Kapor na vianočnom stole je krutým prežitkom, ktorý chce mnoho Slovákov poslať navždy do zabudnutia

  • Tím združenia Humánny pokrok spustil dôležitú informačnú kampaň
  • Tá hovorí o utrpení kaprov, ktoré zvieratá zažívajú pri ceste na naše vianočné stoly
  • V súčasnosti by predaj živých kaprov celkom zakázalo spolu 27 % Slovákov
kapor, vianoce
TASR - Roman Hanc
  • Tím združenia Humánny pokrok spustil dôležitú informačnú kampaň
  • Tá hovorí o utrpení kaprov, ktoré zvieratá zažívajú pri ceste na naše vianočné stoly
  • V súčasnosti by predaj živých kaprov celkom zakázalo spolu 27 % Slovákov

Najnovší prieskum agentúry Focus z novembra tohto roku ukázal, že už 27 % Slovákov a Sloveniek by zakázalo predaj živých kaprov. Ochranárske združenie Humánny pokrok v reakcii na túto informáciu spustilo informačnú kampaň s názvom Kaprie peklo.

Jej cieľom je informovať ľudí o krutých podmienkach, ktorým sú kapry pri tejto forme predaja vystavované. Združenie hovorí o bolestivých a drastických praktikách, ktoré sprevádzajú tieto zvieratá na ceste z rybníka na tradičný vianočný stôl.

Desatoro bezpečných Vianoc: Ak ich nebudeme dodržiavať, sú vládne opatrenia úplne zbytočné

Hladujú niekoľko týždňov

Mnoho ľudí vôbec netuší, že kapry sú kvôli vianočným predajom živých rýb vylovené z rybníkov niekoľko týždňov vopred, pretože predajcovia tak chcú predísť šíreniu zápachu z kadí s vodou a kontaminácii vody fekáliami. Zvieratá tak niekoľko týždňov hladujú a často sú v čase predaja považované za podvyživené.

Celý proces cesty z rybníka do domácností je pre ne vysoko stresujúci. Tieto ryby majú totiž veľmi dobre vyvinutý sluch a všetky vibrácie a ruchy z okolia k nim voda intenzívne prenáša. Naviac trávia čas po vylovení z rybníka natlačení v kadiach hlava na hlave, bez dostatočného prísunu kyslíka.

Kúpiš si tento rok na Vianoce kapra?

„Kapre tak svoje čakanie na predaj trávia otlčené z hrubej manipulácie počas prevozu, vyhladované kvôli estetickému dojmu z predajných miest, ohlušené ruchom miest a dopravy vôkol nich, a ešte k tomu aj pridusené z nedostatku kyslíka. To, čo potom môžeme vidieť v kadiach pred supermarketmi sú zbedačené zvieratá vystavené dlhým týždňom nezmyselného trápenia,“ vyjadril sa pre Startitup  Martin Smrek zo združenia Humánny pokrok.

Utrpenie sa stupňuje vo vani

Druhá fáza trápenia pre kapre začína momentom predaja. Bežnou praxou je totiž po vytiahnutí z kade kapra umiestniť do igelitovej tašky. Okrem toho, že sa kapor na vzduchu beztak dusí, mu igelitová taška pri dýchaní rozhodne nepomáha.

kapor
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Situácia sa nezlepší ani po vypustení do vane. Zmena teploty vody mu totiž spôsobí teplotný šok a chlór vo vode mu dráždi a leptá žiabre. Na konci života ho čaká často neodborné a hrubé zabitie, ktoré neraz zahŕňa niekoľko neúspešných pokusov, pokým kapor nadobro stratí vedomie.

Zoberieme si príklad z vyspelých krajín?

Predaj živých kaprov pritom vo svete nie je vôbec bežnou praxou a jedná sa o regionálnu špecialitu. „Vystavovanie kaprov niekoľkotýždňovému utrpeniu mimo nášho regiónu svet nepozná a jedná sa tak o špecialitu Slovenska, Česka a Poľska. Len v našom regióne sa tak Vianoce spájajú s takto krutým zaobchádzaním so zbedačenými a vyhladovanými zvieratami,“ konštatuje Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Aj preto iniciatíva vyzýva obyvateľov Slovenska, aby sa na Vianoce vyhli kupovaniu živých kaprov a nepodporovali tak tento zbytočne krutý biznis.

kapor
zdroj: TASR/František Iván

Vypúšťanie kaprov do rybníkov a riek nie je riešením: „Kapry sú po týždňoch hrubého zaobchádzania a hladovania vyziabnuté a vo voľnej prírode už nedokážu prežiť. Vypustiť kapra do rybníka znamená odsúdiť ho na pomalú smrť hladom. Jediným riešením je nekupovať živé kapry.“

V susednom Poľsku a Česku, ktoré ako jediné okrem Slovenska poznajú tradíciu predaja živých kaprov, sa spoločnosť pomaly začína od tejto praxe odvracať. Prvé siete supermarketov v Poľsku, vrátane sietí Kaufland, Tesco a Lidl, sa už zaviazali, že nebudú v tejto krajine predávať živé kapry a ani nebudú ich predaj na svojich pozemkoch umožňovať.

V Česku sa zasa každoročne konajú protesty pred predajnými miestami so živými kaprami, počas ktorých ľudia informujú okoloidúcich o podmienkach, akým sú tieto zvieratá vystavované počas cesty na ich sviatočný stôl.

27 % podpora zákazu tejto krutej praxe, ktorú ukázal novembrový prieskum agentúry FOCUS však napovedá, že aj slovenská verejnosť sa pomaly začína uberať humánnejšou cestou a že Slovensko zrejme čoskoro čakajú zmeny aj v tejto oblasti.

Zdroj: Humánny pokrok

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá