASR, Facebook Ondreja Dostála, Denník N , Televízia Hromadske

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech