Kalifornia zakázala predaj psov z nelegálnych chovných staníc

  • Dúfajme, že tento krok bude nasledovať čo najviac štátov.
  • Dúfajme, že tento krok bude nasledovať čo najviac štátov.

V Kalifornii bol podpísaný nový zákon, ktorý zakazuje obchodom s domácimi zvieratami predávať zvieratá pochádzajúce z nelegálnych chovných staníc. Je to prvý zákon tohto druhu v USA, ktorý zabezpečuje, aby obchody s domácimi zvieratami spolupracovali s útulkami a humánnymi chovateľmi, ak chcú predávať zvieratá. Guvernér Kalifornie, Jerry Brown, minulý piatok oznámil, že k 1. januáru 2019 môže každý, kto predáva psy, mačky a králiky z chovných staníc, čeliť pokute až do výšky 500 dolárov. 

foto: pexels.com

O šteniatkach v Amerike je možné nájsť niekoľko hrôzostrašných príbehov. Napríklad na začiatku tohto roka bolo zachránených 105 psov z nelegálnej chovateľskej stanice v Charlotte v Severnej Karolíne, kde chovateľka Patricia Yatesová roky bez povolenia chovala psy. Neskôr ju 12-krát obvinili z krutosti na zvieratách. Chovné stanice ako tá, ktorú mala Yatesová boli opísané ako „tajná hanba priemyslu s domácimi miláčikmi“.

foto: unsplash.com/paul

Chovné stanice boli vždy kontroverzné kvôli hrozným podmienkam, v ktorých sú zvieratá držané, nedostatočnej starostlivosti o ich zdravie a nezodpovedného chovu, ktorý sa v nich vyskytuje.

foto: pexels.com

Prezident a generálny riaditeľ Americkej spoločnosti pre prevenciu krutosti na zvieratách (ASPCA) Matt Bershadker pre Business Insider povedal: „Tento zákon prerušuje dodávateľský reťazec chovných staníc, ktorý tlačí šteniatka do obchodov s domácimi miláčikmi v Kalifornii, čo umožňovalo bezohľadným chovateľom profitovať z nezákonných postupov.“

„Podpísaním tohto prevratného zákona Kalifornia stanovila dôležitý, humánny precedens, ktorý by mali nasledovať aj ostatné štáty.“ dodal Gregory Castle, výkonný riaditeľ spoločnosti Best Friends Animal Society.

Hoci niektoré obchody tvrdia, že predávajú iba šteniatka od nezávislých a licencovaných chovateľov, v USA existuje veľké množstvo obchodov s domácimi zvieratami, ktoré stále dodávajú zákazníkom šteniatka a dokonca aj mačiatka z nelegálnych staníc. Zvieratá v týchto chovných staniciach sú zvyčajne držané vo veľmi zlých podmienkach s veľmi malým množstvom potravy a vody. Môžu tiež trpieť vážnymi problémami, ako sú mentálna nestabilita alebo agresia, v dôsledku traumatického začiatku ich života. Ostáva nám len dúfať, že nový zákon spraví nelegálnemu chovu škrt cez rozpočet.

 

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech