Turci si zvolili prezidenta. Erdogan sa vyhlásil za víťaza volieb

  • Turecko si dnes volilo prezidenta
  • Do druhého kola volieb postúpili Recep Tayyip Erdogan a Kemal Kiličdaroglu
Erdogan podpora obyvateľstva
TASR/ AP/ Presidential Press Service
  • Turecko si dnes volilo prezidenta
  • Do druhého kola volieb postúpili Recep Tayyip Erdogan a Kemal Kiličdaroglu

Turci si dnes zvolili prezidenta. V Turecku sa o 17.00 h miestneho času (16.00 h SELČ) zatvorili volebné miestnosti, v ktorých mohlo približne 64 miliónov voličov odovzdať svoje hlasy v druhom kole prezidentských volieb.

Erdogan sa vyhlásil za víťaza volieb

Súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v nedeľu vyhlásil za víťaza druhého kola prezidentských volieb. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Budeme vládnuť krajine ďalších päť rokov,“ povedal Erdogan svojim podporovateľom vo svojej domovskej štvrti v Istanbule. Ako uviedol, jeho víťazstvo „otvorilo dvere novému tureckému storočiu“.

Turkey_Greece965727724555
zdroj: TASR/AP, Turkish Presidency. Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogan sa vyhlásil za víťaza volieb ešte pred sčítaním všetkých odovzdaných hlasov. Vo svojom prejave z volebného autobusu pred svojím domom sa tiež vysmieval svojmu súperovi, opozičnému lídrovi Kemalovi Kiličdaroglovi. „Jediným víťazom je dnes Turecko,“ vyhlásil Erdogan podľa agentúry AP.

Predseda tureckého volebného úradu Ahmet Yener po sčítaní 54,6 percenta hlasov uviedol, že Erdogan vedie s 54,47 percentami pred opozičným lídrom Kiličdaroglom, ktorý dosiahol 45,53 percenta hlasov.

V prvom kole, ktoré sa konalo 14. mája, ani jeden z kandidátov nedosiahol potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov — za Erdogana hlasovalo 49,5 percenta voličov, Kiličdaroglu získal takmer 45 percent hlasov.

Erdogan je predsedom vládnucej stredopravicovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a ako premiér a prezident je v Turecku pri moci 20 rokov. Pred prvým kolom volieb bol podľa prieskumov favoritom práve Kiličdaroglu. Politickí analytici však neskôr boli skeptickí a predpokladali, že Kiličdaroglove šance poraziť Erdogana nie sú veľké.

Priebeh volieb poznačili aj útoky na volebných pozorovateľov

Útoky na volebných pozorovateľov hlásili v nedeľu v Turecku v druhom kole prezidentských volieb. K incidentom došlo v Istanbule a tiež na juhovýchode krajiny, uviedli tamojší politici, ktorých citovali miestne médiá. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ali Šeker, poslanec najväčšej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP), v nedeľu pre stanicu Halk TV povedal, že on a ďalší opozičný volebný predstaviteľ sa stali terčom útoku skupiny osôb po tom, čo nahlásili nezrovnalosti pri hlasovaní. K napadnutiu došlo v dedine v provincii Šanliurfa v juhovýchodnej časti Turecka.

Ešte predtým predseda frakcie CHP Özgür Özel na Twitteri informoval, že došlo k zbitiu volebných pozorovateľov a rozbitiu ich telefónov. Kritizoval zároveň nedostatočnú prítomnosť bezpečnostných síl a vyzval úrady, aby zaistili bezpečnosť priebehu volieb.

Podľa medializovaných správ sa viacero podobných incidentov odohralo aj v Istanbule. Online server senika.org napríklad napísal, že v štvrti Bagcilar nevpustili do volebných miestností právnikov a údajne tam došlo k potýčkam. Tieto informácie však nebolo možné nezávisle overiť. Stanica Halk TV hlásila i napadnutie pozorovateľov z radov opozície v istanbulských štvrtiach Gaziosmanpaša a Ümraniye.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá