Sulík naznačil, že bude chcieť odvolať Matoviča. Vláda sa môže vymeniť rovnako, ako pred tromi rokmi

  • Rekonštrukciu vlády sme zažili pred tromi rokmi, keď premiéra Fica nahradil Peter Pellegrini, no koalícia dovládla do konca volebného obdobia
  • Večer bude o rekonštrukcii vlády rokovať koaličná rada
20160527SAS_SULIK_2354237
TASR/Jakub Kotian
  • Rekonštrukciu vlády sme zažili pred tromi rokmi, keď premiéra Fica nahradil Peter Pellegrini, no koalícia dovládla do konca volebného obdobia
  • Večer bude o rekonštrukcii vlády rokovať koaličná rada

Rekonštrukcia vlády je na spadnutie. Po rokovaní s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to oznámil šéf strany SaS Richard Sulík a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. „Rozprávali sme sa aj o možnej rekonštrukcii vlády, aby sme prinavrátili dôveru občanov v politikov a štát,“ povedala po rokovaní s prezidentkou vicepremiérka Veronika Remišová.

V žiadnom prípade nechceme predčasné voľby. Koalícia je silná a má viac ako 90 poslancov. Pred tromi rokmi sme zažili rekonštrukciu vlády, keď premiéra Fica nahradil premiér Pellegrini. V rekonštrukcii vlády vidíme riešenie, aby sme nasledujúce tri roky mohli v pohode fungovať,“ načrtol Sulík možné riešenie koaličnej krízy.

Boris Kollár koaličným partnerom: Prestaňte sa správať ako deti. Pozval ich na rokovanie za „ostrouhlým“ stolom

V roku 2018, krátko po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice odstúpil premiér Robert Fico. Podľa zákona spolu s premiérom padá celá vláda. Predčasné voľby však vtedy neboli nutné. Smer zostavil novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim a stačilo len, aby parlament vyslovil novému kabinetu dôveru.

To sa môže stať aj dnes, koalícia totiž má aj napriek odchodu niektorých poslancov dostatok hlasov na to, aby novej vláde vyslovila dôveru. Stačí na to nadpolovičná väčšina poslancov, súčasná koalícia disponuje dokonca ústavnou väčšinou.

O 17:00 bude rokovanie koaličnej rady, ktoré inicioval predseda strany Sme rodina Boris Kollár.

Igor Matovič: Mnohým vysokopostaveným ľuďom v politike vyhovuje, aby tu zomieralo čo najviac ľudí

K rokovaniu sa neskôr vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú podľa jej vlastných slov pozitívne prekvapila miera zhody medzi koaličnými partnermi v otázke rekonštrukcie vlády.

Napätie v koalícii sa vystupňovalo po tlačovej besede Igora Matoviča a Mareka Krajčího po prílete lietadla s vakcínami Sputnik V. V stredu na rokovanie vlády neprišli ministerky zo strany Za ľudí. Strana SaS mala kvôli tomu republikovú radu. Šéf strany Richard Sulík po rokovaní vlády uviedol, že chce rekonštrukciu vlády.

Nasledovali rokovania s prezidentkou SR, predseda koaličnej strany Sme rodina pozval svojich partnerov „k ostrouhlému stolu“, aby krízu raz a navždy vyriešili. Premiér Igor Matovič ku koaličnej kríze zverejnil dva statusy.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK