Kanaďania sú majstri sveta, vo finále zdolali Nemecko 5:2

• Vo finále MS v hokeji proti sebe nastúpili Kanada a Nemecko
  • Zápas sa odohral v Nokia Arene vo fínskom Tampere
Hokejisti Kanady
SITA/AP, Pavel Golovkin

Kanaďania sa stretli v súboji o zlato s Nemcami, ktorí majú na konte zatiaľ dve striebra a dva bronzy. V roku 1930 podľahli vo finále práve Kanaďanom, o 23 rokov neskôr Švédom, píše SITA.

Kanada má zlato

Kanaďania sú majstri sveta v hokeji. Vo finálovom zápase šampionátu zdolali družstvo Nemecka 5:2. Víťazstvo Kanady spečatil do prázdnej brány v 58. minúte Laughton. V 51. minúte skóroval Tyler Toffoli. „Javorové listy“ ešte predtým poslal do vedenia Samuel Blais.

Finálový zápas MS v hokeji 2023
zdroj: TASR/AP

Po dvoch tretinách napínavého zápasu bol stav ešte vyrovnaný 2:2. Skóre otvoril Johan Peterka. Kanaďania však vyrovnali v 10:47 prvej tretiny. Gól dal Samuel Blais. Viac gólov sme už v prvej tretine nevideli. Na 2:1 pre Nemecko zvýšil v 33:47, Daniel Fishbuch. Vedenie však Nemcom dlho nevydržalo, v závere tretiny vyrovnal Lawson Crouse.

Lotyši majú premiérový bronz

Súboj o bronzové medaily na majstrovstvách sveta v hokeji vo Fínsku a Lotyšsku sa skončil triumfom Lotyšov nad Američanmi 4:3 po predĺžení. Pobaltský tím pri premiérovej účasti v bojoch o medaily premiérovo získal cenné kovy. Naopak, Američania po roku opäť prehrali v dueli o 3. miesto a skončili štvrtí. Nepridali tak do zbierky 21. medailu a jubilejnú desiatu bronzovú zo scény svetových šampionátov.

Do stretnutia lepšie vstúpilo lotyšské mužstvo. Útočník Roberts Bukarts bol v 8. min počas presilovej na konci spolupráce s bratom Rihardsom a Martinsom Dzierkalsom. Odpoveď zámorského tímu však nenechala na seba dlho čakať, už o necelé dve minúty vyrovnal na 1:1 Rocco Grimaldi. Lotyši si ešte do prestávky opäť vypracovali najtesnejší náskok zásluhou Janisa Jaksa, no Grimaldi 58 sekúnd pred prvou sirénou opäť zmazal náskok súpera.

Po bezgólovej druhej tretine sa v tretej časti hry prvýkrát v zápase dostali do vedenia Američania, keď v 47. minúte skóroval Matt Coronato. Lotyši si však v 55. minúte vynútili predĺženie po presnom zásahu Kristiansa Rubinsa. Ten istý hráč v 62. minúte rozhodol o nečakanom, ale zaslúženom, víťazstve lotyšského výberu.

Výsledok zápasu o 3. miesto na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji – Tampere (Fín.):

Lotyšsko – USA 4:3 po predĺžení (2:2, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: 8. Roberts Bukarts (Rihards Bukarts, Dzierkals), 17. J. Jaks (Dzierkals, Rihards Bukarts), 55. Rubins (Locmelis, Rihards Bukards), 62. Rubins (Daugavinš, J. Jaks) – 10. Grimaldi (Perunovich, Bjork), 20. Grimaldi (Perunovich, Coronato), 47. Coronato (Samberg, O’Connor)