Kapria revolúcia na Slovensku: V obľúbených reťazcoch si už živú rybu na Vianoce nekúpiš

  • Ochranári práv zvierat oslavujú víťazstvo
  • Viaceré populárne reťazce ukončujú predaj živých rýb
  • Ide o nehumánnu praktiku
predaj živých rýb
Predaj kaprov TASR/Miroslav Košírer, Roman Hanc
  • Ochranári práv zvierat oslavujú víťazstvo
  • Viaceré populárne reťazce ukončujú predaj živých rýb
  • Ide o nehumánnu praktiku

Ochranári zvierat tento rok dostanú pod stromček vytúžený darček. Predaj živých kaprov sa totiž na Slovensku postupne presúva do úzadia. Od praktiky, ktorá bola v minulosti mnohokrát označená za nehumánnu, odstupuje čoraz viac populárnych reťazcov.

Trpia

O snahách ochranárskeho združenia Humánny pokrok sme ťa už informovali. Združenie v minulosti hovorilo o bolestivých a drastických praktikách, ktoré sprevádzajú tieto zvieratá na ceste z rybníka na tradičný vianočný stôl.

Väčšina ľudí sa nad takým vianočným kaprom vôbec nepozastaví, no faktom je, že zviera má kognitívne funkcie a cíti bolesť. Inými slovami teda počas vianočných sviatkov trpí, objasňuje Humánny pokrok v tlačovej správe.

Počínajúc výlovom sú kapry v tomto procese vyhladované a opakovane vystavované stresu, bolestivej manipulácií, duseniu sa a neošetreným zraneniam, pričom na konci ich čaká leptanie očí a žiabier chlórovou vodou vo vani a brutálne neodborné zabitie,“ vysvetľuje predseda spomínanej organizácie, Martin Smrek.

„Kresťanská tradícia pritom nikdy neprikazovala kupovať si kapry na parkovisku pred supermarketom živé, presúvať ich dusiace sa v igelitovej taške, a zabíjať ich doma tupým predmetom či odrezaním hlavy pri plnom vedomí,“ kritizuje ďalej zaužívané spôsoby.

Nejde o tradíciu

Tradícii sa obracajú chrbtom aj samotní kresťania. Praktiku odmieta napríklad aj aj Chris Fegan z katolíckeho hnutia na ochranu zvierat v Anglicku, Catholic Concern for Animals. Ten poukázal na to, že predaj kaprov vôbec nie je v súlade s katolíckou doktrínou.

V našej organizácii veríme tomu, že všetky zvieratá vrátane živočíchov žijúcich vo vode aj na súši, sú Božími stvoreniami, patria Bohu a od ľudí sa pre nich žiada rešpekt a starostlivosť,“ uviedol.

kapor
zdroj: TASR/Roman Hanc

Bojovníci za práva zvierat sa však momentálne tešia víťazstvu. Za pravdu im dali aj veľké obchodné reťazce, ktoré prisľúbili ukončenie predaja živých kaprov pred ich prevádzkami.

Pridali sa aj veľké spoločnosti

Konkrétne ide o značky Tesco a Billa. „Záväzok ukončiť predaj živých kaprov dnes prijala maloobchodná spoločnosť Tesco, a to od roku 2023. Znamená to obrovské víťazstvo pre kapry a ďalší krok vpred v ochrane zvierat pred krutosťou. Najviac živých kaprov sa totiž na Slovensku predávalo práve pred Tescom a Kauflandom,“ uvádza Smrek.

Podobnou cestou sa vybrala aj Billa. „Manipulácia s ešte žijúcim kaprom, určeným na Štedrú večeru, či odpaľovanie petárd počas silvestrovskej noci. Záver roka sa na Slovensku spája s niektorými tradíciami, ktoré ubližujú zvieratám, ľuďom i životnému prostrediu. Uvedomuje si to spoločnosť BILLA, ktorá už dlhodobo nepredáva živé ryby a zábavnú pyrotechniku nemala v ponuke nikdy,“ uviedla v mene spoločnosti jej hovorkyňa Kvetoslava Kirchnerová. 

Rozhodnutia dvoch spomínaných spoločností síce neznamenajú, že všetky kapry sa konečne dočkajú spravodlivého zaobchádzania, no sú minimálne symbolom toho, že táto možnosť existuje.

predaj kaprov
zdroj: TASR/Miroslav Košírer

Kapry si zaslúžia našu ochranu rovnako ako každé iné zviera. A každý ďalší záväzok firiem, ktoré sa rozhodnú im túto ochranu zabezpečiť, posúva našu spoločnosť o krok vpred,“ vysvetlil predseda Humánneho pokroku.

Tohtotýždňové záväzky spoločností Billa a Tesco sú víťazstvom pre kapry vedúcim k humánnejším sviatkom pre všetkých,“ zakončil v správe.

Humánny pokrok bojuje proti krutému zaobchádzaniu s kaprami od roku 2020 prostredníctvom kampane Kaprie peklo. Tá pozostáva z informačnej časti, ktorá má za úlohu ľuďom priblížiť správanie a vnímanie kaprov, a taktiež z petičnej časti. Ukončenie trápenia týchto zvierat môžeš svojim podpisom podporiť tu.

Zdroj: TS/Humánny pokrok

Najnovšie videá

Trendové videá