Karanténne opatrenia nepominú, pokým sa nevyvinie vakcína

  • Prísne opatrenia, ktoré nastolili krajiny na celom svete pomohli
  • Postupne klesá počet nových prípadov
  • Uvoľnenie však tak skoro nečakajme
Zdroj: Pixabay/TASR
  • Prísne opatrenia, ktoré nastolili krajiny na celom svete pomohli
  • Postupne klesá počet nových prípadov
  • Uvoľnenie však tak skoro nečakajme

Epicentrum nákazy nového koronavírusu hlási už niekoľko dní nula nových prípadov a pomaly sa začali uvoľňovať prísne opatrenia, vďaka ktorým sa krajina dostala z najhoršieho. Odborníci však očakávajú druhú vlnu, informoval v noci britský The Guardian. K normálnemu životu sa budú môcť  nielen obyvatelia provincie Hubei, ale aj celého sveta postupne vracať až vtedy, keď sa vyvinie vakcína.

Mnoho krajín sa chystá k návratu

Keď sa čísla v počtoch nakazených začnú denne meniť na dvojmiestne a postupne klesať, rastie nádej na obnovenie bežného chodu ekonomiky a sociálneho života u vrcholných predstaviteľov jednotlivých krajín síce opatrne, no s určitosťou. Niektorí už dokonca vyhlásili aj konkrétne dátumy, kedy mienia situáciu na svojich územiach postupne uvoľňovať.

Viac čítaj TU>> V Nórsku otvárajú školy, v Rakúsku obchody. Európske krajiny pomaly z prísnych karanténnych nariadení ustupujú

Štúdie však varujú pred druhou vlnou ochorenia.

Prvá vlna COVID-19 vyskytujúca sa mimo provincie Hubei zmizla kvôli agresívnym nefarmaceutickým zásahom. Vzhľadom na značné riziko vírusovej reintrodukcie, najmä zo zahraničného dovozu, je však potrebné dôkladné monitorovanie …, aby sa vytvorili všetky potrebné informačné stratégie proti potenciálnej druhej vlne. Musí sa dosiahnuť optimálna rovnováha medzi zdravím a hospodárskou ochranou,“ interpretuje situáciu vedecký časopis  The Lancet. Miera úmrtnosti v Číne závisela vo veľkom od polohy. Nižšia bola vo vnútrozemí, než napríklad v provincii Hubei, kde sa diagnostikoval prvý prípad. Líšila sa tak od hospodárskej prosperity a vybavenosti jednotlivých provincií.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ak by sa vírus objavil opäť a nastala by spomínaná druhá vlna, ekonomika ale aj zdravotníctvo by sa zo vzniknutej situácie spamätávali omnoho náročnejšie. Aby sa tak nestalo, je potrebné čakať na vývoj vakcíny, ktorá by situáciu vo svete uľahčila a zabránila by tak šíreniu, ale predovšetkým návratu ochorenia COVID-19.

Na to, aby sa šírenie vírusu zmiernilo a eliminovala, boli v jednotlivých krajinách nastolené veľmi prísne opatrenia. Vďaka nim začali počty nakazených postupne klesať, čo potvrdzuje, že jednotlivé majú význam. Čo by však nastalo, ak by sa krajiny vrátili k normálnemu života, si asi vieme predstaviť.

Kedy bude vakcína na svete?

Podľa zdrojov The Guardian sa do jej vývoja zapojilo 35 spoločností a akademických inštitúcií. Mnoho ľudí na spoluprácu, podmienky a materiál prispieva. Najmenej štyri z nich už boli testované na zvieratách a na výsledok sa čaká. Vakcína, ktorú vyrobila biotechnologická spoločnosť Moderna sa zapojí do testovania na chorých, informuje NY Times.

Zdroje: thelancet.com, theguardian.com, nytimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá