Boris Kollár naznačuje predčasné voľby: Sme za rekonštrukciu vlády. Alebo to pôjde samospádom

  • Dnes rokovala koaličná rada, na stole je rekonštrukcia vlády
  • Predseda parlamentu Boris Kollár naznačil, že sa nebude brániť predčasným voľbám
Matovič a Kollár
TASR/Jaroslav Novák
  • Dnes rokovala koaličná rada, na stole je rekonštrukcia vlády
  • Predseda parlamentu Boris Kollár naznačil, že sa nebude brániť predčasným voľbám

Rekonštrukcia vlády je na stole, ale ak sa nepodarí, pôjde to samospádom. Na tlačovom brífingu po koaličnej rade to povedal predseda strany Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár.

Za seba poviem, že sme prístupní rokovaniu o rekonštrukcii vlády, nie sme za položenie vlády, ani za predčasné voľby. Ale ak nás k tomu nejaký koaličný partner dotlačí, nebudeme robiť naprieky a vypíšem predčasné voľby,“ povedal Kollár s tým, že Igor Matovič bol na stretnutí konštruktívny.

Kollár: Strana musí rozhodnúť

Ministri za jeho stranu sú podľa Kollára v poriadku, nemajú na rováši žiadne veľké zlyhania a dôvod na ich výmenu nevidí. Predsedníctvo strany Sme rodina sa stretne až budúcu stredu kvôli karanténam straníckym funkcionárov. Rozhodnutie totiž potrebujú prijať spolu.

Nikto nechce pád vlády, ale keď budeme robiť kroky k tomu smerujúce, tak je možné, že vláda padne. Pevne však verím, že každý člen koalície bude mať dostatok pudu sebazáchovy, aby sme k takémuto kroku nedospeli,” dodal Kollár.

Súhlasíš s odstúpením Igora Matoviča z postu premiéra?

Richard Sulík v relácii Téma dňa na TA3 zopakoval, že chce rekonštrukciu vlády, ale nie predčasné voľby. Zdôraznil, že dôvodom súčasnej koaličnej krízy nie je nákup vakcíny Sputnik, ale séria krokov Igora Matoviča. Sputnik bola pomyselná posledná kvapka. 

My sme s nákupom Sputnika v pohode. Ale dohodli sme sa, že sa nakúpi vtedy, keď bude schválený EMA alebo ŠÚKL. Ale pamätajme na to, že máme nejaké pravidlá, tak ich dodržiavajme. Samotné vakcíny sú v poriadku, pokiaľ zachránia ľudské životy. Len hlupák by to odmietol.“ povedal Sulík s tým, že nákup ruskej vakcíny sa odohral v hmle a sám sa o ňom dozvedel až z médií.

Sulík naznačil, že bude chcieť odvolať Matoviča. Vláda sa môže vymeniť rovnako, ako pred tromi rokmi

„Nemá zmysel ďalej mlčať. Igor Matovič sa svojim chaotickým vedením izoloval, to vidí každý. Sme za rekonštrukciu vlády. Čo sa týka výmeny ministrov, žiadne meno nesmie byť tabu,“ povedal Sulík. Dodal, že ak bude nespokojnosť s jeho prácou, bude sa diskutovať aj o jeho nahradení. 

O potenciálnej výmene premiéra nechcel minister hospodárstva špekulovať. Richard Sulík má za to, že strana OĽaNO dokáže vygenerovať človeka, ktorý by dokázal nahradiť v kresle premiéra Igora Matoviča. V minulosti sa pozitívne vyjadril o Eduardovi Hegerovi ako o schopnom manažérovi, no nechcel priblížiť, či by si na poste predsedu vlády vedel predstaviť  práve jeho.

Remišová: Mám toho plné zuby

Líderk strany Za ľudí Veronika Remišová na brífingu po rokovaní koaličnej rady povedala, že aj strana Za ľudí zvolá predsedníctvo a strana bude neskôr komunikovať svoje rozhodnutie. „Aj ja mám plné zuby toho, ako si koaliční partneri posielajú odkazy,“ povedala na brífingu.

Koalícia môže prísť už o tretieho poslanca. Ján Benčík opustí poslanecký klub, ak neodstúpi Matovič spolu s Krajčím

Napätie v koalícii sa vystupňovalo po tlačovej besede Igora Matoviča a Mareka Krajčího po prílete lietadla s vakcínami Sputnik V. V stredu na rokovanie vlády neprišli ministerky zo strany Za ľudí. Strana SaS mala kvôli tomu republikovú radu. Šéf strany Richard Sulík po rokovaní vlády uviedol, že chce rekonštrukciu vlády.

Nasledovali rokovania s prezidentkou SR, predseda koaličnej strany Sme rodina pozval svojich partnerov „k ostrouhlému stolu“, aby krízu raz a navždy vyriešili. Premiér Igor Matovič ku koaličnej kríze zverejnil dva statusy.

Zdroj: TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK