Kanada zakáže jednorazové plasty, inšpirovala sa Európskou úniou

  • Kanada chce zakázať jednorazové plasty do roku 2021
  • V tomto rozhodnutí ju inšpirovala Európska únia
  • Iba 10 % plastov prejde v Kanade procesom recyklácie
Wikimedia (Muntaka Chasant)
Wikimedia (Muntaka Chasant)
  • Kanada chce zakázať jednorazové plasty do roku 2021
  • V tomto rozhodnutí ju inšpirovala Európska únia
  • Iba 10 % plastov prejde v Kanade procesom recyklácie

Európska únia ide svojou zelenou politikou príkladom celému svetu. Ako napísal portál The Guardian, najnovšie ju nasleduje aj Kanada. Tá chce, rovnako ako Európska únia, zakázať jednorazové plastové výrobky do roku 2021.

Európska únia definitívne zakázala jednorazové plasty a návrh poslanci europarlamentu schválili ešte v marci. Tie by mali z pultov našich predajní zmiznúť do roku 2021 a do roku 2029 chce EÚ zrecyklovať 90 % plastových fliaš. Zákon schválili pomerom 560 ku 35.

Momentálne pracujú kanadskí vedci na vyhodnotení, aké plasty sú pre životné prostredie najväčšou hrozbou. Už teraz však prezradili, že s najväčšou pravdepodobnosťou zakážu plastové fľaše, plastové tašky aj slamky.

Do roku 2021 Kanada od pobrežia k pobrežiu zakáže všetky škodlivé jednorazové plasty,“ vyjadril sa pre The Guardian kanadský predseda vlády Justin Trudeau.

Kanada má veľké nedostatky v recyklácii, menej ako 10 % plastov, ktoré krajina vyprodukuje, sú zrecyklované. Podľa kanadského predsedu vlády je však problém s plastami globálnou výzvou, ktorú musia riešiť všetky krajiny.

zdroj: Wikimedia ( U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters)

Britské BBC informovalo o tom, že v máji tohto roku dodržalo až 180 štátov dohodu o znižovaní množstva plastov, ktorú uzavreli členské štáty Spojených národov. Aj napriek tomu, že Európa a Severná Amerika produkujú veľké množstvo plastov, ich odpadový manažment dokážu zvládať lepšie, než v iných regiónoch vo svete. Iba v Kanade sa však stále vyhadzuje viac ako 3 milióny ton plastov ročne.

„Ako rodičia sa nachádzame v situácii, kedy vezmeme svoje deti na pláž a musíme hľadať aspoň kúsok piesku, ktorý nie je znečistený slamkami,“ vyjdaril sa Trudeau k zlej situácii.

Predseda vlády vyšiel s oznámením o regulácii plastov iba 5 mesiacov pred voľbami, v ktorých si kanadskí občania zvolia svojich nových zástupcov. Klimatické zmeny a ochrana životného prostredia patria v kanadskej politike medzi najhorúcejšie témy.

Zdroj. The Guardian, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech