Kapitán Ryanairu sa sám rozhodol pristáť v Minsku, tvrdí Bielorusko. Na palube mala byť bomba Hamasu

  • Lietadlo smerujúce z Atén do Vilniusu bolo v nedeľu nútené pristát v Minsku
  • Stalo sa tak po prijatí spráy, že sa na palube údajne nachádza bomba
  • Goleb uviedol, že rozhodnutie pristáť spravil kapitán sám, bez akéhokoľvek vonkajšieho zásahu
  • Angela Merkelová označila túto verziu na nepravdepodobnú
Minsk Bielorusko Ryanair
Ryanair, TASR/AP
  • Lietadlo smerujúce z Atén do Vilniusu bolo v nedeľu nútené pristát v Minsku
  • Stalo sa tak po prijatí spráy, že sa na palube údajne nachádza bomba
  • Goleb uviedol, že rozhodnutie pristáť spravil kapitán sám, bez akéhokoľvek vonkajšieho zásahu
  • Angela Merkelová označila túto verziu na nepravdepodobnú

Veliteľ bieloruských vzdušných síl Igar Golub v pondelok vyhlásil, že kapitán letu spoločnosti Ryanair, na palube ktorého sa nachádzal bieloruský novinár Raman Pratasevič, sa sám rozhodol pristáť na letisku v Minsku, informuje agentúra AFP.

„Rozhodnutie spravil kapitán sám, bez akéhokoľvek vonkajšieho zásahu,“ uviedol Golub a dodal, že kapitán sa mohol rozhodnúť pristáť aj na Ukrajine alebo v Poľsku.

Bieloruské letecké úrady v pondelok oznámili, že lietadlo spoločnosti Raynair smerujúce z Atén do Vilniusu bolo nútené pristáť v nedeľu v Minsku po prijatí správy údajne od palestínskeho hnutia Hamas, že na palube je bomba.

Minsk Bielorusko Ryanair
zdroj: TASR/AP

Bomba sa na palube nenašla

Po pristátí úrady zatkli novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Počas prehliadky lietadla sa na palube nenašiel nijaký podozrivý predmet.

Prataseviča (26) spolu so Sciapanom Pucilom (22), druhým zakladateľom komunikačného kanálu Nexta Live fungujúcim na sociálnej sieti Telegram, zaradilo vlani v novembri Bielorusko na zoznam osôb podozrivých z teroristickej činnosti.

Úrady tak urobili na základe predošlých obvinení, že obaja mladí muži sa podieľali na organizovaní hromadných nepokojov, čo je trestný čin, za ktorý v Bielorusku hrozí až 15 rokov väzenia. Kanál Nexta však vtedy upozornil, že terorizmus sa v Bielorusku trestá doživotným väzením alebo smrťou.

Lukašenko ako bin Ládin? Šéf Ryanairu označil akt za „únos sponzorovaný štátom“. Zostrelíme vás, mali sa vyhrážať Bielorusi

V Minsku mal problémy ďalší let

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa v pondelok oznámila, že odlet jej lietadla z Minsku do Frankfurt bol pozastavený po tom, ako dostali „bezpečnostné varovanie“, informuje agentúra AFP.

Dodržiavame pokyny miestnych orgánov, ktoré lietadlo pred odletom znova prehľadávajú  a vykonávajú tiež bezpečnostné prehliadky cestujúcich,“ uviedol hovorca leteckej spoločnosti.

Lufthansa uviedla, že z lietadla bola vynesená všetka batožina a náklad. Nachádzalo sa v ňom 51 osôb vrátane piatich členov posádky. Krátko na to letisko v Minsku reagovalo na vyhlásenie Lufthansy na svojom účte na sociálnej sieti Telegram. Podľa letiska boli vykonané „všetky potrebné opatrenia“ a „informácia o teroristickom útoku, ktorú letisko dostalo e-mailom, sa ukázala byť neopodstatnená„.     

Lietadlo sa pripravuje na odlet, nakladá sa batožina a pasažieri boli vyzvaní na nástup,“ píše sa vo vyhlásení letiska. Letecká spoločnosť Lufthansa neskôr potvrdila odlet lietadla. „Na palube lietadla sa nachádzajú všetci pasažieri – ako bolo plánované,“ uviedla spoločnosť.

Merkelová: Vysvetlenie Bieloruska nie je dôveryhodné

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok odmietla vysvetlenie Bieloruska o tom, prečo prinútili pristáť lietadlo spoločnosti Raynair v Minsku, a označila ho za „nepravdepodobné“, informuje agentúra AFP.

Videli sme nútené pristátie, ktoré viedlo k zatknutiu. Všetky ostatné vysvetlenia pre pristátie tohto letu Ryanairu sú maximálne nepravdepodobné,“ uviedla Merkelová pri príchode na mimoriadny summit EÚ, na ktorom sa bude rokovať aj o prípadných sankciách proti Bielorusku.

Bieloruské letecké úrady v pondelok oznámili, že lietadlo spoločnosti Raynair smerujúce z Atén do Vilniusu bolo nútené pristáť v nedeľu v Minsku po prijatí správy údajne od palestínskeho hnutia Hamas, že na palube je bomba. Po pristátí úrady zatkli novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Počas prehliadky lietadla sa na palube nenašiel nijaký podozrivý predmet.

Európska únia a mnohé ďalšie krajiny v pondelok bieloruské úrady ostro odsúdili. EÚ navyše pohrozila, že voči osobám zodpovedným za tento incident zareaguje sankciami.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie