Kaliňák vysvetlil bizarnú objednávku PlayStation: „Ježiško to poslal po mne“

  • Minister obrany vysvetlil kurióznu objednávku
  • Ide o vianočný darček pre vojakov
Robert Kaliňák, playstation
Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák, Reprofoto: Twitter/PSudotcom
  • Minister obrany vysvetlil kurióznu objednávku
  • Ide o vianočný darček pre vojakov

Slovenský internet nedávno obleteli správy o bizarnej objednávke ministerstva obrany. Na sociálnych sieťach sa totiž šírila zmluva verejného obstarávania rezortu, ktorý má pod palcom minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

Z nej vyplýva, že 1.12 2023 ministerstvo obrany kúpilo hernú konzolu Playstation 5 aj s hrami. Dodávateľom je firma zo Sarajeva v Bosne a Hercegovine, ktorá za ňu dostala 2 813,7 konvertibilných mariek (1 439,52 eur). Načo však vojakom bude Playstation?

Robert Kaliňák: Médiá sa postarali o prezradenie vianočného darčeka 

Objednávku mal podľa zverejnenej zmluvy podpísať podplukovník a veliteľ Ľubomír Mizerák. Zmluva s kurióznym obsahom sa prakticky hneď po zverejnení začala šíriť sociálnymi sieťami a upozornila na ňu napríklad aj stránka Prečo ľuďom hrabe

Neobvyklá objednávka Slovákov zaujala a stala sa predmetom rôznych špekulácií aj satiry. V nedeľu sa k samotnej zmluve vyjadril aj minister obrany Kaliňák, ktorý vo videu celú vec vysvetlil.

exminister vnútra
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Rozhodli sme sa, že ideme na vianočnú návštevu k naším vojakom do Bosny a Hercegoviny, a tí napísali Ježiškovi, že by si želali Playstation. A Ježiško to poslal po mne. Možno by bolo super, keby sa všetky konflikty vedeli riešiť cez herné konzoly. Zatiaľ sa ale naši vojaci budú mať kedy odreagovať od každodenných povinností. Médiá sa však postarali o prezradenie vianočného darčeka, ktorý sme mali dohodnutý s naším veliteľom,“ tvrdí minister obrany.

Kaliňák taktiež uviedol, že ide o „dve konzoly so šiestimi hrami“. 

Kaliňák sa stretol s českou ministerkou obrany

Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák začiatkom decembra absolvoval prvé bilaterálne stretnutie s českou ministerkou obrany Janou Černochovou. Hlavnou témou ich rozhovoru, ktorý sa odohral na pôde českého ministerstva obrany v Prahe, bolo predstavenie priorít novej slovenskej vlády v oblasti obrany a bezpečnosti, píše TASR.

Ministri spoločne diskutovali o možnosti prehĺbenia spolupráce SR a ČR v oblasti vyzbrojovania a obranného priemyslu, ako aj o multilaterálnej súčinnosti v rámci zoskupenia V4, Európskej únie a NATO. Šéf slovenského rezortu obrany Kaliňák informoval českú ministerku o plánovaných krokoch slovenskej vlády, ktoré majú viesť k posilňovaniu obrany.

Ich nevyhnutným predpokladom je modernizácia Ozbrojených síl SR a potrebnej infraštruktúry, zvýšenie úrovne operačnej pripravenosti OS SR, ochrana živej sily, ale tiež obnovenie národných kapacít na ochranu vzdušného priestoru SR, ktoré boli krokmi predošlej vlády v posledných rokoch ochromené.

„Je nevyhnutné, aby sme dokázali obnovovať všetky naše spôsobilosti, nielen v oblasti vybavenia technikou, ale aj munície a ďalších častí, ktoré musíme výrazne rozvíjať,“ povedal Kaliňák.

Minister Kaliňák ubezpečil ministerku Černochovú, že pre MO SR je prioritou pokračovať v spolupráci s Českou republikou, s ktorou máme nadštandardné bilaterálne vzťahy.

V tejto súvislosti naznačil nové línie kooperácie v oblasti obranného priemyslu, ktorých cieľom je dosiahnutie rastových tendencií na oboch stranách. Do úvahy prichádzajú spoločné postupy pri obstarávaní vojenskej techniky, ako aj spolupráca obranných priemyslov oboch krajín.

Zdroje: Ministerstvo obrany SR, Facebook/Robert Kaliňák, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá