Vláda schválila mimoriadnu daň pre Slovnaft. Sulík sa chce stretnúť s vedením

  • Rafinéria by tak mala navyše platiť daň z výhody získanej pre osobitnú situáciu na trhu s ropou
  • Účinnosť zákona je naplánovaná od 1. júna 2022
slovnaft
TASR/Pavel Neubauer
  • Rafinéria by tak mala navyše platiť daň z výhody získanej pre osobitnú situáciu na trhu s ropou
  • Účinnosť zákona je naplánovaná od 1. júna 2022

Vládny kabinet schválil mimoriadne zdanenie pre spoločnosť Slovnaft. Bratislavská rafinéria by tak mala navyše platiť daň z výhody získanej pre osobitnú situáciu na trhu s ropou.

Nová daň sa bude počítať ako súčin množstva ropy s pôvodom v Ruskej federácii v bareloch obstaranej rafinériou v príslušnom zdaňovacom období a rozdielu medzi referenčnou cenou a priemernou cenou obstarania zníženého o 5 amerických dolárov.

Slovnaft by mal platiť 30 percent z rozdielu z nižších cien pri nákupe ruskej ropy. Zákon o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou by mala Národná rada SR schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť zákona je naplánovaná od 1. júna 2022.

Logo

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Podľa ministra financií Igora Matoviča, do štátneho rozpočtu by vďaka novej dane pre Slovnaft pritiecť približne 280 až 290 miliónov eur ročne. Výnos z mimoriadnej dane za nákup ruskej ropy by mal byť k dispozícii už za mesiac jún.

Na cenách palív by sa podľa Matoviča nová daň nemala prejaviť žiadnym spôsobom. Prísľub Slovnaftu je podľa neho taký, že udržia ceny pohonných hmôt na úrovni z posledných týždňov. Výnos z mimoriadnej dane by mal byť podľa ministra financií použitý na služby deťom.

SaS zatiaľ nevetovala

Strana SaS si nakoniec neuplatnila na rokovaní vlády právo veta pri schvaľovaní mimoriadnej dane pre spoločnosť Slovnaft.

Máme prísľub od svojich koaličných partnerov, vrátane Igora Matoviča, že ak si toto právo veta uplatníme v parlamente, tak toto právo veta bude rešpektované,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že ministri za SaS boli pri hlasovaní na rokovaní vlády proti zavedeniu mimoriadnej dane pre Slovnaft.

Sú totiž stále presvedčení, že mimoriadna daň by zvýšila ceny pohonných látok. Minister hospodárstva sa chce ešte stretnúť s vedením Slovnaftu. „Chcem vedieť, aké sú možné a nemožné mechanizmy, aby Slovnaft znížil ceny pohonných látok,“ podotkol Sulík s tým, že sa chce ešte dozvedieť, ako by sa využili vybrané peniaze po prípadnom zavedení mimoriadnej dane pre Slovnaft.

sulík
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Sulík vysvetľuje, že právo veta neuplatnil na vláde, pretože sa chce stretnúť s vedením spoločnosti Slovnaft, kvôli niektorým konkrétnym technickým otázkam. Chce vedieť, aké mechanizmy sú a nie sú možné pri zabezpečení toho, aby Slovnaft znížil ceny benzínu a nafty pre slovenských motoristov.

Druhým dôvodom je, že ak by bola takáto daň zavedená, chce Sulík vedieť, čo sa s peniazmi stane: „Tam je odhad, že sa vyberie 300 miliónov. Ja teda nemám istotu, že sa nepomíňajú na veci, ktoré si práve zmyslel pán minister financií.“

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá