Matovič si vyrobil medzinárodnú hanbu, môže za to jeho nemiestny vtip o Ukrajine a Sputniku

  • Na jeho nemiestny vtip sa strhla vlna kritiky, zareagovalo na ňu aj zahraničie
  • Ukrajinský premiér Matovičovi odkázal, že zbytočne naštrbuje priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou
  • Na jeho nemiestny vtip sa strhla vlna kritiky, zareagovalo na ňu aj zahraničie
  • Ukrajinský premiér Matovičovi odkázal, že zbytočne naštrbuje priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou

Matovič si v relácii Braňo Závodský Naživo spravil nemiestnu srandu. Zavtipkoval, že Rusom sľúbil za dodávky vakcíny Sputnik V Zakarpatskú Ukrajinu. Netrvalo dlho a ukrajinský premiér Kuleba mu prostredníctvom Twitteru odkázal, aby radšej daroval Rusom za Sputnik V zopár regiónov Slovenska.

Bohužiaľ, kým si miestna verejnosť na zvrátené vtipy Igora Matoviča určitým spôsobom zvykla a stala sa rezistentnou, zahraničie, s ktorým sme mali doposiaľ dobré vzťahy, na ne reaguje hlbokým pohoršením.

Hanba vo svete

„Nech ich vymení za niekoľko regiónov Slovenska. Škoda, že svojimi nesprávnymi vyjadreniami slovenský premiér kazí veľmi priateľské a úprimné vzťahy medzi Ukrajinou a Slovenskom,“ odkázal ukrajinský minister Kuleba Igorovi Matovičovi.

Ten, totiž, na otázku, čo ponúkol Rusom za vakcínu Sputnik V a jej dovezenie na Slovensko odpovedal, že im sľúbil Zakarpatskú Ukrajinu. „Sľúbil som im Zakarpatskú Ukrajinu. Čo si asi myslíte, čo som im musel sľúbiť. Nesľúbil som im nič, nič odo mňa nechceli. Keď ma vo vláde opľuli, išiel som si svoje. Viete, niekedy zaberie možno čaro osobnosti,“ vraví.

Igor Matovič je hosťom Braňa Závodského.

Posted by Radio Expres on Tuesday, March 2, 2021

Tlačovú konferenciu pred lietadlom s vakcínou Sputnik V spravila vláda, pretože sa jedná podľa Matovičových slov o obrovský úspech. „Mojím poslaním bolo zabezpečiť bezpečnú vakcínu pre ľudí, aby nám neumierali. Výsledok sa počíta, nik nič nespravil. Je mi jedno či ma ľudia na ulici opľujú.“

Na nemiestnu reakciu premiéra Slovenskej republiky reagovali aj ďalšie ukrajinské médiá, informuje Denník N. Ukrajinský server RBC o Matovičových slovách napísal článok s titulkom „Premiér Slovenska sa „vyznamenal“ vtipom, že sľúbil zakarpatskú oblasť za ruskú vakcínu”. Televízia Hromadske hovorí o nevydarenom vtipe.

Milan Kňazko má pre ľudí silný odkaz: Máme tu dve pandémie, koronavírus a Smer s mutantom Pellegrinim

To, že sa mu rozpadá koalícia, mu nevadí

Matovič si ťažkú hlavu nad stratou poslancov nerobil, dnes však možno padne jeho vlastná. „Myslím, že poslanec Kollár nebol ani súčasťou koalície, bol jedným z najhlučnejších opozičných politikov. Je to príklad lenivého primátora, nevadí mi, že odstúpil.“

Na záver sa entuziasticky vyjadril, že po roku v kríze a po odchode dvoch poslancov, ktorí koalícii podrážali nohy, je vláda všeobecne v dobrom stave. „Naďalej si stojím za tým, že peklo, ktoré tu zažívame, je Sulíkove peklo. Keby nehľadal výhovorky, ale zakúpil testy, boli by sme to uhasili. Všetci máme nejakú vinu, ale rozbuška bol on,“ vyviňuje sa.

Ukrajina žiada oficiálne ospravedlnenie

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny si predvolalo v stredu chargé d’affaires Slovenskej republiky na Ukrajine Matúša Korbu, aby mu vyslovilo protest proti nevhodným vyjadreniam predsedu vlády SR Igora Matoviča počas jeho rozhovoru v relácii Rádia Expres, kde uviedol, že za ruskú vakcínu Sputnik V sľúbil Moskve Zakarpatskú Ukrajinu. Ukrajinské ministerstvo informovalo o tom na svojej webovej stránke s tým, že žiada od slovenského premiéra oficiálne ospravedlnenie, informuje TASR.

Boris Kollár naznačuje predčasné voľby: Sme za rekonštrukciu vlády. Alebo to pôjde samospádom

Bez ohľadu na motívy, žáner alebo kontext sú takéto poznámky šéfa slovenskej vlády, ktoré priamo odkazujú na územnú celistvosť Ukrajiny, kategoricky neprijateľné a majú negatívny vplyv na priateľskú a susedskú atmosféru ukrajinsko-slovenských vzťahov,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Podľa neho „žart“ slovenského premiéra „znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu“.

Rezort ďalej uviedol, že „nevhodné slová predsedu slovenskej vlády sú v rozpore so zásadovým postavením Slovenska na podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc“.

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny preto „žiada od predsedu slovenskej vlády Igora Matoviča oficiálne ospravedlnenie za jeho nevhodné poznámky“. Ministerstvo dodalo, že ukrajinský veľvyslanec v SR Jurij Muška odovzdal demarš na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroje: Denník N, Startitup, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK